Yengeç Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Deniz canlıları arasında belkide en değişiklerinden birisi olan yengeç ile ilgili bilgiler. Yengeçin özellikleri nelerdir?

Yengeç Hakkında Bilgi

Eklembacaklıların kabuklular sınıfından, suda yaşayan bir hayvandır. Değişik büyüklüklerde pek çok çeşidi vardır. Vücudu kalın bir kabukla örtülüdür, rengi yaşadığı ortamın rengine uygun olarak kaya ve deniz dibi bitkileri rengindedir. Vücudunun baş ve göğüs kısmı birleşerek toplu bir hal almıştır. Beş çift ayağının dört çifti yürümeye, en öndeki kıskaçlı ayağı da yakalamaya yarar. Kıskaçları çok kuvvetlidir.

Yengecin vücudu uzunlamasına olmaktan çok, enlemesine olduğu için hayvan suyun dibinde yan yan yürür. Küçük çıkıntıların ucundaki gözleri çok kuvvetlidir, gittiği yönü gayet iyi görür. Bazı cins yengeçler, yürüme ayaklarının uçlarının geniş olması sayesinde su içinde rahatça yüzebilirler.

Yengeçler çok yırtıcı ve obur hayvanlardır, ne bulurlarsa parçalayıp yerler. Kayaların ve yosunların arasına gizlenerek yakından bir av geçmesini beklerler. Yengeçler suyun içinde solungaçları ile solunurlar. Fakat solungaçlarının hemen hemen iyice kapalı bir yerde olması yüzünden sudan çıktıktan sonra da uzun zaman yaşayabilirler. Zaten bazı yengeçler, ergin olduktan sonra bütün hayatlarını karada, çakılların üzerinde geçirir, ancak yumurtlama mevsiminde suya girerler.

Advertisement

Yengecin eti lezzetlidir. İstakoz gibi yakalanarak pişirilir ve yenir. 5 sm. uzunluğunda orta boy yengeçler olduğu gibi 30 sm. boyunda, ağırlığı 6 kg’a yaklaşan büyük yengeç çeşitleri de vardır.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?