Yelken Nedir? Sözlük Anlamı

0
Advertisement

Yelken ne anlama gelir? Yelken kelimesinin terimler sözlüklerindeki anlamı, deyimler ve birleşik kelimelerin anlamları nedir?

Yelken

Yelken Nedir? Sözlük Anlamı

1. Rüzgâr gücünden yararlanarak geniş bir yüzey oluşturacak biçimde yan yana dikilen ve teknenin direğine uygun bir biçimde takılarak onu hareket ettiren kumaş veya şeritlerin tümü
2. Yelkenli
yola çıkmak için hareket etmek
yola çıkmak, hareket etmek
tekneye yelken takmak
direnmekten vazgeçip karşısındakinin dediğini benimsemek, kabul etmek
Pasifik Okyanusu’nun sıcak bölgelerinde yaşayan, birinci sırt yüzgeci yelkeni andıran bir balık (Poecilia sphenops)
Yelken yapmaya yarar kalın bez
Rüzgârın şişirdiği yelkenlerin yardımıyla yol alan gemi
Yelkenlerin çekildiği direk
Yelkenleri birbirine tutturmaya yarayan alet
Sert bir iskeleti olan, hava akımlarına dayanıklı, motorlu veya motorsuz tek kişilik uçuş aracı
Yelken kulaklı
Yelkenli tekneler arasında yapılan yarışma
Ana yelkenler üzerindeki yelkenler
Bir serene bağlanarak direğe eğik bir durumda kaldırılan üçgen yelken

Yelken

Yelkenliler ilerlemek için rüzgar gücünü kullanır. Rüzgâr, yelken adı verilen geniş bezlere doğru bir itme gücü uygular. Yelkenliler yarış ya da gezinti amaçlı kullanılan ufak teknelerdir. Çoğunda bir ya da iki kişilik bir mürettebat vardır. Okyanuslarda kullanılan büyük yelkenlilerde 20’den fazla mürettebat bulunur.

Yelkenler daha önceleri kanvas kumaştan yapılıyordu; ancak günümüzde naylon ve terilen (polyester ipliği) gibi daha hafif sentetik malzemeden yapılmaktadır. Yelken daha çok, bir uçağın kanadı gibi bir görev üstlenir. Rüzgâr içinden geçerken basınç bir tarafta toplanır. Yelkenliyi kullanan kişi yelkene açı vererek yelkenin her iki tarafındaki basınç farkını kullanıp yelkenli tekneyi öne doğru hareket ettirir. Belirli bir yöne hareket etmek için yelkenlerin istikameti rüzgârın içlerinden geçeceği şekilde değiştirilir. Yelkenli gemi orta tahta kaptanları bu etkiyi teknelerinin istedikleri doğrultuda yol almaları için kullanır.

Advertisement

Gemi omurgası ya da orta tahta, teknenin rüzgâra doğru yol alırken iki tarafa yatmasını önlemekte kullanılır. Tekne rüzgâr arkasındayken, yanlarındayken ve hatta önden eserken bile yol alabilir. Rüzgâra karşı olduğu durumlarda zikzaklar çizerek yol alabilir.

• Tekneye yön veren kişiye dümenci denir. Yelkenlerin ayarlanmasına yardımcı olan kişiler de mürettebattır.

• Rüzgâr içinden geçen bir tekne iki yana hareket eder. Yelkenli gemi kaptanları bu etkiyi, teknelerinin istedikleri doğrultuda yol alması için kullanırlar

Advertisement

Leave A Reply