Yılan Merdiven Oyunu Nasıl Oynanır? Kuralları ve Tarihçesi Hakkında Bilgi

0

Yılan merdiven oyunu nedir? Yılan merdiven oyunu kuralları, tarihçesi, oynanma şekli hakkında bilgi. Fantastik ve çocuklara hayal kurduran oyun.

Bu oyunu dünya cennete yolculuk olarak da tanımlıyor. Tabii bunda büyük ölçüde abartma payı var. Bu oyunda kullanılan merdivenlerle yılanların çocukları korkutma özelliği yok. Tam tersine fantazi dünyalarını geliştirmelerine yardımcı oluyor. Kişisel yaşamda hatalar ve doğru işlerin hayvan şekilleriyle sembolize edilmesi çok eskilere dayanıyor. Bir Hint efsanesine göre ise iyilik ve kötülük, şeytanla melek insanın içinde yan yana yaşıyor.

Advertisement

Batının modern yaşamında dinsel açıklamalar bir yana bırakılıyor. Ve yılanlar, merdivenler oyunu bir engel yarışı olarak özellikle çocukların fantastik dünyalarına renk katıyor.

Yılan Merdiveni Oyunu

Yılan Merdiveni Oyunu

OYUN NASIL OYNANIYOR?

Bu oyunun çok ilgi çekici bir oyun alanı, levhası var. Balinadan tavus kuşuna kadar çeşitli hayvanlar kareleri süslüyor. Bu arada tabii yılanlarla, merdivenler hemen el altında bulunuyor. Oyun tek veya iki zarla oynanıyor. Oyuna başlamak için oyunculardan birinin 6 atması gerekiyor.

Ondan sonraki hamleler zarda görülen rakam gereğince oyun alanının aşağısından başlamak üzere başlıyor.

6 atan veya buna eşdeğer çift atan (5-5 gibi) oyuncu yılanı ve merdiveni ile zarın gösterdiği rakam kadar yukarıya doğru tırmanıyor.

Advertisement

Batı dünyasındaki küçüklerin ilgisini çeken merdiven, yılan oyununda ana amaç 100 rakamına, yani en tepeye ulaşmak. Örneğin 99’daki bir oyuncu eğer 2 atarsa bu takdirde 101 rakamına elde ediyor.

İşte bu anda bir kare geri gitmesi gerekiyor. Çünkü oyunda karelerde gösterilen rakamlarından ne bir eksik, ne bir fazla rakam atmak işe yaramıyor. Çünkü bunun cezası bir kare geriye gitmek oluyor. Kısacası gereksinmesi ne kadarsa oyuncunun o kadar sayı atması şart oluyor.

Oyunda merdivenlerin ve yılan kafalarının zarda atılan sayı kadar sağa ve sola gideceğini söylemenin gereği yok. Çünkü bu kendiliğinden anlaşılıyor.


Leave A Reply