Yoğurt Nedir? Yoğurt Üretimi Nasıl Yapılır? Yoğurt Hakkında Bilgiler

1
Advertisement

Yoğurt nedir? Yoğurt nasıl yapılır? Yoğurt üretimi ve yoğurt bakterileri hakkında bilgi. Yoğurt ve yoğurdun özellikleri hakkında kısaca bilgiler.

yoğurt

Kaynak: commons.wikimedia.org

Yoğurt Nedir? Yoğurt Hakkında Bilgi

Sütten mayalanma ile elde edilen önemli ve çok değerli bir besin maddesidir. İnek, koyun, keçi, manda sütünden yapılır. Yoğurt yapmak için süt önce kaynatılır. Sonra ılık hale gelinceye kadar soğutulur. Bu süte maya olarak bir miktar yoğurt katılır. Mayalanmayı yapan mikroorganizmaların başlıcaları “Bacillusacidi lactici”, “streptococcus thermophilus” ve “basillus bulgaricus”‘dur. Yoğurdun özel kokusunu bacillus bulgaricus verir.

Yoğurtta %3,1 protein, %2,6 yağ ve %4,6 karbonhidrat vardır. 100 gram taze toğurt 56 kalori içerir.

Sıcak iklimlerde ve bilhassa soğutma tesisatı bulunmayan yerlerde sütü saklamaya imkan yoktur. Yoğurt süte göre çok dayanıklı bir besin maddesidir. Yoğurt yapımında sütün öncelikle kaynatılmış olması, sütle gelmesi muhtemel hastalık mikroplarının yok edilmesini sağlar. Ayrıca yoğurdun sonradan bulaşabilecek çeşitli mikropların üremesine uygun bir ortam olmadığı üstelik bunlardan birçoğunu öldürdüğü (bakterisit etki) de tecrübelerle anlaşılmıştır.

Bakterileri öldürücü etki yoğurtta bulunan organik bir asitten (laktik asit) ileri gelmektedir. Değerli besin elemanlarını içinde bulundurması, sağlık bakımından temiz ve sindirim sistemi için uygun bir besin maddesi olması, yoğurdun her yaşta, hastalık ve sağlıkta kullanılmasını faydalı kılmıştır.

Yoğurt, Türkler tarafından en az bin yıldır tüketiliyor. Milli yiyeceğimiz yoğurdu Avrupa yaklaşık 120, Amerika 70-80 yıldır tanıyor. Avrupa’da daha önceleri ilaç olarak bilinen yoğurt, sağlık dolu bir besin maddesi. Bu sağlıklı besin maddesi, doğal bir antibiyotik olarak bütün bilim adamları tarafından da tavsiye ediliyor.

Advertisement
yoğurt

Kaynak: pixabay.com

Çeşit Çeşit Yoğurt

Başlangıçta tek bir çeşit yoğurt vardı; evlerde yapılan, sade sütün mayalanmasıyla elde edilen klasik yoğurt. Fabriklarda üretilen ilk yoğurt türü de buydu. Plastik kaselere doldurulmuş, üstü kaymaklı yoğurtlar… Daha sonra kaymak sevmeyenler için kaymaksız yoğurtlar üretildi, diyet yapanlar için light yoğurtlar. Meyvalı, sarımsaklı, probiotik, biodenge, ballı çıtırlı, özel köy yoğurdu derken yoğurt çeşitleri aldı başını gitti. Bugün Amerika’da 50 çeşit yoğurt üretiliyor. Herkesin damak tadına göre bir yoğurt çeşidi mutlaka var.

Sağlık Küpü

Yoğurt; A, D, K ve B vitaminleri ile kalsiyum, demir, fosfor, flor ve çinko gibi mineralleri önemli miktarda içeriyor. Özellikle A, B, E vitaminleri, mineral tuzlar, kalsiyum, fosfor, magnezyum içerikli beslenme alışkanlığı olan kişilere çok yararlı bir gıda. Yoğurtta yüzde üç oranında protein, yüzde iki buçuk oranında yağ, yüzde dört buçuk oranında karbonhidrat bulunuyor. 100 gram taze yoğurt sadece 56 kaloriye sahip. Yoğurt, süt şekerini laktik asite dönüştürmesi nedeniyle kalori açısından oldukça fakir. Bu nedenle diyet sofralarının da vazgeçilmez gıdası.

