Yayınevi Nedir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Yayınevi nedir, yayınevlerinde kimler çalışır? Yayınevlerinin özellikleri, ne işe yarar, işler nasıl yürütülür, hakkında bilgi.

Yayınevi Nedir?

Yayınevleri kitap, dergi gibi yayınların hazırlandığı işyerleridir. Buralarda yazarlar, çizerler, editörler ve çevirmenler çalışır. Türkiye Yayıncılar Birliği’nin 2014- raporuna göre ülkemizde 1732 yayınevi var. Bu yayınevleri farklı konularda özelleşmiş. Kimi yalnızca çocuk kitapları, kimi roman, öykü, anı kitapları, kimi fotoğrafçılık ve mimari kitapları, kimiyse yemek kitapları üzerine uzmanlaşmış. Bazı yayınevlerinin kendi matbaası da olabilir. Kendi matbaası olmayan yayınevlerinin yayınlarıysa ayrı matbaalar tarafından basılır. Yayınevlerinde Editör, yazar, Çizer, Grafik tasarımcı, Çevirmenler çalışır.

Yayınevleri Nasıl Çalışır?

Yayınevleri genellikle yıllık yayın programı oluşturur. Böylece kaç kitap yayımlanacağı, bunların konuları, ne zaman baskıya girecekleri, hangi edebiyat fuarlarına katılınacağı, yazarların imza günleri gibi İşler planlanır. Ayrıca yayınevleri düzenli toplantılar yaparak yayınevine gelen taslakları değerlendirir. Bu taslaklardan beğendiklerini yayın programlarına alırlar, yayınevleri edebiyat dünyasıyla ilgili gelişmeleri izleyerek yayın programlarını buna göre düzenler.

Yayınevleri birçok yazar, çizer ve çevirmenle birlikte çalışır. Bunların arasındaki ilişkileri düzenlemek editörlerin görevidir. Editörler yazarlardan gelen taslağı okur, düzenler ve grafik tasarıma gönderir. Grafik tasarımcılar düzeltilen metinleri sayfaya alır. Bu sayfalar çizim notlarıyla birlikte çizere gönderilir. Çizimler de sayfaya eklenir, gerekirse düzeltmeler yapılır ve kitaba son hali verilir. Ardından kitap matbaaya gönderilir. Matbaa da bir taslak hazırlar ve yayınevinden onay aldıktan sonra belirlenen sayıda kitabı basar. Basılan kitaplar dağıtımcılar aracılığıyla kitapevlerine gönderilir, yayınevleri de imza günü, söyleşi gibi etkinliklerle kitabın tanıtımını yapar.

Advertisement

Leave A Reply