Yerli Malı Haftası İle İlgili Kompozisyon – Yazı Örnekleri

4

Yerli malı haftası ile ilgili yazı / kompozisyon örneği. yerli malının önemini anlatan kompozisyonumuzun yer aldığı sayfamız.

Yerli Malı Haftası İle İlgili Resimler

Advertisement

Yerli Malı Haftası İle İlgili Kompozisyon

Yerli Malı

Yerli malı demek babamızın kardeşimizin, komşumuzun emek vererek ürettiği mal demektir. Bu sebeple bizden içimizden çıkan bizden bir üründür yerli malı. Kullanımı, tüketimini yapmak ülkemizin gelişmesi ve refah içinde yaşamamızı garanti altına almak demektir.

Artık dünya eskisi gibi değil bunu da kabul etmek gerekir. Globalleşme denen kavrama ayak uydurmak zorundayız. Kuzey Kore tarzında kapalı bir sistemde yaşamadığımız için bizim mallarımız da yurt dışında satılacak yabancıların malları da ülkemizde tüketilecektir. Bunu peşinen kabul etmeliyiz. Özellikle son yıllarda Çin mallarının sadece ülkemizde değil tüm dünyada satılması globalleşmenin bir sonucudur. Ancak burada da ortaya kalite ve teknolojik gelişime ayak uydurup liderlik etme gibi özellikler ön plana çıkmaktadır. Herkesin elinden düşmeyen akıllı telefon cihazlarını örnek alacak olursak eğer; bu telefonların neredeyse tamamı uzak doğuda üretilmektedir.

Ancak bu ürünleri tüm dünya çapında satılmasından oluşan karı bu teknolojiyi üreten ve dizayn eden şirketler dolayısıyla bağlı oldukları ülkeler yemektedir. Buradan şu basit sonuca ulaşabilir. Sadece üretmek artık çok da önemli değildir. Üretilen malı teknolojik gelişmelere uygun şartlarda yenilikçi ve kaliteli bir şekilde dizayn etmek ve bunu pazarlayabilmek artık günümüzde daha da fazla önem kazanmıştır.

Geçmişte ülkemize hep bir tarım ülkesi gözü ile bakılmış sadece tarım ürünleri üretebilen bir ülke olarak teknolojik üretimden “biz yapamayız” mantığı ile hep uzak durulmuştur. Şimdi ise cesur Türk girişimcileri bir çok teknolojik ürünü gerek ülkemiz içerisinde gerekse de iş gücünün ucuz olduğu memleketlerde üretip tüm dünyaya satabilmektedir. Bu sebeple sadece yalın iş gücünden ziyade beyin gücümüzü kullanarak mal hizmet üretemezsek yabancı ülkelerin üretim ve tüketim sahası olmaktan asla kurtulamayız. Bunun üstesinden gelebilmenin yegane yolu da doğru ve odaklanmış bir eğitim sistemini kurmak ile mümkün olabilecektir.

Advertisement

Yerli Malı haftası

Yerli Malı haftası okullarda sadece piknik havasında geçecek olduğu takdirde sadece kendimizi kandırmış olmaktan başka hiçbir şey yapmamış oluruz. Geleceğin mühendislerini, tıpçılarını, ilaç üreticilerini, yazılımcılarını mutlaka ama mutlaka içimizden ülkemiz insanında çıkartabilecek yolları aramalıyız. Bunun ilk adımı da bu işleri becerecek bir nesil yetiştirmektir. Yerli malı haftası bünyesinde belkide öğrencilere bu tarz başarıları yakalayabilecek potansiyellerin olduğunu ve hep olacağını her zaman hatırlatabilmektir. Nasıl ki yüce Atatürk tüm dünyaya kafa tutarak bu ülkeyi kurtarmayı başarırken kendisinden hep emin bir şekilde ilerlemişse bizlerde kendimizden emin bir şekilde en iyisini üretmeyi, dizayn etmeyi ve yeniliklere hep açık olmayı başarabilmeliyiz. Büyük bir yarışın olduğu bu dünyada tutunabilmek ve büyük bir ulus, büyük bir devlet olmak için bu olmazsa olmazsa bir şarttır.

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.


4 yorum

  1. Ya ama bizde yarışma var ve kendimiz yazcaz aklıma şu geliyo olurmu yerli malı yurdun malı artık ülkemizde yerli ürünlerden çok (869) markalı barkodlar dan çok kullanılmıyor buna son demeliyiz yerli mal alım ülkeye kazanç sağlayın arkadaşlar

Leave A Reply