Yelkovan Kuşu Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Yelkovan kuşu nasıl bir kuştur? Yelkovan kuşunun özellikleri, yaşam alanları, hakkında bilgi.

YELKOVAN KUŞU HAKKINDA BİLGİ

Yelkovanlar yaşamları boyunca denizlerden ayrılmaz ve yalnızca yuvalamak amacıyla kısa bir dönem için karaya çıkar. Bu kuşlar genellikle kalabalık gruplar halinde suyun hemen üzerinde uçar. Çok hızlı uçarlar ve ani hareketlerle yön değiştirirler. Bu sırada ortaya çok güzel görüntüler çıkar.

Yelkovanların boyu gaga ucundan kuyruk ucuna kadar 30-35 cm uzunluğundadır. Kanatlarının uçtan uca uzunluğuysa 85 cm’yi bulabilir.

Bu kuşlar üreme döneminde Orta ve Doğu Akdeniz’de bulunan adalardaki ve kıyılardaki dik kayalıklarda yer alan çatlaklara ve oyuklara yuva yapar. Yelkovanların bir kısmı kışı geçirmek için Karadeniz’e göç eder. Göç sırasında İstanbul Boğazı’ndan geçerler. Boğaz bu kuşların ülkemizde en sık görüldükleri yerdir.

Dünyanın farklı bölgelerindeki denizlerde birçok yelkovan türü yaşar. Ülkemizde boz yelkovan adı verilen bir başka tür daha bulunur. Ama boz yelkovan daha az görülür.

Advertisement

Yelkovanlar yaşamlarını denizlerde geçirdiğinden incelenmeleri zordur. Bu nedenle yelkovanlarla ilgili bilgilerimiz sınırlı. Örneğin bu kuşların dünyadaki toplam sayısı henüz bilinmiyor. Şimdilerde bir grup kuş gözlemcisi bu kuşlarla ilgili bir araştırma projesi yürütüyor. Türkiye Yelkovan Projesi adıyla bilinen bu proje kapsamında Çanakkale ve İstanbul boğazlarında düzenli aralıklarla yelkovan sayımı yapılıyor. Bu çalışmalar sayesinde daha şimdiden yelkovanların sayılarının tahmin edilenden daha fazla olduğu ortaya çıktı.


Leave A Reply