Yığılca Nerededir?

0

Yığılca nerededir? Yığılca hangi ilimize bağlıdır? Yığılca ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

YığılcaYığılca;Düzce İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 32 köyü vardır. İlin kuzeyinde; doğudan Mengen, güneyden Merkez batıdan Çilimli, kuzeyden Zonguldak’ın Alaplı ve Devrek ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

Genelde dağlık yapıdaki ilçe topraklan güney ve doğudan Bolu Dağları ile çevrilidir. Doğudan Susuztepe (1,276 m), güneyde Karadikmen Tepe (1.386 m), kuzeyde Akçakoca Dağları’nda Bacaklıyayla Tepesi (1.637 m), batıda Sivritepe (1931 m) başlıca yükseltilerdir. Kuzeyde Akçakoca Dağları’ndan doğan küçük Melen Deresi, orta bölümde batı doğrultusunda akar, çevredeki küçük derelerle beslenir. Melen üzerinde, orta bölümde batı doğrultusunda akar. Çevredeki küçük derelerle beslenir. Melen üzerinde, Düzce Ovası’nı sulayan toprak dolgu Hasanlar Barajı vardır. Karadeniz iklimi etkinlerinin azaldığı ilçede, yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 10°C, yağış tutarı 1.084 mm’dir. Kuzey ve güneyde uzanan yükseltiler, kayın, karaçam, göknar, gürgen, meşe, ıhlamur, kestane ağaçlarının oluşturduğu zengin ormanlarla kaplıdır.

Ekonomi; tarım, hayvancılık ve ormancılığa dayanır. Buğday, mısır, arpa, fasulye, patates, fındık, elma, armut, başlıca tarım ürünleridir. Koyun, keçi beslenir. Halkın bir bölümü orman işletmesi tarafından sağlanan işlerde ve orman ürünleri taşımacılığında çalışır. İlçede küçük ölçekli biçki atölyeleri vardır.


Leave A Reply