Yıldızeli Nerededir?

0

Yıldızeli nerededir? Yıldızeli hangi ilimize bağlıdır? Yıldızeli ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

YıldızeliYıldızeli; Sivas İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 3 bucağı (Çırçır, Direkli, Yavu), 125 köyü vardır. İlin kuzeybatısında; kuzeyden Tokat’ın Sulusaray, Yeşilyurt, doğudan ilin Hafik, Merkez, güneyden Altınyayla, Şarkışla, batıdan Yozgat’ın Akdağmadeni ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

İlçe toprakları dağlarla kaplıdır. Kuzeyde ortalama yükseltisi 1.700-1800 m olan Deveci Dağları uzanır. Yükselti, Yıldızdağı’nda 2.552, Sığırsivrisi Tepe’de 2.052 m’ye ulaşır. Deveci Dağları’nın güneyinde Çamlıbel Dağı (1.916 m) ile daha güneyde Akdağlar’ da Dikilitaş Tepe (1.930 m), Akdağlar’ ın kuzeyinde Bey Dağları (1.462 m) öteki önemli yükseltilerdir. Dağlar doğu-batı doğrultusunda uzanır. Irmaklar da, dağlara koşut uzanan vadilerde akar. Kızılırmak’ın bir bölümü ilçe topraklarından geçer. Kızılırmak’a karışan Yıldız Irmağı, kuzeyde Deveci Dağı güney yamaçlarıyla kuzeydoğudaki Çeltek Dağları’ndan; Yıldızeli Irmağı ise, Çamlıbel Dağı’ndan kaynaklanır. İklim karasaldır; kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 8-9°C, yağış tutarı 344 mm’dir. Akdağlar ve öteki dağların yamaçlarında karaçamla karışık meşe ormanları; ırmak boylarında kavak ve söğüt toplulukları görülür.

Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, çavdar, fiğ, kurufasulye, şekerpancarı, kurusoğan, elma, armut başlıca tarım ürünleridir, Koyun, keçi ve sığır beslenir. Tarım ürünleri ve canlı hayvan ticareti yapılır. Halıcılık gelişmiştir. İlçe merkezinde bir un fabrikası küçük ölçekli atölyeleri vardır. Manganez, flüorit, oniks yatakları, Aşağı çermik kaplıca-suları yeraltı kaynaklarıdır. Ankara-Sivas Karayolu, Tokat-Sivas Demiryolu üzerinde, deniz düzeyinden 1.400 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 48 km uzaklıktadır.


Leave A Reply