Yeni Yıl, Yılbaşı Konulu Yazı Kompozisyon Örnekler Yeni Yıl Hakkında Yazı

3

Yeni yıl, yılbaşının gelişi ile ilgili yazı. Yeni yılın kutlanması, yılbaşı konulu 2 adet yazı, kompozisyon örneği.

yeni yıl

Kaynak: pixabay.com

YENİ YIL “1 Ocak”

Her yılın 31 Aralık gece yarısı tam saat 24’te bir yıl sona erer; yeni bir yıl başlar. İnsanlar yeni yılı sevinçle, neşeyle, coşkuyla karşılarlar. Birbirlerinin yeni yılını kutlarlar; yakınlarına, sevdiklerine armağanlar verirler, sağlık, başarı, mutluluk dilerler.

1 Ocak günü okullar, devlet daireleri, bankalar kapalıdır. O gün tatildir, dinlenme günüdür.

Kullandığımız takvime göre 1 Ocak yılın ilk günüdür. Bir yıl 365 gündür. Dört yılda bir kez bir yıl 366 gün olur. Buna “artık yıl” denir. Artık yıllarda Şubat ayı 29 gündür. Bunun nedenini araştırdığımızda bir yılın 365 gün 6 saat olduğunu, bunun da dört yılda bir (6×4=24 saat) bir gün ettiğini görürüz.

Dünya’mızın güneş etrafındaki elips biçimindeki yörüngesinde bir kez, kendi ekseni etrafında 365 kez dönmesinin sonunda geçen süre 1 yıldır. Bir yılın 52 hafta, 12 ay olduğunu hepimiz biliriz.

Dünya’mızın ekseninin kendi yörünge düzlemine 23° 27′ eğik olmasının sonucu yurdumuzda dört mevsim yaşanır.

Bundan dolayı yıl başında kar yağar, 23 Nisan’da her yer yeşilliklerle, çiçeklerle donanır; yazın sıcağında denizde yüzeriz; Sonbaharda yapraklar sararır.

Her yeni yılla birlikte bir yaş daha büyürüz. Çocuklar, gençler buna sevinirler; ortayaşlılar yeni bir yıla daha kavuşmanın mutluluğunu duyarlar, geçmiş yılların anılarını, güzel günlerini anımsarlar.

Siz de arkadaşlarınızın, öğretmeninizin, büyüklerinizin yeni yıllarını kutlayın. Onlara sağlık, başarı ve mutluluklar dileyin.


Yeni Yıl Kutlama Mesajları

Arka resim kaynak: pixabay.com

YAZI – 2

YENİ YIL

Dünyanın pek çok yerinde 1 Ocak yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilir. Ülkeler kendi inançlarına ve geleneklerine göre yeni yılı değişik etkinliklerle kutlarlar.

Çin’in kullandığı takvim ay yılına göre hesaplandığı için yılbaşı daha farklı bir güne denk gelir.Ve yeni yılı havai fişekler atarak kutlarlar.

Japonya’da 1 Ocak günü geleneksel kıyafetler giyilerek kutsal mekanlarda dans edilir.

Batı ülkelerinde en şık kıyafetler giyilerek hediyeler alınır ve topluca yenilen yemeklerle yeni yıl kutlanır.Çam ağaçları süslenir. İskoçlara göre yeni yılda eve ilk giren kişi koyu saçlı ise bu kötü şans getirirdi. Misafir hediye getirirse bu iyi şans anlamındadır. İspanyollar ise iyi şans getireceğine inandıkları için yeni yıla 12 tane üzüm yiyerek girerler.

Avusturalya güney yarım kürede olduğu için 1 Ocak yaz mevsimine denk gelir Bu nedenle kutlamalar çoğu zaman denize girerek ve plajda yapılır. Bazı Afrika ülkelerinde halka olup davul eşliğinde danslar edilerek kutlanır.


3 yorum

Leave A Reply