Yoğurt İlk Kez Nasıl Mayalandı? Yoğurt Nasıl Mayalanır?

0

Yoğurt nedir? Özellikleri nelerdir? Her zaman sorulan bir soru olan ilk yoğurt nasıl mayalandı? sorusuna yanıt aradığımız sayfamız.

yoğurt

Kaynak: commons.wikimedia.org

Yoğurt nedir?

Yoğurt, özellikle kemik sağlığı için ve vücudun hem kalsiyum hem de protein ihtiyacı için sıklıkla tüketilmesi gereken ürünler arasında yer almaktadır. Artık marketlerde ve bakkallarda süzme yoğurt, kaymaksız yoğurt, kaymaklı yoğurt, diyet yoğurt gibi pek çok çeşidi satılan yoğurdun içeriğindeki ana madde süttür. Süt olmadan yoğurdun yapılması mümkün değildir çünkü yoğurt esasen sütün içerisinde bulunan süt proteinlerinin fermantasyon geçirmesi sonucu çökerek oluşturduğu pıhtıdan meydana gelmektedir.

Genel hazırlanma sürecinde de bu haldeki sütün biraz kaynatılıp ılık denilebilecek sıcaklığa getirilmesinden sonra içerisine belirli bir miktar başka bir yoğurt içeriği eklenmesi sayesinde mayalanarak hazır hale getirilir. Bu ekleyişin kendine has özelliği, yoğurt yapılması için hafif kaynatılmış sütün tam orta kısmına önceden suyla karıştırılarak hazırlanmış bir miktar yoğurdun yavaşça eklenmesidir. En son raddede hazırlanan ürünün üzeri bir örtü yardımıyla örtülerek soğuması beklenmektedir. Hazırlanan bu ürünün yoğurt haline dönüşmesindeki en önemli unsur, içerisine katılan başka bir yoğurttan alınan bir miktar yoğurttur. Yani buradan çıkarılan sonuç, yoğurt yapımında ana madde olarak süt dışında yine yoğurt kullanılmasıdır. Bu noktada insanların aklını en çok karıştıran soru, tarihte ilk kez yoğurdu yapan kişinin o yoğurdu mayalamak için ne kullandığıdır.

yoğurt yemek

Kaynak: pixabay.com

Yoğurt ilk kez nasıl mayalandı?

Tarihçiler ve yemek bilimcilerin uzun yıllardır üzerinde araştırma yaptıkları bu konunun neticesinde, bulunan bilgiler ışığında ortaya çıkan sonuç; atalarımızın çok eski dönemlerde göçebe olarak hayat sürdürdükleri sırada bir karınca yuvasından alınan bir malzemeyle yoğurt malzemesini mayalayabildikleri ve böylelikle yoğurdu elde ettikleri görülmüştür. Ancak bu malzemenin karınca yumurtası mı, karıncanın yaşadığı yerin toprağı mı yoksa yuvasının girişine tepelediği kumdan mı alındığı ilk zamanlar bir muamma olmuştur.

Ülkemizde Oktay İnce’nin de içerisinde bulunduğu bu araştırmalarda, eski dönemlerde yoğurt oluşturulmadan önce kullanılan doğal yapıdaki mayaların, sütün içerisinde denendiğinde bu sütü yoğurda dönüştürüp dönüştürmeyeceği konusunda ve eğer dönüştürürse bu mayanın yoğurdu ne kadar kaliteli bir yapıda oluşturabileceği konusunda bir takım bilgiler elde edilmiştir. Yine araştırma dahilinde yapılan deneylerde bir tarafta ev yaşamı koşullarında çeşitli miktar ve ölçeklerde ticari yoğurtlar dediğimiz yoğurt çeşitleri mayalanmış, bir tarafta da doğal yoğurtlar doğal mayalarla (yani karınca yuvasının çıkış kısmındaki topraklarla, normal inceltilmiş toprak yapısıyla ya da karınca yumurtasıyla birlikte) mayalanmıştır. İki taraftan da alınan test örnekleri sonucunda doğal mayanın kesinlikle sütü fermente edebilmiş, içeriğinde bulunan çeşitli kimyasallar ve çeşitli mikroorganizmalar sayesinde sütün başarıyla yoğurda dönüşmesini sağlamıştır.

Meyveli Yoğurt

Kaynak: pixabay.com

Daha sonrasında yine yapılan deneylerde, her bir deney seçeneği için yapılan yoğurtların. Yapıldıkları zamanlara bağlı olarak sahip oldukları pH değerlerinde de düşüşler gözlemlenmektedir. İçeriğine doğal maya katılarak elde edilen yoğurtlardan. 2. nesil yoğurtlar, 3. nesil yoğurtlar ve 4. nesil yoğurtlarda bulunan pH değerlerinin. Standart olarak değerlendirilebilecek yoğurtların pH değerleriyle aynı seviyeye ulaşabildikleri gözlemlenmiştir. Fiziksel görüntü açısından da doğal mayalama yöntemiyle yapılan yoğurtların. 3. nesillerinde ve 4. nesillerinde hiç denecek kadar az serum ayrılması gözükmezken, evde yapılan yoğurtlarda az miktarda serum ayrılması gözlemlenmiştir. Deneylere tattırılan yoğurtlar sonrasında tat olarak en iyi yoğurt, içeriğine doğal olarak karınca toprağı katılan yoğurt olmuştur.

En İyi Yoğurt

Bunun dışında dış görünüm olarak en iyi yoğurt ise karınca yumurtası katılan ve karınca toprağı katışan yoğurtlar olmuştur. Burdan çıkarılacak sonuç doğrultusunda, deneylerin ve tüketicilerin ortak görüşü karınca toprağıyla mayalanan yoğurdun çok lezzetli, çok iyi görünümlü ve sağlıklı olduğu ortak karar olarak çıkartılmıştır. Eğer ki evinizde kendiniz doğal yoğurt yapmak isterseniz. Malzemenizi mayalayacak ekstradan bir yoğurdunuz kalmamışsa. Dışarıya çıkıp bir bahçede karınca yuvası bulduktan sonra bu yuvanın tepe kısmından biraz toprak toparlamanız yeterli olacaktır. Ancak bir önemli nokta daha var. Bu şekilde mayalanan yoğurtların tam olarak yoğurt olarak adlandırılıp yenilebilmesi için 3 günlük bir süreyle de beklemeye alınması gerekmektedir.


Leave A Reply