Yeşilhisar Nerededir?

0

Yeşilhisar nerededir? Yeşilhisar hangi ilimize bağlıdır? Yeşilhisar ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

YeşilhisarYeşilhisar; Kayseri İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 19 köyü vardır. İlin güneybatısında; kuzeyden İncesu, doğudan Yahyalı, Develi, güneyden Niğde’nin Merkez, batıdan Nevşehir’in Derinkuyu ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe toprakları, genelde dalgalı düzlüklerle kaplıdır. Develi Ovası, ilçenin doğu yarısını kaplar. Kuzey-güney doğrultusunda uzanan ovarım yükseltisi 1.100-1.150 m’dir. Kuzeybatıda Hodul Dağı (1.949 m), güneyde Aladağlar’ın etekleri (1.500-1.800 m) başlıca yükseltilerdir. Ovanın batısında yükselti artar ve dalgalı düzlüklere geçilir. Hodul Dağı ve Aladağ yamaçlarından kaynaklanan ırmakların en önemlisi Özdere’dir. Yaygölü, Camız, Söbe Gölü yağmur ve yüzey sularıyla beslenen sığ gölleri olup kurak mevsimde alanları daralır. Develi Ovası’nda Yaygölü (Kurbağa Gölü) en büyükleridir ve çevresi bataklıktır. Karasal iklim egemendir; yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçer. Kış yağışları genelde kar olarak düşer. Yıllık ortalama sıcaklık 10-11°C, ortalama yağış tutarı 273 mm’dir. Bozkır bitkileriyle yamaçlarda çalışmış meşelerden oluşan zayıf orman örtüsü görülür. Irmak boylarında kavak ve söğüt ağaçları görülür.

Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, çavdar, kurufasulye, nohut, mercimek, şekerpancarı, ayçiçeği, elma, üzüm, zerdali başlıca tarım ürünleridir. Koyun ve kılkeçi beslenir. Tarımsal ürün ve canlı hayvan ticareti yapılır. El dokumacılığı halıcılık yaygındır. Demir, linyit yatakları vardır. Hodul Dağı eteğinde, Özdere’nin güney kıyısında, Kayseri-Niğde Karayolu üzerinde, deniz düzeyinden 1.180 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 72 km uzaklıktadır. Kayseri-Niğde Demiryolu, ilçe merkezinin 1 km batısından geçer.


Leave A Reply