İlaç Niyetine

Yoğurdun en büyük yararı vücuda direnç kazandırması ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi. Ayrıca kolit, alerji, osteoporoz, hazımsızlık, hipertansiyona yol açan kötü kolesterol ve kalp-damar hastalıklarına karşı güçlü bir koruyucu olduğu kanıtlanmış. Bağırsak enfeksiyonuna sebep olan 40 kadar bakteriden 38’ini öldürücü etkiye sahip. İshal ve birçok besin zehirlenmelerinde olumlu etkisi var. Karaciğer, kalp ve akciğer hastalıklarında, ayrıca kanserli hastalarda destek tedavisi olarak kullanılıyor. Kemik erimesini önlemede son derece etkili. Sindirim sistemini güçlendirerek mide rahatsızlıklarına ve enfeksiyonlarına iyi geliyor. Ülser önleyici maddeler içeriyor.

İçerdiği yüksek dozda kalsiyum sayesinde menopoz döneminin tehlikeli hastalığı osteoporoza karşı güvenli bir koruyucu. Günde 125 gram yoğurt tüketimi hazımsızlık, mide ve bağırsak rahatsızlıklarını önlüyor. Cildi pürüzsüz hale getiriyor ve saçlara parlaklık kazandırıyor.

Meyveli Yoğurt

Kaynak: pixabay.com

Evde Yoğurt Yapmak

Yoğurt yapmak için işe, yoğurt yapılacak sütü kaynatmakla başlamak gerekiyor. Süt uzun süre iyice kaynatıldıktan sonra, yoğurt yapılacak kaba alınıp, ılıyıncaya kadar bekletiliyor. Sütü mayalamak için yoğurda ihtiyaç var. Maya olarak kullanılacak yoğurdun tatlı ya da ekşi olması yoğurdun tadını belirliyor. Bir litre süt için bir çorba kaşığı yoğurt maya olarak kullanılıyor. Ilımış süte maya katılarak, kapağı kapatılıp, üzeri kalın bir örtüyle örtülüyor. Süt, bu şekilde dört, beş saat mayalanmaya bırakılıyor. Yoğurdu daha fazla kapalı tutmak ekşimesine sebep olur. Bu sürenin sonunda üzerini açmak gerekiyor. Yoğurt üzeri açılıp, iki saat kadar serin bir yerde bekletildikten sonra kullanıma hazır hale geliyor.

Yoğurdu Saklamak

Yoğurdun, içerdiği yararlı bakterileri koruması için buzdolabında saklanması gerekiyor. Yoğurdun ekşimesini istemiyorsanız, kaptan alırken tahta kaşık kullanın. Tahta kaşık kullanmak ekşimeyi önlüyor, metal kaşık ise oksitlenmeye, dolayısıyla ekşimeye sebep oluyor.

Advertisement
Her Gün Yoğurt Yemeli

Yoğurdu, öğünlerde, diğer yemeklerin yanı sıra öğün aralarında da tüketebilirsiniz. Ne şekilde olursa olsun, mutlaka her gün düzenli olarak yoğurt tüketin. Öğünlerinz arasında yemeyi tercih ediyorsanız yanında meyve, salata ya da çiğ sebzeler de yiyebilirsiniz. Böylece günlük vitamin ihtiyacınızın büyük bir bölümü de karşılanmış olursunuz. İsterseniz yoğurdun içine küçük parçalar halinde meyveler katarak yemeyi de deneyebilirsiniz. Sağlıklı olmanın bir diğer yolu da sarımsaklı yoğurt yemek.

Damak tadınıza göre seçeceğiniz yoğurt çeşidini düzenli olarak tüketerek sağlıklı yaşamın kapılarını aralayın…


1 Yorum

 1. Nuri Hakan Tataroğlu on

  Hoşmuş

  Yoğurdu acaba kimler bulmuş
  Sütü mayaladım yoğurt olmuş
  Sıcakta yoğurt yemek ne hoşmuş
  Bazı yerlerin yoğurdu meşhurmuş

  Nuri Hakan Tataroğlu, 15.9.2019

Leave A Reply