Yeşil Çayın Kanıtlanmış Faydaları Nelerdir? Yeşil Çay İçmek İçin Sebepler

0

Yeşil çay içmenin sağlığımız için faydaları nelerdir? Araştırmaların kanıtladığı yeşil çay faydaları, içinde bulunan maddelerin sağlığımıza etkileri.

yeşil çay

Kaynak: pixabay.com

Yeşil Çayın Kanıtlanmış Faydaları

Yeşil çay, gezegendeki en sağlıklı içeceklerden biri olarak lanse edilir.

Aşağıdakileri içerebilecek birçok sağlık yararı olan antioksidanlarla doludur:

  • gelişmiş beyin fonksiyonu
  • yağ kaybı
  • kansere karşı koruma
  • kalp hastalığı riskini azaltmak

Daha da fazla potansiyel sağlık yararı olabilir.

İşte yeşil çayın 10 olası sağlık faydası.

1. Sağlıklı biyoaktif bileşikler içerir

Yeşil çay, nemlendiren bir içecek olmaktan daha fazlasıdır.

Çay, iltihabı azaltmak ve kanserle savaşmaya yardımcı olmak gibi sağlık yararları olan doğal bileşikler olan polifenoller açısından zengindir. Yeşil çay, epigallokateşin-3-gallat (EGCG) adı verilen bir katesin içerir. Katesinler hücre hasarını önlemeye ve başka faydalar sağlayan doğal antioksidanlardır.

Bu maddeler vücutta serbest radikallerin oluşumunu azaltarak hücreleri ve molekülleri hasara karşı koruyabilir. Bu serbest radikaller yaşlanma ve birçok hastalık türünde rol oynar.

EGCG yeşil çayda en güçlü bileşiklerden biridir. Araştırma, çeşitli hastalıkların tedavisinde yardımcı olma yeteneğini test etti. Yeşil çaya tıbbi özelliklerini veren ana bileşiklerden biri gibi görünmektedir.

Yeşil çay ayrıca sağlığınıza fayda sağlayabilecek az miktarda mineral içerir. Daha kaliteli bir yeşil çay markası seçmeye çalışın, çünkü daha düşük kaliteli markalardan bazıları aşırı miktarda florür içerebilir. Bununla birlikte, daha düşük kaliteli bir marka seçseniz bile, faydalar hala herhangi bir riskten daha ağır basmaktadır.

2. Beyin fonksiyonlarını iyileştirebilir

Yeşil çay, aynı zamanda beyin fonksiyonunu arttırmaya yardımcı olabilir. Anahtar aktif bileşen, bilinen bir uyarıcı olan kafeindir.

Kahve kadar kafein içermez, ancak zaten çok fazla kafein almak gerginlik etkilerine neden olur. Kafein, adenosin adı verilen inhibitör bir nörotransmitteri bloke ederek beyni etkiler. Bu şekilde, nöronların ateşlenmesini ve dopamin ve norepinefrin gibi nörotransmiterlerin konsantrasyonunu arttırır.

Araştırmalar sürekli olarak kafeinin, ruh hali, uyanıklık, reaksiyon süresi ve hafıza da dahil olmak üzere beyin fonksiyonunun çeşitli yönlerini iyileştirebileceğini göstermiştir. Ancak, kafein yeşil çayda beyin güçlendirici tek bileşik değildir. Ayrıca kan-beyin bariyerini geçebilen amino asit L-theanine içerir.

L-theanine, anti-anksiyete etkileri olan inhibitör nörotransmitter GABA’nın aktivitesini arttırır. Ayrıca beyindeki dopamin ve alfa dalgalarının üretimini arttırır.

Çalışmalar, kafein ve L-teaninin sinerjistik etkilere sahip olabileceğini göstermektedir. Bu, ikisinin kombinasyonunun beyin fonksiyonlarını iyileştirmede özellikle güçlü etkilere sahip olabileceği anlamına gelir.
L-theanine ve az miktarda kafein nedeniyle, yeşil çay kahveden çok daha hafiftir.

Birçok insan, kahveye kıyasla yeşil çay içtiklerinde daha istikrarlı bir enerjiye sahip olduklarını ve çok daha üretken olduklarını bildirmektedir.

