Yelkovan Kuşu Nasıl Bir Kuştur? Özellikleri ve Yaşam Alanları Nelerdir?

0
Advertisement

Yelkovan kuşu nasıl bir kuştur? Yelkovan kuşunun özellikleri, yaşam alanları, hakkında bilgi.

Yelkovan Kuşu

YELKOVAN KUŞU HAKKINDA BİLGİ

Yelkovanlar yaşamları boyunca denizlerden ayrılmaz ve yalnızca yuvalamak amacıyla kısa bir dönem için karaya çıkar. Bu kuşlar genellikle kalabalık gruplar halinde suyun hemen üzerinde uçar. Çok hızlı uçarlar ve ani hareketlerle yön değiştirirler. Bu sırada ortaya çok güzel görüntüler çıkar.

Yelkovanların boyu gaga ucundan kuyruk ucuna kadar 30-35 cm uzunluğundadır. Kanatlarının uçtan uca uzunluğuysa 85 cm’yi bulabilir.

Yelkovan Kuşu

Bu kuşlar üreme döneminde Orta ve Doğu Akdeniz’de bulunan adalardaki ve kıyılardaki dik kayalıklarda yer alan çatlaklara ve oyuklara yuva yapar. Yelkovanların bir kısmı kışı geçirmek için Karadeniz’e göç eder. Göç sırasında İstanbul Boğazı’ndan geçerler. Boğaz bu kuşların ülkemizde en sık görüldükleri yerdir.

Advertisement

Dünyanın farklı bölgelerindeki denizlerde birçok yelkovan türü yaşar. Ülkemizde boz yelkovan adı verilen bir başka tür daha bulunur. Ama boz yelkovan daha az görülür.

Yelkovan Kuşu

Kaynak : wikipedia.org

Yelkovanlar yaşamlarını denizlerde geçirdiğinden incelenmeleri zordur. Bu nedenle yelkovanlarla ilgili bilgilerimiz sınırlı. Örneğin bu kuşların dünyadaki toplam sayısı henüz bilinmiyor. Şimdilerde bir grup kuş gözlemcisi bu kuşlarla ilgili bir araştırma projesi yürütüyor. Türkiye Yelkovan Projesi adıyla bilinen bu proje kapsamında Çanakkale ve İstanbul boğazlarında düzenli aralıklarla yelkovan sayımı yapılıyor. Bu çalışmalar sayesinde daha şimdiden yelkovanların sayılarının tahmin edilenden daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Yelkovan Kuşu Hakkında Kısa Bilgi

Martı büyüklüğünde bir kuştur. Sırtı koyu kahverengi, karnı beyazdır, yan taraflarında gri lekeler bulunur. Perde ayaklılardan olan Yelkovan Kuşu göçücü ve gezici bir kuştur. Kuluçka zamanı dışında yalnız denizlerde yaşar, kuluçka sırasında kayalık adalarda görülür. Küçük balık, yengeç, sümüklü böcekle beslenir. Sarı ve siyah gagalı çeşitleri vardır.

Yelkovan Kuşu

Kaynak : wikipedia.org

Yelkovan kuşları, Procellariiformes takımında yer alan bir deniz kuşları cinsidir. Yaklaşık 20 küçük ila orta boy türden oluşur.


Leave A Reply