Ye Kürküm Ye Deyiminin Hikayesi, Anlamı, Örnek Cümleler

0
Advertisement

Ye Kürküm Ye ne demektir, ne anlama gelir? Ye Kürküm Ye deyiminin hikayesi, anlamı, Ye Kürküm Ye ile ilgili örnek cümleler.

Ye Kürküm Ye Anlamı

Ye Kürküm Ye;  gösterilen saygının kişiliğe değil, giyim kuşam düzgünlüğüne olduğunu belirtmek için kullanılan bir sözdür.

Ye Kürküm Ye Deyiminin Hikayesi

Yolculuk yapan Hoca akşam yaklaşınca bir köye uğrar. Talih bu ya, o gün de düğün vardır. Vakit akşam, Hoca acıkmış. Tanıdık kimse de yok ama:

— Tanrı misafiriyim der, girer içeri.

Fakat kimse Hocayı görmez bile. Varmış yokmuş kimsenin umurunda değildir yani. Giyim kuşamının dağınık olmasından olsa gerek onu bir dilenci zannederler. Bir “hoş geldin” diyen de olmayınca tekrar gerisin geriye döner.

Advertisement

Bu sefer bineğinin sırtında duran kaftanını giyerek gelir. Kaftan da öyle gösterişli bir kaftandır ki herkesin giymesi mümkün değildir. Ancak büyük makamlardaki insanlar giyebilir bu kaftanı.

Nasreddin Hoca daha içeri adım atar atmaz üç beş adam başına toplanır. Bolca iltifat ederler… Herkes karşısında saygıyla eğilir. Hoca’yı başköşeye oturturlar. Çeşit çeşit yemeklerle sofra bezenir.

Hoca Nasreddin sofraya davet edilince kürkünü çıkarır ve başköşeye onu koyar. Sonra da:

— Ye kürküm ye der, bu iltifat bana değil sana.

Bu deyim, birisinin kişiliğine ve şahsına değil, makam, mal ve mülküne değer verildiğini anlatmak için kullanılır.

Ye Kürküm Ye İle İlgili Cümleler

  1. *** Nasrettin Hoca Ye Kürküm Ye diyerek kendisine değil giyimine değer verenlere ne güzel ders vermiştir.
  2. *** Bazı durumlarda Hoca’nın da dediği gibi Ye Kürküm Ye prensibi işler o yüzden giyim ve kuşamına dikkat etmek gerekir.
  3. *** Yapılan bir sosyal deneyde sokakta güzel kıyafetler içinde ağlayan çocuğa gösterilen ilginin, aynı çocuğun yırtık pırtık kıyafetlerle ağlaması durumunda gösterilmediği görülmüştür. Bu durum tamamen “Ye Kürküm Ye” deyiminin ne kadar da yerinde olduğunu göstermektedir.
  4. *** Kız giyim kuşamını değiştirip güzelleştirince onunla arkadaşlık yapmayanlar arkadaş olmaya çalıştılar. Kız da Ye kürküm ye diyerek hiçbirine yüz vermedi.
  5. *** Bazı gece kulüpleri ve restorantlara sıradan kıyafetlerle giremezsin, Ye kürküm ye mantığı işler.

Advertisement


Leave A Reply