Yolda Kitap Konusu Kısa Özeti Yorumlar Bilgi, Jack Kerouac

0
Advertisement

Jack Kerouac’ın Yolda isimli kitabının konusu ve kısaca özeti. Yolda kitabı hakkında yorumlar, kitap ve yazar hakkında bilgi.

Yolda

Yolda Kitap Konusu / Kısa Özeti

Genç yazar SAL karısından ayrılıyor ve ilk romanını yazmaya başlıyor. O sırada rahat tavırlı ve uyumsuz DEAN çıkageliyor ve SAL’in dikkatini adamakıllı dağıtıyor. SAL’i de yanma alarak ABD’nin bir ucundan diğer ucuna hızlı bir seyahate çıkıyor. SAL ayrılık acısını ve işini unutuyor ve yabani ve tehlikeli bir yaşam sürmeye başlıyor: uyuşturucu, seks, kadınlar ve Bebop.

Sonra SAL romanını yazıyor. Bir yıl sonra DEAN yeniden onun yanma geliyor ve eğlence baştan başlıyor. Fakat SAL ağır bir hastalık geçiriyor, DEAN onu yüzüstü bırakıyor. SAL iyileşince durmaksızın gezme isteğinden de kurtulmuş oluyor. New York’ta bir kadın buluyor ve yeni bir roman yazıyor. Yeniden kapıya dayanan DEAN’in peşine bu kez takılmıyor.

YOLDA bir bakıma tüm yol filmlerinin anası. DEAN ve SAL otostop çekiyor, kamyonetlerin kasalarında yolculuk yapıyor, araba çalıyor ve yük trenlerine atlıyorlar: hep hareket halinde olalım, sakın hiçbir şeyi kaçırmayalım, her şeyi yanımızda götürelim… Sonunda en azından içlerinden biri bu hedeflerine ulaşıyor.

Kitap Hakkında

1951, iki arada bir derede zamanlar, bilgisayar yok. Yazarlar daktiloda yazmak ve en güzel fikrin tam ortasında kâğıt değiştirmek zorundalar; bu çok can sıkıcı. Bunu yaşamamak için, Jack Kerouac’m aklına dâhiyane bir fikir geliyor: fırın kâğıtlarını 36 metre uzunluğunda bir rulo oluşturacak şekilde birbirine yapıştırmak. Romanını daktiloyla bu kâğıda yazıyor; yalnızca üç haftada, kahve ve o zamanlar yaygın olan uyarıcı madde Speed yardımıyla ve (neredeyse hiç) nokta ya da virgül kullanmadan.

Advertisement

Yayıncı buna pek bayılmıyor. Kerouac taslağı normal kâğıtlara geçirmek ve defalarca düzeltme yapmak zorunda kalıyor; gerçek kişilerin isimlerini de kurmaca isimlerle değiştiriyor. Böylece roman yayınlanana kadar birkaç yıl daha geçiyor.

Orijinal fırın kâğıdı rulosu 2001’de açık artırmayla 2,5 milyon dolara satıldı; romanın ilk hali (gerçek kişilerin isimleriyle) 2010 yılında yayınlandı.

Yazar Hakkında

Jack Kerouac Beat Kuşağı’nı (Beatnicks diye de anılıyor) icat ediyor -bunlar kayıp kuşağın (Hemingway, Fitzgerald vs.) ardılı, ilk pop yazarların ve Hippilerin öncüsü. Beatnicks sıradışı, spontane, yaratıcı; durmak bilmiyorlar ve biraz da kaotikler. 50’li yılların tutuculuğuna başkaldırmak, anın tadını çıkarmak istiyorlar ve bunları uyuşturucusuz yapmıyorlar.

Kerouac YOLDA romanıyla yaşama karşı bir tutumu kâğıda döküyor; bu, onun ilk büyük başarısı ve aynı zamanda kariyerinin doruk noktası oluyor. Daha sonra epey yazıyor, ama onlardan hiçbiri zamana direnemiyor.

Alıntı

Hareket etmeliyiz ve asla durmamalıyız, diyor DEAN MORIARTY ve bu söz ilkeleri haline geliyor.

Advertisement


Leave A Reply