Yehuda Amihay Kimdir? Çağdaş İbrani Şairlerinden Yehuda Amihay Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Yehuda Amihay kimdir? Çağdaş İbrani şairlerinden birisi olan Yehuda Amihay hayatı ve eserleri hakkında bilgiler.

Yehuda Amihay

Kaynak : wikipedia.org

Yehuda Amihay, önde gelen çağdaş İbrani şairlerinden biridir. Katkısı, kendi edebi başarılarının ötesine geçerek, modern İsrail şiirinin yaratılmasına yardımcı olan bir etkiye sahiptir.

Almanya’da dindar bir gözlemci ailesinde dünyaya gelen Amihay, 1935’te Eretz İsrail’e göç etti ve Kudüs’e yerleşmeden önce kısa bir süre Petah Tikvah’ta yaşadı. Dünya Savaşı’nda İngiliz Ordusu’nun Yahudi Tugayı ile savaştı ve 1946’da Palmach’a katıldı. Kurtuluş Savaşı sırasında güney cephesinde Negev’de savaştı. Savaştan sonra, Amihay İbrani Üniversitesi’ne girdi, İncil metinleri ve İbrani edebiyatı okudu ve daha sonra orta okullarda öğretmenlik yaptı.

Amihay’nin ilk şiir kitabı Achshav Uve-Yamim HaAharim (“Şimdi ve Diğer Günler”) 1955’te yayınlandı ve hem okuyucular hem de eleştirmenler arasında büyük ilgi gördü. Bu ve sonraki şiir ciltleri, Amihay’nin hem içerik hem de dil açısından belirgin bir şekilde modern bir edebi girişimle meşgul olduğunu ortaya koydu. Şimdiye kadar düzyazı olarak kabul edilen konular uygun şiirsel imgeler haline geldi: Amihay’nin modern şiirin çağdaş meselelerle yüzleşmesi ve bunları yansıtması gerektiğine dair inancını yansıtan tanklar, uçaklar, yakıt, idari sözleşmeler ve teknolojik terimler eserinde yer aldı.

Geleneksel olmayan konu seçimiyle birlikte, Amihay’nin İbranice dilini yenilikçi kullanımı da var. Amihay, klasik İbranice’den postmodern konuşma diline kadar çeşitli dil katmanlarını birbirine bağlayan ve yetersiz ifade ustası olarak da bilinen modern İngiliz şiirinin esprisi ve ironisinden ilham aldı. , yeni deyimler ve argo ifadeler icat etti ve eserine nesir ifadeleri dahil etti. İmgeleri ve temalarında olduğu gibi, dilsel çok yönlülüğü, şiirsel de dahil olmak üzere dilin yalnızca klasik metinlerden ziyade modern teknolojik toplumdan ortaya çıktığı duygusunu yansıtır. Bu nedenle, 1982’de Amihay’ye verilen ve şairin çalışmasıyla başlattığı “şiir dilindeki devrimci değişimi” müjdeleyen İsrail Ödülü’nün atanması.

Amihay’nin şiiri, kahkahadan üzüntüye ve kendi kendisiyle alay etmeye kadar bir dizi duyguyu kapsar. Çalışmaları, kolektif deneyimin bilinçli ve ayrılmaz bir parçası olmakla birlikte, nihayetinde dünyayı kendi kişisel merceğinden gören bireyi vurgular. Bu bireysel bakış açısı, dış dünyaya açık ve dürüst bir yaklaşım gösterir.

Advertisement

Amihay’nin kanunu aynı zamanda, peş peşe çıkan birçok bireysel şiir kitabının yanı sıra Collected Poems (1963) ve Selected Works of 1981 ile kapsadığı iş hacmi açısından da etkileyicidir. Shirei Yerushalayim (“Şiirler of Jerusalem,” 1987) tr Amihay’nin 1992’de diğer şiirler, sahneler ve fotoğraflar için tekrar kullandığı bir model olan şehrin fotoğraflarının eşlik ettiği iki dilli bir baskı. Sayısız şiir kitabının yanı sıra kısa öyküler, iki roman, radyo skeçleri ve çocuk edebiyatı yazdı. Eserlerinin çoğu başka dillere çevrildi.


Leave A Reply