Yılanın Başı Küçükken Ezilir Ne Demektir? Atasözünün Anlamı Açıklaması

0
Advertisement

Yılanın Başı Küçükken Ezilir ne demektir? Yılanın Başı Küçükken Ezilir atasözünün anlamı, açıklaması, ilgili cümleler.

Yılanın Başı Küçükken Ezilir

Arka plan kaynak: pixabay.com

Yılanın Başı Küçükken Ezilir

Atasözünün Anlamı

Büyüyeceği belli olan bir tehlikeyi başlangıçta önlemeye çalışmalıyız.

Atasözünün Açıklaması

İnsanın karşılaştığı kötü bir durumda, genellikle kendi hatası temel etken olur. Yapacağı işleri tasarlarken çıkabilecek olumsuzlukları küçük büyük diye yorumlaması, büyüklere gerekli önlemleri alıp, küçükleri ihmal etmesi, ummadığı büyüklükte tehlikelere uğramasına neden olur. Çünkü başlangıçta küçük diye önemsenmeyen olumsuzluk, zamanla büyüyüp önüne geçilemez bir hal alabilir. Eğitimde de bu sözün büyük değeri vardır. Çocukken kötü bir davranışını gördüğümüz kişileri, küçüktür diye cezasız bırakırsak, büyüdüğünde de aynı suçun daha büyüğünü yapacağı için, toplumun uğrayacağı zarar oldukça büyük olacaktır. Bu yüzden bütün toplumlar çocukların eğitimine en büyük ağırlığı vermektedirler.

Bu atasözünde yılan diye kastedilen şey kötü alışkanlık, kötülük getirecek kişi olay veya durum olabilir. Büyüyen bir tehlike yada hastalık dahi kast edilebilir. Başı küçükken ezilmelidir, yani daha büyümeden yok edilmelidir. Aynı yangının etrafı sarmadan daha yayılmamışken söndürülmesi gibi. Aynı şekilde görülen tehlike daha küçükken, büyümemişken yada alışkanlık haline gelmemişken önlenebilir. Önlenmesi çok daha kolay olacaktır. Aksi halde başarısız olma tehlikesi ile karşı karşıya kalınır, zarar görülür. Bu hastalıklarda bile geçerlidir. Hastalığa erken teşhis konulması hastalığın tedavi şansını arttırır. Yada kötü bir davranışın daha alışkanlık haline gelmeden önlenmesi o davranışın vereceği zarardan kişiyi koruyacaktır. Tedbir önemlidir.

İlgili Cümleler

  • Kaynanası yılanın başı küçükken ezilir mantığı ile gelir gelmez gelinin üzerinde otorite kurmaya kalkışmıştı.
  • Burada gördüğüm davranışlar ileride çok daha büyük problemlerin yaşanacağını gösteriyor o yüzden yılanın başını küçükken ezmek lazım.
  • Yılanın başını küçükken ezmek atasözüne, hastalıkların erken teşhislerde başarı şansının yüksek olması güzel bir örnek olarak verilebilir.
  • Bu kızın bizim kızla arkadaşlığını tehlikeli buluyorum o yüzden yılanın başını küçükken ezip onların görüşmelerini engellemeye çalışıyorum.
  • Bu şirket içinde gördüğüm ufak tefek yolsuzluk ve rüşvetler yılanın başı küçükken ezilmezse, şirketin iflasına neden olabilir.
  • Öğretmen yılanın başını küçükken ezmiş, sınıfta ilk günden aykırı hareketleri engellemişti.

Advertisement

Leave A Reply