Yeşilin Kızı Anne Kitap Özeti, Konusu, Karakterler, Lucy Maud Montgomery

0

Lucy Maud Montgomery’in Yeşilin Kızı Anne isimli kitabının konusu nedir? Yeşilin Kızı Anne kitabının özeti, karakterleri, hakkında bilgi.

Yeşilin Kızı Anne

Yeşilin Kızı Anne

Yeşilin Kızı Anne (Anne of Green Gables), Lucy Maud Montgomery (1874-1942) tarafından yazılmış ve ilk kez 1908’de yayınlanmıştır. Her yaş için yazılmış, yirminci yüzyılın ortalarından beri klasik bir çocuk romanı olarak kabul edilmiştir. 19. yüzyılın sonlarında geçen roman, yanlışlıkla bir erkek çocuğu evlat edinmeyi planlayan orta yaşlı iki kardeş Matthew ve Marilla Cuthbert’e gönderilen 13 yaşındaki yetim bir kız olan Anne Shirley’nin maceralarını anlatıyor. Kanada, Prince Edward Adası’ndaki kurgusal Avonlea kasabasındaki çiftliklerinde onlara yardım eder. Roman, Anne’nin okulda ve kasabada Cuthbert’lerle hayatını nasıl sürdürdüğünü anlatıyor.

Kitabın Özeti:

Yeşilin Kızı Anne, Prens Edward Adası’ndaki Avonlea’daki çiftliklerinde çalışmak üzere bir erkek çocuk evlat edinmek isteyen yaşlı bir çifte yanlışlıkla teslim edilen genç bir yetim kızın hikayesidir. Çift Anne ile tanıştıktan sonra onu tutmaya karar verirler. Anne kısa sürede çiftin kalbini kazanır ve çift onu kızları olarak görmeye başlar.

Anne, Avonlea’daki hayata uyum sağlamak için mücadele eder ve “uygun bir hanımefendi” gibi davranmada ve standart görgü kuralları ve sosyal beklentilere uymakta zorlandığı için, kendisini genellikle evlat edinen annesi ve diğer yerel kadınlarla çatışma içinde bulur. Örneğin, kızıl saçlarıyla alay edildikten sonra komşularından biri olan Bayan Rachel Lynde’e bağırır.

Anne, canlı hayal gücü, melodramı ve romantizmiyle tanınır ve genellikle abartılı hikayeler ve senaryolar oluşturur. Avonlea’ya gelmeden önce Anne, birlikte oynayacak hayali arkadaşlar icat etmiştir. Daha sonra komşusu Diana ile yakın arkadaş olur ve Avonlea’da okula gitmeye başlar. Diana’ya ahududu suyu yerine yanlışlıkla şarap ikram etmesi üzerine, Diana’nın annesi kızların birbirlerini görmelerine izin vermeyi reddeder, bu Anne için çok üzücüdür. Ancak Anne, kısa süre sonra Diana’nın krup hastalığına yakalanan kız kardeşini kurtararak kendini affettirir.

Anne’nin kızıl saçlarıyla dalga geçerek öfkelenmesine neden olan bir sınıf arkadaşı Gilbert ile çatışması devam etmektedir. Her ikisi de okuldaki en zeki öğrenciler oldukları için sınıfta bir rekabet içindedirler.

Anne ve Gilbert’in zekası, onların prestijli Queen’s Academy’e yerleşmelerin sağlar. İkisi, aralarında devam eden rekabete rağmen daha dostane bir ilişki geliştirir. Anne, akademiye devam ederken, çok fazla çalışarak Avery Bursunu kazanr ve böylece dört yıllık bir kolej için öğrenim ücreti bursuyla finanse edilebilecektir. Ancak, Anne’nin üvey babası (Matthew) kalp krizinden ölür ve üvey annesi Marilla görme yeteneğini kaybeder. Anne, dört yıllık bir üniversiteye devam edip diplomasını almak yerine Green Gables’da kalmayı ve Marilla’nın çiftliği yönetmesine yardım etmeyi seçer.

