Yeni Kaledonya Nerededir? Özellikleri, Konumu, İklimi, Ekonomisi Hakkında Bilgi

0

Ülkeler Rehberi Yeni Kaledonya – Yeni Kaledonya ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, tarihi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

Yeni Kaledonya Bayrağı

Kaynak: pixabay.com

Yeni Kaledonya

Büyük Okyanus’un güney batısında bir adalar topluluğudur. Büyük Okyanus’un Melanezya Adaları kesiminde olan Yeni Kaledonya, Loyalty, Pines, Huon, Belep, Chesterfield ve Walpole takım adaları ile birlikte bir Fransız sömürgesidir. ^

Advertisement

Yeni Kaledonya’nın, çevresindeki adalarla birlikte yüzölçümü 23.472 \displaystyle k{{m}^{2}}‘dir. Başkenti Yeni Kaledonya Adası’ndaki Noumea şehridir. Avustralya’nın doğusunda ve Vanuatu’nun güneybatısında olan Yeni Kaledonya, Güneybatı Okyanus’un en büyük adasıdır.

Sıcak bir iklimi olan takımadalar, bitki ve maden bakımından zengindir. Adalarda kahve, tütün, şeker kamışı ve tropikal bölge meyvaları da yetişir.

Yeni Kaledonya

Kaynak: pixabay.com

Arkeolojik çalışmalarda ada üzerinde ilk yerleşim MÖ 1500 yılında yapıldığı ifade edilmektedir. Bu sürecin ardından günümüzde adada yaşayan yerli halk Kanakelerin ataları olarak görülen Polinezyalılar yerleşmiştir. Yeni Kaledonya 1774’de ingiliz gemicisi James Cook tarafından bulundu. Sonraları Fransız toprakları arasına katılarak, Okyanus’daki belli başlı sömürgelerden biri oldu.

Yeni Kaledonya Adası 1871’den 1896 yılına kadar, Fransa’nın ağır suçluları gönderdiği bir sürgün yeriydi.

Advertisement

Dil: Bölgenin tek resmi dili Fransızca’dır. Bölge nüfusunun 2004 nüfus sayımı esnasında belirttiği üzere 14 yaş ve üzeri nüfusun %97’si Fransızca dilini hem konuşup hem de yazabilmektedir. Yerel olarak Melanezya-Polinezya dil grubuna ait 33 farklı lehçe bölgede konuşulmaktadır.

Din: Bölge nüfusunun büyük çoğunluğu Hristiyan inancına göre yaşamaktadır. Bu gruplardan %60’ı katolik, %30’u ise Protestan mezhebine göre dini inancını yaşamaktadır. Bölge nüfusunun geri kalan %10’luk kesimi ise diğer dinlere inanmaktadır

Yeni Kaledonya

Kaynak: pixabay.com

Hakkında Gerçekler

Yeni Kaledonya , Fransa’nın bir ana adasından (Grande Terre) ve çeşitli daha küçük adalar Güneybatı Pasifik’te Melanezya bölgesindedir. Tayvan’ın yaklaşık yarısı büyüklüğünde, 18.575.5 kilometrekare (7.172 sq mi) bir arazi alanına sahiptir. 2004 nüfus sayımında, orada 230.789 kişi yaşıyordu. .nc internet ülke kodu üst düzey etki alanına (ccTLD) sahiptir. Bölgenin başkenti ve en büyük şehri Nouméa’dır. Para birimi CFP frangıdır.

Kasım 2018’de Yeni Kaledonya’nın Fransa’dan bağımsızlığını ilan edip etmeyeceğini görmek için bir referandum yapıldı. Sonuçlar, Fransa’da ayrılmaktan çok daha fazla insanın kalmak istediğiydi.


Leave A Reply