Yıldırımevci Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Yıldırımevci Yaylası nerededir? Ankara Çubuk Yıldırımevci Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

YILDIRIMEVCİ YAYLASI

Ankara’nın Çubuk ilçesindeki pek çok köy ve yayla isminin başına, bölgedeki Çubuk Ovasında 1402 yılında meydana gelen Ankara Savaşı nedeniyle “Yıldırım” sözcüğü eklenir. Bunlardan biri olan Yıldırımevci Köyü Çubuk ilçe merkezine 40 kilometre uzaklıkta. Kavak Dağı ormanları bölgesinde kurulan köyün yaylası ise yerleşimin beş kilometre güneybatısına konumlanır.

Denizden 1690 metre yükseklikte bulunan Yıldırımevci Yaylası, ahşap ve taşın birlikteliğini yansıtan ustalık şaheseri evleriyle dikkat çekiyor. Çatıları ot bürümüş ve terk edilmiş görüntüsü veren yayla evleri, geçmiş zamanda asılı kalmış gerçeküstü bir mekân duygusu yaratıyor. Temiz havası ve güzel manzarası bulunan yayla, ormanlarla kuşatılmış engin bir çayırlığa kurulmuş. Ağaç olarak çoğunlukla kavak, meşe ve az miktarda karaçam ve ardıç bulunuyor. Ankara il sınırlarındaki en güzel yaylalardan biri olan Yıldırımevci yerleşiminin güneyinde, sulama amaçlı küçük bir gölet yer alıyor. Ortalama derinliği iki metre olan göletin uzunluğu 660 metredir. Burada sazan, kadife balığı, turna, gümüş gibi balıklar yaşıyor.

Kızılcahamam karayolu bağlantısı üzerindeki yayla, aynı zamanda Çubuk Karagöl Tabiat Parkına yedi kilometre uzaklıkta. Kamp ve karavan için ideal olan yaylanın çevresinde pek çok yürüyüş rotası mevcuttur. 2016 yılında Ankara 11 Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Ankara Kalkınma Ajansının projelendirdiği “Kuzey Ankara Trekking Rotaları” güzergâhının merkez noktalarından biri de Yıldırımevci Yaylasıdır. Söz konusu rehber kitaptan yararlanarak Yıldırımevci – Karagöl Seyir Terası – Karagöl, Yıldırımevci – Usta Göleti – Karagöl, Yıldırımevci Göleti – Yaylak Göleti – Yaylak Köyü gibi parkurları yürüyebilirsiniz.

Advertisement

Leave A Reply