3. Yağ yakımını artırır

Araştırmalara göre, yeşil çay yağ yakımını artırabilir ve metabolik hızı artırabilir. 10 sağlıklı erkeği içeren bir çalışmada, yeşil çay ekstresi almak yakılan kalori miktarını % 4 arttırdı. 12 sağlıklı erkeğin dahil olduğu bir başka yeşil çay özütü, plasebo alanlara kıyasla yağ oksidasyonunu % 17 artırdı.

Bununla birlikte, yeşil çay üzerinde yapılan bazı çalışmalar metabolizmada herhangi bir artış göstermemektedir, bu nedenle etkiler bireye ve çalışmanın nasıl kurulduğuna bağlı olabilir.

Kafein ayrıca yağ asitlerini harekete geçirerek ve enerji olarak kullanılabilir hale getirerek fiziksel performansı artırabilir. İki ayrı inceleme çalışması kafeinin fiziksel performansı yaklaşık % 11-12 oranında artırabileceğini bildirmiştir.

Yeşil Çayın Zayıflamaya Etkileri Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin.

4. Antioksidanlar bazı kanser riskini azaltabilir

Kansere, hücrelerin kontrolsüz büyümesi neden olur. Dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Araştırmalar, oksidatif hasarın, kanserler de dahil olmak üzere kronik hastalıklara yol açabilecek kronik inflamasyona yol açabileceğini göstermiştir. Antioksidanlar oksidatif hasara karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Yeşil çay güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Araştırmalar, yeşil çay bileşiklerini, aşağıdaki çalışmalar da dahil olmak üzere düşük kanser riski ile ilişkilendirmiştir:

Meme kanseri. Gözlemsel çalışmaların kapsamlı bir incelemesi, en çok yeşil çay içen kadınların, kadınlarda en yaygın kanserlerden biri olan meme kanseri gelişme riskinin yaklaşık% 20-30 daha düşük olduğunu bulmuştur.

Prostat kanseri. Bir çalışma, yeşil çay içen erkeklerin ilerlemiş prostat kanseri riskinin daha düşük olduğunu gözlemlemiştir.

Kolorektal kanser. 29 çalışmanın analizi, yeşil çay içenlerin kolorektal kanser geliştirme olasılığının yaklaşık % 42 daha düşük olduğunu göstermiştir.

Birçok gözlemsel çalışma, yeşil çay içenlerin çeşitli kanser türlerini geliştirme olasılığının daha düşük olduğunu, ancak bu etkileri doğrulamak için daha yüksek kaliteli araştırmalara ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir.

Sağlıktan en fazla yararı elde etmek için çayınıza süt eklemekten kaçının. Bazı çalışmalar, bazı çaylarda antioksidan değerini azaltabileceğini öne sürmektedir.

yeşil çay

Kaynak: pixabay.com

5. Beyni yaşlanmaya karşı koruyabilir

Yeşil çay sadece kısa vadede beyin fonksiyonlarını iyileştirmekle kalmaz, yaşlandıkça beyninizi de koruyabilir.

Alzheimer hastalığı yaygın bir nörodejeneratif hastalıktır ve yaşlı erişkinlerde bunamanın en yaygın nedenidir.

Parkinson hastalığı başka bir yaygın nörodejeneratif hastalıktır ve beyinde dopamin üreten nöronların ölümünü içerir.

Birçok çalışma, yeşil çaydaki kateşin bileşiklerinin test tüplerinde ve hayvan modellerinde nöronlar üzerinde çeşitli koruyucu etkilere sahip olabileceğini ve muhtemelen demans riskini azaltabileceğini göstermektedir.

6. Ağız kokusunu azaltabilir

Yeşil çaydaki kateşinlerin de ağız sağlığı için faydaları vardır. Test tüpü çalışmaları, kateşinlerin bakteri büyümesini baskılayarak enfeksiyon riskini azaltabileceğini düşündürmektedir.

Streptococcus mutans, ağızda yaygın bir bakteridir. Plak oluşumuna neden olur ve boşluklara ve diş çürümelerine önde gelen bir katkıda bulunur.

