Yoğurtlu Rus Salatası Tarifi, Kalorisi Düşük Rus Salatası Nasıl Yapılır?

0

Rus salatası çok lezzetli olmasına rağmen kolestrol ve kilo problemi olanlar için biraz ağır kaçıyor. İşte bunu önleyecek daha sağlıklı ve hafif bir tarif.

Yoğurtlu Rus Salatası Tarifi
Kullanılacak Malzemeler:

Bir kavanoz hazır garnitür (hazır almak istemiyorsanız, bir havucu, bir orta boy patatesi ve yarım bardak bezelyeyi haşlayıp, havuç ve patatesleri küp küp doğrayarak kendiniz garnitürü hazırlayabilirsiniz)
1 kase süzme yoğurt (yaklaşık 250 gram)
Yarım bardak kadar doğranmış salatalık turşusu
2 yemek kaşığı mayonez

Yoğurtlu Rus Salatası Malzemeleri

Yapılışı:

Hazırladığınız malzemeleri iyice karıştırın. Mayonezi isteğe göre arttırabilirsiniz. Süzme yoğurt eklendiğinde daha hafif bir tat alacaksınız. Özel günlerde, davetlerde, yılbaşı sofralarında, pikniklerde hemen çok kısa bir süre içerisinde bu mezeyi / salatayı hemen hazırlayabilirsiniz.


Rus Salatası (Olivier Salatası) Hakkında Bilgi

Rus salatası, Sovyet sonrası ülkelerde, birçok Avrupa ülkesinde, İran’da, İsrail’de, Moğolistan’da ve Latin Amerika’da da popüler olan Rus mutfağında geleneksel bir salata yemeğidir. Farklı modern tariflerde, genellikle doğranmış haşlanmış patates, havuç,  dereotu, turşu , yeşil bezelye, yumurta, kereviz, soğan, doğranmış haşlanmış tavuk (veya bazen jambon, sosisli sandviç veya bologna sosisi) ile yapılır. Mayonez ile tatlandırılıp, lezzetini arttırmak için tuz, karabiber ve hardal hatta elma eklenebilir. Birçok ülkede, yemeğe genellikle Rus salatası denir. Stolichny salatası adlı bir varyasyon vardır ve Rus mutfağında popülerdir.

Olivier Salatası

Hermitage restaurantta yapılan Olivier Salatası

Tarihçesi

Salatanın orjinal hali 1860’larda Belçika kökenli bir aşçı olan, Moskova’nın en ünlü restoranlarından Hermitage şefi Lucien Olivier tarafından icat edildi. Olivier’in salatası oldukça popüler hale geldi ve restoranın imzası haline geldi.

Kesin tarif korunan bir sırdı, ancak salatada tavuğun, dana dilinin, havyarın, marulun, kerevitin kuyruklarının, kapari ve tütsülenmiş ördek bulunduğu bilinmektedir. Malzemeler mevsimsel olarak değişmiştir. Orijinal Olivier salatasında, Fransız şarap sirkesi, hardal ve zeytinyağı ile yapılan bir tür mayonez kullanılmaktadır.

20. yüzyılın başında, Olivier’in şef aşçılarından biri olan Ivan Ivanov, tarifini çalmaya çalıştı. Ancak onun yaptığı salata orijinalin kalitesini tutturamamış, bir şeylerin eksikliğini hissettirmiştir. Daha sonra Ivanov, salata tarifini çeşitli yayınevlerine sattı ve bu da popülerleşmesine katkıda bulundu. Hermitage restoranının 1905’te kapatılması ve Olivier ailesinin Rusya’dan ayrılmasından dolayı salata şimdi “Olivier” olarak adlandırılabilir.

Popüler hale gelen gurme tariflerinde sıklıkla olduğu gibi, nadir, pahalı, mevsimlik ya da hazırlanması zor olan malzemeler yavaş yavaş daha ucuz ve daha kolay temin edilebilir yiyeceklerle değiştirildi.


Leave A Reply