Yenişehir Nerededir?

0
Advertisement

Yenişehir nerededir? Yenişehir hangi ilimize bağlıdır? Yenişehir ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

YenişehirYenişehir; Bursa İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 61 köyü vardır. İlin doğusunda; kuzeyden İznik, güneyden İnegöl, batıdan Nilüfer ve Yıldırım, doğudan Bilecik’in Merkez ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe toprakları genelde düzdür. Batı, kuzey, doğu ve güneydoğuda yükselen tepeler orta bölümdeki düzlükleri çevreler. Kuzeyde Avdan Dağı (758 m) ve Hisarkale (835 m) başlıca yükseltilerdir. Güney ve batıda yükselti 900 m’ye ulaşır, Orta bölümdeki düzlükler, Yenişehir Ovası adım alır. Göksu Çayı, ilçenin en önemli ırmağıdır. İnegöl İlçesi’nden doğar, Yenişehir’e güne sınırından girer, küçük akışlı sularla beslenir, batıda ilçeden ayrılır, Marmara ve Akdeniz iklimleri arasında geçiş özellikleri görülür, Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılıman ve yağışlıdır, Yıllık ortalama sıcaklık 13,6°C, yağış tutarı 483 mm’dir. Yamaçlarda yağış artar. Orman örtüsü zayıf olmakla birlikte, küçük kümelerde sedir, meşe, gürgen, kayın, ıhlamur, kestane, çam ormanlarına rastlanır. Ekonomi, tarım ye hayvancılığa dayanır, Buğday, arpa, kurufasulye, fiğ, nohut, şekerpancarı, ayçiçeği, üzüm, şeftali, elma başlıca tarım ürünleridir. Sebze tarımı ve ticareti önemlidir. Koyun ve sığır beslenir. Orman fidanlığında yetiştirilen kavak fidanları, çevrede kavakçılığın gelişmesine öncülük eder.

Yenişehir Ovası’nda, Bursa-Bilecik Karayolu üzerinde, deniz düzeyinden 250 m yükseltide kurulu ilçe merkezi, il merkezine 53 km uzaklıktadır. Tarihsel eserler açısından zengindir: Orhan Gazi tarafından yaptırılan bir hamam ve Ulucami; Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Paşa Türbesi; Yemen Fatihi Sinan Paşa tarafından yaptırılan Sinanpaşa Külliyesi; Orhan Gazi’nin eşi Nilüfer Hatun için yaptırılan Yarhisar Camii ve Hamamı, Geyikli Babasultan’a ait Babasultan Camisi.

Advertisement

Leave A Reply