Yeşil Domatesin Faydaları Nelerdir? Yeşil Domateste Hangi Vitaminler Var?

0
Advertisement

Yeşil domatesin faydaları nelerdir? Özellikle turşusunun bol miktarda tüketildiği yeşil domatesin içerisinde bulunan vitaminler ve sağlığa yararları.

Yeşil Domates

Kaynak : pixabay.com

Yeşil domatesler kırmızı olanlar kadar canlı görünmeyebilir, ancak neredeyse aynı hayati besin maddelerinin çoğunu sağlarlar. Maksimum fayda için sert, pürüzsüz tenli yeşil domatesleri tercih edin. Henüz olgunlaşmamışlarsa, birkaç gün güneş ışığında saklayın, ardından değiştikten sonra soğutun. Olgun domatesleri bir veya iki gün içinde yerseniz daha lezzetli olur. Hidrasyonunuzu desteklerken birden fazla temel besin sağlarlar.

Göz Sağlığı için Beta Karoten

Bir orta boy yeşil domates, antioksidan beta karoten formunda 790 uluslararası A vitamini birimi sağlar. Tam bir fincan yeşil domates, günde önerilen günlük A vitamini alımının yüzde 10’undan biraz fazlasına eşit olan 1.000 IU’dan fazla beta karoten sağlar. Diyet Takviyeleri Ofisine göre, beta karoten gibi A vitaminleri, kanser türlerinin ve körlüğün önde gelen nedeni olan yaşa bağlı makula dejenerasyonunun önlenmesinde önemli bir rol oynayabilir.

Güçlü Bağışıklık Fonksiyonu için C Vitamini

Yeşil domatesler ayrıca C vitamini sağlar. Orta boy bir yeşil domates, yaklaşık 29 miligram antioksidan veya günlük değerin yaklaşık yüzde 48’ini sağlar. Bu, pişmiş ıspanakta bulunan miktardan daha fazladır. Diyet Takviyeleri Ofisi, C vitamini bağışıklık fonksiyonunda önemli bir rol oynar ve kardiyovasküler hastalığa karşı bir miktar koruma sağlayabilir. C vitamini ayrıca vücudun fasulye ve mercimek gibi bitki bazlı gıdalardan gelen demiri daha iyi emmesine yardımcı olur, bu nedenle domates ve baklagiller özellikle sağlıklı eşleşmeler sağlar.

Hidrasyon için Su

Domateslerin yüzde 94’ü sudan oluşur, bu özellikle sıcak aylarda ve egzersiz nedeniyle daha fazla terlediğiniz günlerde iyi bir şeydir. Su açısından zengin besinler ayrıca kabızlığı koruyarak veya en aza indirerek sindirim işlevine yardımcı olur ve iştahınızı ve kilonuzu sağlıklı bir yerde tutmanıza yardımcı olur.

Kan Pıhtılaşması için K Vitamini

K vitamini, normal kan pıhtılaşmasını sağlamaya yardımcı olur ve vücudunuzun kemik gücünü ve yoğunluğunu korumasına yardımcı olabilir. Bir orta boy yeşil domates, yaklaşık 12,5 mikrogram sağlar; bu, günlük önerilen 90 mikrograma sağlıklı bir katkıdır. K vitamini yağda çözünür olduğundan, onu sağlıklı yağ kaynaklarıyla eşleştirmek emilimini artırabilir ve aynı zamanda size sağlıklı yağın avantajlarını verebilir. Örneğin, karışık yeşillikler ve doğranmış yeşil domateslerden oluşan bir salatanın üzerine zeytinyağı ve sirke gezdirin ya da avokado dilimleri ile süsleyin.

Advertisement

Leave A Reply