Anne’nin durumunu duyduktan sonra Gilbert, Avonlea okulundaki öğretmenlik işini feda eder. Böylelikle Anne, Marilla ve Green Gables’a yakın kalarak öğretmenlik yapmayı seçer. Anne ve Gilbert yakın arkadaş olurlar ve Anne, yaşadığı ve üstesinden gelmek zorunda kalacağı engellere rağmen geleceğini dört gözle beklemektedir.

Karakterler

Anne Shirley

Yeşilin Kızı Anne’ın kahramanı Anne Shirley, yanlışlıkla Marilla ve Matthew Cuthbert tarafından evlat edinilen kızıl saçlı bir yetimdir. Anne, sosyal görgü kurallarına ve hayatındaki yetişkinlerin ona yüklediği beklentilere alışmakta zorluk çekiyor. Çok zeki, yüksek ruhlu ve kararlıdır, ancak aynı zamanda inatçı ve asabidir. Bir şeyleri hayal etmeyi sever ve kızıl saçları konusunda çok bilinçlidir. Onun çekici kişiliği, yüksek morali ve girişim yeteneği, onu topluluğuna ve okuyucularına sevdirir.

Marilla Cuthbert

Marilla Cuthbert, Anne’nin üvey annesi ve Matthew Cuthbert’in kız kardeşidir. Genellikle soğuk ve sert davranır, ancak Anne’ye derinden değer verir. Dindar ve pratiktir; Anne’yi yanına alır, onunla ilgilenmeyi ve ona Tanrı’yı ​​öğretmeyi bir görev olarak görür. Marilla kolay bir çocukluk geçirmemiştir ve çok fazla sevgiyi yaşamamıştır, bu yüzden Anne’ye olan duygularını kelimelere veya şefkatli eylemlere dönüştürmekte zorlanır. Bunun yerine, maddi ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayarak Anne ile ilgilenir. Anne, Marilla’yı seviyor, ancak romanın sonuna kadar, özellikle de Matthew’un ölümünden sonra, Marilla’nın onu ne kadar derinden umursadığını fark etmiyor.

Matthew Cuthbert

Matthew Cuthbert, Anne’nin üvey babası ve Marilla Cuthbert’in erkek kardeşidir. Kadınlardan garip bir korkusu var ama geldikten kısa bir süre sonra Anne’den büyük bir sevgi duyuyor. Çok utangaçtır ama Anne onun onu anladığını ve ona güvenebileceğini düşünür. Sessiz ve zararsız bir yaşlı adamdır ve Anne’ye olan bağlılığında kararlıdır. Marilla’nın ona karşı bir zaafı var ve Matthew onu ikna etmeye çalışırsa fikrini değiştirir. Kendi neşesiz yetiştirilmesine rağmen, Matthew, Anne’ye nasıl bakacağını sezgisel olarak biliy06or, ona güzel şeyler ve sonsuz nezaket getiriyor.

Diana Barry

Diana Barry, Anne’nin en iyi arkadaşıdır. Nazik ve güzel olarak tanımlanır, ancak Anne’nin ateşli kişiliğinden ve vahşi hayal gücünden yoksundur. Ancak Anne’ye son derece sadıktır ve kitap ilerledikçe ikisi arasındaki bağ her zamankinden daha sıkı hale gelir. Anne ile arkadaşlık, Diana için yeni bir dünyanın kapılarını açar ve Anne’nin romantik fantezilerini kendine göre takdir etmeyi öğrenir.

Gilbert Blythe

Gilbert Blythe, Anne’nin kızıl saçlarıyla dalga geçen sınıf arkadaşıdır (çünkü onunla konuşmak istemiştir). İkisi, Gilbert’tan tek taraflı bir aşkla birlikte birkaç yıl süren bir rekabet geliştirir; Queen’s Academy’ye girdikten sonra daha iyi şartlara sahip olurlar. Yakın arkadaşlara ve daha sonra aşıklara dönüşürler.


Leave A Reply