Yoğunlaşma Ekzotermik Midir? Neden? Yoğunlaşma Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Yoğunlaşma, yoğuşma nasıl bir hal değişimidir? Ekzotermik midir, çevreye ısı verir mi, nedenleri nelerdir, sürecin açıklanması.

Yoğunlaşma Ekzotermik Midir? Neden?

Günlük yaşamın sayısız faaliyetleri, enerjinin hareketi ve dönüşümü tarafından yönetilmektedir. Bir elektrikli fırın bir enerji santralinden enerji alır ve bir somun ekmek verir. Bir çekiç, kol kaslarından bir çiviye enerji aktarır ve düşen bir nesne, potansiyel enerjiyi kinetik enerjiye dönüştürür. Isı belki de en bilinen enerji biçimidir ve yoğunlaşma, bir nesne ile çevresi arasındaki ısının hareketini içeren sayısız doğal olayından biridir.

Isı Transferi

Isı transferini içeren reaksiyonlar iki genel kategoriye ayrılır: endotermik ve ekzotermik. Bu kelimeler, sistem olarak bilinen bir reaksiyonda yer alan nesneler ile reaksiyonun gerçekleştiği genel ortam arasındaki ilişkiyi gösterir. Ekzotermik bir reaksiyon, çevreye ısı verir ve endotermik bir reaksiyon, çevreden gelen ısıyı emer. Bir yumurta kızartma, endotermik bir işlemin bir örneğidir, çünkü yumurta, kızartma tavasından ısıyı emerken katılaşır. Bir ekzotermik reaksiyon örneği de, ateş yakma biçiminde yanmadır – alevlerin yakınında bulunan kimse, ateşin çevreye verdiği ısıyı rahatça hissedebilir.

Değişen faz

Çoğu madde üç genel biçimde bulunur: gaz, sıvı ve katı. Her üç şekilde de rutin olarak suyla karşılaşırsınız. Katı suya buz denir, sıvı su sadece sudur ve gaz halinde su buhar olarak bilinir. Su buharı soluduğunuz havada bulunur, ancak göremezsiniz. Yoğuşma, su buharının sıvı veya katı halde daha yoğunlaştırılmış bir forma dönüştürülmesidir, fakat günlük dilde yoğuşma su buharının sıvı suya dönüşmesidir. Örneğin, havadaki su buharı, soğuk bir içecekle dolu bir bardağın üzerinde görünen su damlacıklarına dönüşür.

Hareket halindeki moleküller

Yoğuşma ekzotermik bir süreçtir, ancak bir ateşin aksine, açıkça gözlemlenebilecek şekilde ekzotermik değildir, çünkü yoğuşmada ısı, hissedilebilir veya gözlemlenebilir bir şekilde salınmaz. Hareket halindeki nesneler bu hareketle ilgili kinetik enerjiye sahiptir. Moleküller, molekülleri birbirine yakın tutmaya eğilimli olan çekici kuvvetlere rağmen, serbestçe hareket etmek için yeterli kinetik enerjiye sahip olduklarında sıvı su bir gaz haline gelir. Bu, su buharındaki moleküllerin, sıvı sudaki moleküllerden doğal olarak daha enerjik olduğu anlamına gelir. Su buharı, sıvı suya dönüştüğünde, bu fazla enerji yok olamaz, bu nedenle çevreye ısı olarak salınır.

Advertisement

Doğanın Kliması

Ortak yoğuşma biçimleriyle açığa çıkan ısı miktarı, çevre ortama göre küçüktür. Bu nedenle ev sahipleri, bir evi ısıtmak için yoğuşmadan ziyade, odun veya propanın yanmasını kullanırlar. Ancak, karşıt olayı göz önünde bulundurarak yoğuşmanın termal etkileri hakkında bir fikir edinebilirsiniz: buharlaşma, sıvı suyun su buharına dönüşmesi, bu da bir şeyi soğutmanın standart bir yoludur. Buharlaşma endotermiktir, çünkü su molekülleri kinetik enerjilerini arttırmak için çevredeki ısıyı absorbe etmelidir. Tanıdık bir örnek, insan vücudundaki deriyi soğutan buharlaşan terdir.


Leave A Reply