Çalışmalar, yeşil çaydaki kateşinlerin laboratuardaki oral bakterilerin büyümesini inhibe edebildiğini göstermektedir, ancak yeşil çay içmenin benzer etkileri olduğunu göstermemektedir.

Bununla birlikte, yeşil çayın ağız kokusunu azaltabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

7. Tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir

Tip 2 diyabet oranları son yıllarda artmaktadır. Tip 2 diyabet, insülin direncinden veya insülin üretememesinden kaynaklanabilecek yüksek kan şekeri seviyelerine sahip olmayı içerir.

Çalışmalar, yeşil çayın insülin duyarlılığını artırabildiğini ve kan şekeri düzeylerini azaltabildiğini göstermektedir. Japon bireylerde yapılan bir çalışma, en fazla yeşil çay içenlerin yaklaşık % 42 daha düşük tip 2 diyabet riskine sahip olduğunu buldu.

Toplam 286.701 kişi ile yapılan 7 çalışmanın gözden geçirmesine göre, çay içenlerin diyabet riski % 18 daha düşüktü.

8. Kardiyovasküler hastalığı önlemeye yardımcı olabilir

Kalp hastalığı ve felç dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalıklar dünya çapında önde gelen ölüm nedenleridir. Çalışmalar, yeşil çayın bu hastalıklar için toplam kolesterol ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini iyileştirmeyi içeren bazı ana risk faktörlerini iyileştirebileceğini göstermektedir.

Yeşil çay ayrıca LDL parçacıklarını kalp hastalığına giden yolun bir parçası olan oksidasyondan koruyan kanın antioksidan kapasitesini arttırır.

Risk faktörleri üzerindeki olumlu etkiler göz önüne alındığında, yeşil çay içen kişilerin kardiyovasküler hastalıktan ölme riskinin % 31’e kadar daha düşük olması şaşırtıcı değildir.

baskul

Kaynak: pixabay.com

9. Kilo vermenize yardımcı olabilir

Yeşil çayın kısa vadede metabolik hızı artırabileceği göz önüne alındığında, kilo vermenize yardımcı olabileceği mantıklıdır. Birçok çalışma, yeşil çayın özellikle karın bölgesinde vücut yağını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bu çalışmalardan biri, 240 obezitesi olan 12 haftalık randomize kontrollü bir çalışmadır. Bu çalışmada, yeşil çay grubundakiler kontrol grubundakilere kıyasla vücut yağ yüzdesi, vücut ağırlığı, bel çevresi ve karın yağında önemli azalmalar göstermiştir.

Bununla birlikte, bazı çalışmalar yeşil çay ile kilo kaybında istatistiksel olarak önemli bir artış göstermemektedir, bu nedenle araştırmacıların bu etkiyi doğrulamak için daha fazla çalışma yapmaları gerekmektedir.

10. Daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir

Yeşil çaydaki bazı bileşiklerin kanser ve kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olabileceği göz önüne alındığında, daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceği mantıklıdır.

Bir çalışmada, araştırmacılar 11 yıl boyunca 40.530 Japon yetişkini inceledi. En fazla yeşil çay içenlerin – günde 5 veya daha fazla bardak – çalışma döneminde ölme olasılıkları önemli ölçüde daha azdı:

  • Tüm ölüm nedenlerinde: Kadınlarda % 23 daha düşük, erkeklerde % 12 daha düşük
  • Kalp hastalığından ölümde: Kadınlarda% 31 daha düşük, erkeklerde% 22 daha düşük
  • İnmeden ölümde: Kadınlarda % 42 daha düşük, erkeklerde % 35 daha düşüktü.

14.001 yaşlı Japon bireyle yapılan bir başka çalışmada, en fazla yeşil çay içenlerin 6 yıllık çalışma döneminde ölme olasılığının % 76 daha az olduğu bulundu.

Özetle: Yeşil çayın çeşitli sağlık yararları vardır.

Daha iyi hissetmenize, kilo vermenize ve kronik hastalık riskinizi azaltmanıza yardımcı olmak için yeşil çayı hayatınızın düzenli bir parçası haline getirmeyi düşünebilirsiniz.


Leave A Reply