Yılancık Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Yılancık hastalığı nedir? Yılancık hastalığının belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl yapılmalıdır? Yılancık hastalığı hakkında kısa bilgi.

Yılancık Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Yılancık hastalığı Amil ismi verilen bir mikrobun yol açtığı iltihaplı bir deri hastalığıdır. Amil ismi verilmiş olan mikrobun mikroskop altında ki görünümü yuvarlak ve minik bir şekildedir. Yılancık hastalığı akut bir enfeksiyondur. Tipik bir deri döküntüsü görünümü altında başlayan hastalık genellikle ayak parmakları, bacak yüz ve kollarda kendini gösterir. Vücutta lekeler bırakan bir hastalıktır. Deri üzerinde başlayan hastalık daha sonra yayılarak geniş bir çevreyei etkisi altına alabilme imkanı barındırmaktadır.

Yılancık Hastalığının Belirtileri :

Öncelikle yılancık hastalığına yakalanan kişinin vücudunda bir güç düşmesi başlar. Yüksek ateş sebebi ile bünye halsizleşir ve titreme başlar. İleriki dönemlerde suratta kırmızı lekeler görülme ihtimalide yer almaktadır. Hastalığa yılancık hastalığı denilmesinin sebebi olan deri kısmındaki iyi ve kötü kısımların birbirinden adeta kıvrımlı bariyerler ile ayrılması sebebi ile hastalıklı bölgeler daha kaygan pürüzsüz ve parlak gözükmeye başlar. Yılnacık hastalığına yakalanan kişilerin dilleri de paslı bir şekilde olur.

Advertisement

Ayrıca uykularda problemler yaşanmaya ve terleme ile birlikte kabuslar görülür.

Hastalığın Tedavisi Nasıldır?
Kesinlikle bir uzman hekim gözetiminde bu hastalığın tedavisi yapılmalıdır. Sizlere hekiminiz tarafından antibiyotik tedavisi ve deri bakımı için merhemler önerilecektir. Kesinlikle kulaktan dolma bilgiler ile hastalık tedavi edilmemelidir. Hastalık mikrobu tam olarak vücuttan atılmadığı müddetçe hastalık kendini tekrar edebilir ve kan zehirlenmesine kadar iş büyüyebilir.

Yılancık Hastalığından Nasıl Korunuruz?

Vücudumuzun temizliğine aşırı özen göstermeliyiz,bunun yanı sıra deriden herhangi bir şekilde kıl koparmak da bu hastalığın tetikleyicisidir. Özellikle sivilcelerin yolunması ve koparılması da çok zararlıdır… Koparılan yerden mikrop kolayca girebilmekte ve vücudu etkisi altına alabilmektedir bu yüzden dışarıdan gelebilecek zehre izin vermeyiniz.Hastalığın belirgin ve düzenli olarak yapılan bir aşısı yoktur yazının genelinde de bahsettiğim gibi Yılancık hastalığından korunmak adına vücudumuza biraz olsun özen göstermeli ve deri üzerinden herhangi bir parça koparmamalıyız.

Advertisement

Leave A Reply