Yer Fıstığı Nerede Yetişir? Hangi İklim Koşulları Uygundur?

0
Advertisement

Yer fıstığı hangi ülkelerde ve hangi iklim koşullarında yetişir? Yer fıstığı yetiştiriciliği, kullanım alanları hakkında bilgi.

Yer Fıstığı

Yer Fıstığı; Günümüzde başta gelen yerfıstığı üreticileri Çin, Hindistan, Nijerya ve Senegaldir. ABD’de (Teksas) yerfıstığı yetiştirilir. Yalnız 0.6 milyon hektarlık alanın bu amaçla kullanıldığı ülkede üretim gelişmiş tarım yöntemleri nedeniyle oldukça yüksek bir düzeydedir. Bunun sonucu olarak ABD toplam yerfıstığı dışsatımının yarıdan fazlasını karşılar.

Yerfıstığı tropikal kuşakta, yaprakların gövdeyle birleştiği yerde açık sarı çiçek veren ot cinsinden bodur bir bitki biçimini alır. Yumurtalıktan, döllenmeden sonra büyüyen, yere doğru uzayarak tohum taslaklarını toprağa bırakan küçük bir sap çıkar. Örgü biçiminde damarlı, sert süngersi kabuklar içindeki tohumlar toprağın altında olgunlaşarak bildiğimiz yerfıstığını oluşturur.

Yer Fıstığı

Advertisement

Genellikle metrekarede 20-40 bitki yetişebilir. Bu bitkilerin 2-3 çenekli sürüngen ve sarmaşık, erken ve geç olgunlaşan türleri vardır. Erken olgunlaşan türlerin gelişim süreleri 90-100 gün arasındadır. Bunlardan sağlanan ürün 150-180 günde olgunlaşan türlere oranla daha fazladır. Yerfıstığı bulaşıcı bir hastalık olan “sedomona”dan;bir virüsün neden olduğu mantar hastalığından etkilenir.

Ortalama % 45 yağ içeren bitki, bitkisel yağların üretiminde kullanılır. Tuzlu fıstık ezmesi ve çorbası yapılan yerfıstığı kavrulduktan sonra meze olarak da tüketilebilir. Yerfıstığı dışalımı yapan başlıca ülkeler Kanada, Japonya ve bazı Batı Avrupa ülkeleridir.

Ülkemizde yerfıstığı yetiştiriciliği Akdeniz Bölgesi, Batı Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Marmara Bölgesinin bazı bölümlerinde ağırlık kazanmış olup, küçük aile işletmeleri şeklinde yapılmaktadır. Adana, Osmaniye, İçel, Antalya, Kahramanmaraş, Aydın ve Muğla illerinde ekonomik olarak üretilmektedir.

Advertisement

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?