Yeni Dünya Keşifleri (Kısaca)

0

Yeni dünyanın keşifleri kim tarafından ne zaman ve neden yapılmıştır konusu ile ilgili kısa bilgilerin yer aldığı yazımız.

Yeni Dünya Keşifleri Haritası

Advertisement

YENİ DÜNYA KEŞİFLERİ

Kristof Kolomb, 1492’de Avrupa’dan Batı’ya giden ilk kaşif sayılır. Oysa, ondan yüzyıllarca önce, 790’da, İrlandalıların İzlanda’ya kadar gidebildikleri biliniyor. Daha sonra 982’de, İsveçli Kızıl Erik’le adamları Grönland’a gitmişlerdi. 1000 yılında ise Kızıl Erik’in oğlu Leif, fırtına yüzünden, gemisiyle birlikte, Amerika kıyılarına sürüklenmişti.

1492’den önce başka gezginlerin de Amerika’nın kuzey, güney kıyılarına vardıkları ileri sürülür. Birçok bilginler, Portekizlilerin keşifleri hükümetin emriyle gizli tuttuklarını, Portekiz denizcilerinin çok daha önce Amerika’yı tanımış olduklarını ileri sürüyorlar. Gene de keşifler tarihinde Kristof Kolomb, Amerika’nın kaşifi olarak tanınır.

1492’den sonra İspanyol, Portekiz, İngiliz gemileri Yeni Dünya’nın bütün kıyılarını dolaşmaya başladılar. 1513’te Balboa, Panama Kanalı’nı geçip Büyük Okyanus’u keşfetti. On yıl kadar sonra da Ferdinand Magellan, Büyük Okyanus’u geçerek ilk defa, dünya dolanımını tamamladı.

Advertisement

SUALTI KEŞİFLERİ

Keşifler sadece karada, denizde yapılmaz. Bilginler, yıllardan beri su altındaki âlemle de ilgilenmekte, buranın sırlarını çözebilmek için çalışmaktadırlar. Bilginler okyanusların iç âlemini, buralardaki yaratıkların yaşayışlarını, biçimlerini incelerler.

KEŞFEDİLECEK YER KALMADI MI?

Bugün yeryüzünde insan ayağı değmemiş yerler de vardır. Yalnız, bu topraklar üzerine oldukça geniş bilgimiz var; nerelerde olduklarını, iklimlerini, üzerinde yaşayan canlı varlıkları biliyoruz. Çünkü uçaklar bu topraklar üzerinde keşif uçuşları yapıyor, fotoğraflarını çekiyorlar.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Okyanusya’daki birçok adaların haritalara yanlış geçirilmiş olması birçok karışıklıklara yol açmıştı. Bunun gibi birtakım bölgelerin iyice bilinmemesi de savaşanları zor durumlarda bırakmıştı. Son zamanlarda yapılan araştırmalarla, bu gibi yerlerin iyice tanınmasına çalışılıyor. Böylece, yakın bir gelecekte yeryüzünün tanınmayan bir köşesi kalmayacak. Brezilya’nın sık ormanlarla kaplı, ilkel kavimlerin yaşadığı iç kesimlerinde, Afrika’nın balta girmemiş ormanlarında, kutupların buzlarla örtülü geniş yüzeyinde bile bugün hemen hemen tanınmayan bir yer kalmamış gibidir. Ancak bazı bölgelere sırf doğal yaşam döngüsü zarar görmesin diye girilmemekte vurada yaşayan kabilelere dokunulmamaktadır.

Şimdi insanların ilgisi bir başka aleme, uzay alemine çevrilmiştir. Bu alanda her gün yeni keşifler yapılmaktadır.
En son Mars yüzeyinde akan tuzlu su bulunduğu bizzat NASA tarafından açıklanmıştır.

Advertisement


Leave A Reply