Yolcu Taşıma Araçları Nelerdir?

0
Advertisement

Yolcu taşımada kullanılan araçlar nelerdir, isimleri, resimleri ve özellikleri, kısaca tanıtımları. Yolcu, toplu taşıma araçları listesi.

Resim Taşıtın Adı Kısaca Tanıtımı
Cipni Filipinler’e özgüdür. Genellikle kent içinde ya da kentle küçük yerleşim yerleri arasında yolcu taşımak için kullanılır. Eski askeri ciplere bazı eklemeler yapılarak üretilmiştir.
Çekçek Kent içinde yolcu taşımak için kullanılır. Üç tekerleklidir ve insan gücüyle hareket eder.
Çift Katlı Otobüs Genellikle Kent içinde yolcu taşımak için kullanılır. Sürücü koltuğu otobüsün alt katındadır. Hem alt katta hem üst katta yolcu koltukları vardır.
Deniz Taksisi Kent içinde kıyılar arasında yolcu taşımak için kullanılır. Vapur ve deniz otobüsü gibi belirli saatlerde değil, isteğe bağlı olarak yolcu taşır.
Deniz Uçağı Genellikle bir anakarayla yakınındaki adalar arasında yolcu taşımak için kullanılır. Kalkış ve iniş için suyun yüzeyini kullanır, piste gereksinim duymaz.
Fayton Kent içinde ya da küçük yerleşim yerlerinde yolcu taşımak için kullanılır. Yolcu koltuklarının bulunduğu bölümün üstü kapalı, yanları açıktır. Genellikle atlar tarafından çekilir.
Gondol İtalya’ya özgüdür. Venedik kentindeki lagünde yolcu taşımak için kullanılır, insan gücüyle hareket eder.
Hızlı Tren Kentler arasında yolcu taşımak için kullanılır. 1 Genellikle elektrik enerjisiyle çalışır ve rayların üzerinde gider.
Minibüs Genellikle kent içinde ya da kentle küçük yerleşim yerleri arasında yolcu taşımak için kullanılır. Otobüse benzer ama ondan daha küçüktür.
Nori Kamboçya’ya özgüdür. Genellikle küçük yerleşim yerleri arasında yolcu taşımak için kullanılır. Bir platforma takılmış dört tekerlek ve bu tekerlekleri döndüren bir motordan oluşur. Rayların üzerinde gider.
Oto Çekçek Kent içinde yolcu taşımak için kullanılır. Üç tekerleği vardır. Genellikle sürücü kabininin ön kısmı ve üstü kapalı, yanları açıktır.
Ördek Kent içinde yolcu taşımak için kullanılır. Hem yolda hem suyun üzerinde gidebilir.
Sal Genellikle Küçük yerleşim yerlerinde, kıyılar arasında ya da bir akarsu boyunca yolcu taşımak için kullanılır, insan gücüyle ya da bir motor yardımıyla hareket eder.
Teleferik Dağlık yerlerde yolcu taşımak için kullanılır. Direklerin arasına gerilmiş çelik kablolara asılıdır. Ayrıca teleferiği çeken bir kablo bulunur. Kablo hareket edince teleferik de hareket eder.
Tramvay Kent içinde yolcu taşımak için kullanılır. Yollara döşenmiş rayların üzerinde gider. Güzergâhı boyunca döşenmiş özel elektrik hattından aldığı elektrik enerjisiyle çalışır.
Troleybüs Kent içinde yolcu taşımak için kullanılır. Güzergâhı boyunca döşenmiş özel elektrik hattından aldığı elektrik enerjisiyle çalışır.
Vapur Kent içinde kıyılar arasında yolcu taşımak için kullanılır. Bir defada yüzlerce yolcu taşıyabilir.
Yolcu Uçağı Kentler ya da ülkeler arasında yolcu taşımak için kullanılır, yüzlerce yolcuyu çok uzak mesafelere taşıyabilen yolcu uçakları vardır.


Leave A Reply