Yorulmak Nedir? Neden Yoruluruz? Belirtileri, Yorulmamanın Çaresi

0
Advertisement

Yorulmak Nedir? Yorgunluk nasıl oluşur, belirtileri nelerdir? Neden ve nasıl yoruluruz? Yorulmanın çaresi hakkında bilgi.

yorulmak

Kaynak: pixabay.com

Yorulmak Nedir? Neden Yoruluruz?

Yorulmak; İş gören her insan, işin ağırlığı, uzun sürmesi sonucunda yorgunluk duyar. Uzun yol yürümek, uğraştırıcı hareketler yapmak da aynı şekilde, yorgunluk doğurur. Bıkkınlık, can sıkıntısı, isteksizlik gibi ruhi sebepleri bir yana bırakırsak, yorgunluk çeşitli organlarda, özellikle kaslarda meydana gelen, aşırı çalışmadan doğan değişmelerdir. Yorulan kaslarda yük kaldırma gücü azalır, gevşeme kabiliyeti eksilir, kasılma süresi uzar. Bunların sonucu olarak, insana bir halsizlik, bitkinlik çöker, canı kımıldamak istemez.

İş gören bir insanda yorgunluk belirtileri önce kaslarda bir ağrı duyumu ile başlar. Bu ağrı organizmanın bir savunma şeklidir; yani artık dinlenme zamanının geldiğini, daha ileri gitmenin zararlı olacağını haber verir, kasların daha çok iş görmesine engel olur.

Neden, Nasıl Yoruluruz?

Organların, kasların neden, nasıl yorulduğu üzerinde birçok araştırmalar yapılmış, ilgi çekici sonuçlar elde edilmiştir.

Bir kere, biliyoruz ki, iş görürken, koşarken, uğraşırken kalp daha hızlı çarpmaya başlar, solunum da artar. Bu konuda köpekler üzerinde şöyle bir deney yapılmıştır: Kovalanıp koşturularak yorgun hale getirilmiş bir köpekten kan alınıyor, uyutulmuş başka bir köpeğe şırınga ediliyor. Bunun üzerine, ikinci köpeğin de kalbinin hızlandığı, solunumunun arttığı görülüyor. Bir başka deneyde, günlerce uykusuz bırakılan bir köpeğin beyninden alınan bir sıvı, dinç, canlı bir köpeğe şırınga edilmiş, bu ikinci hayvanda da yorgunluk, uyku hali görülmüştür.

Yapılan birçok denemler göstermiştir ki ağır zihin çalışmalarından sonra, genel olarak, yalnız beyinde değil, bütün vücutta yorgunluk hali ortaya çıkmaktadır. Bu olay zihin çalışmaları sırasında beyinde meydana gelen bazı maddelerin vevreye yayılıp kaslara kadar gittiğini gösterir. Aynı şekilde, bir bölgedeki kasların çalışmasından doğan yorgunluk vücudun öteki bölgelerine de yayılır. Meselâ yol yürüyen bir insanın yalnız bir kısım kasları değil, az çok bütün kasları yorulur.

Advertisement

Bütün bu denemelerden, incelemelerden çıkan sonuç şudur: Yorgunluk sırasında dokularda birtakım yorgunluk maddeleri meydana gelmektedir. Bir başka deyimle, yorgunluk, iş sırasında bazı metabolizma ürünlerinin toplanmasından ileri gelir.

Yorulmamanın Çaresi

yorgun

Kaynak: pexels.com

Bir iş yaparken vücutta yorgunluk maddelerinin birikmesine fırsat verilmeden, onların yok edilmesini sağlayacak dinlenme aralıkları sağlanacak olursa uzun süre yorulmadan çalışabiliriz.

Yorgunluk, görülen işin büyüklüğüne değil, işin sürekli, ya da aralıklı oluşuna bağlıdır. Meselâ, kalbimiz bir günde 20.000 kilogram metrelik iş görür. Bu demektir ki kalbin bir günde harcadığı güç toplansa bununla 1 tonluk bir ağırlık 20 metreye kaldırılabilir. Aynı güç bir insanı Eyfel Kulesi’ne çıkarmaya yeter. Bu büyük işe rağmen kalbimiz yorulmaz, çünkü kalp her kasılmadan sonra bir dinlenme dönemine girer. Demek oluyor ki, kalbin her kasılma hareketi, yani çalışması sırasında meydana gelen yorgunluk maddesi, arada gevşemesi, yani dinlenmesiyle ortadan kalkıyor, böylece, yorgunluk gideriliyor. Bunun gibi her organda, organların bütünü olan vücutta iş çoğalır, ya da dinlenme devri azalırsa yorgunluk belirtileri kendini gösterir.

Oksijen Vücudu Dinlendirir

Vücutta meydana gelen yorgunluk maddelerini ortadan kaldıran en önemli etken oksijendir. Oksijensiz bir ortamda çalışan kas çabuk yorulur, dinlenme eksik kalır İş sırasında oksijene duyulan ihtiyaç solunumun artmasından, kalbin hızlanmasından da bellidir. Oksijen azlığında kas iyice gevşiyemez, biriken yorgunluk maddeleri yok edilemediği için kaslarda sertleşme olur. Buna güzel bir örnek ölüm katılığıdır. Bir canlı ölünce, kalb durduğundan, oksijen dokulara gidemez, kaslar katılaşır.

Bir işten gereği gibi verim alabilmek için, yukarıda açıklanan, yorulma-dinlenme mekanizması göz önünde tutularak, çalışma daha iyi bir düzene konulmalıdır. Kasları daima dayanabilecekleri kadar bir yükle çalıştırmak, çalışma sırasında vücuda en uygun durumu vermek, kullanılan aletleri vücut durumuna uydurmak da yorgunluğu azaltacak etkenlerdendir. Bu arada, işçiye, daima belirli, basit bir işi yaptırmakla en çok verime ulaşıldığı görülmüştür; çünkü alışılan bir iş daha kolaylıkla görülür.

Denemelere dayanarak ortaya çıkarılan gerçeklere göre, günlük hayatımızda da birkaç noktaya dikkat etmekle, yorgunluk duymadan çalışır, gezer, spor yapabiliriz. İşi belirli zaman aralıklarına bölersek, daima iyi oksijen alınabilen temiz bir havada çalışırsak bir işi başladığımız gibi dinç bitirebiliriz. Bunun yanı sıra, hevesle, istekle, sevinçle yaptığımız bir iş de bizi pek o kadar yormaz; çünkü, yorgunlukta ruhi bıkkınlığın, bezginliğin de büyük bir payı vardır.

Advertisement


Yorum yapılmamış

  1. Ben yorgunum güçsüzüm. 22 yaşındayım neden hemen
    Tükeniyorum Bakırköyde yaşıyorum çok kuvvetsizim ne yapmam
    Lazım bıktım bu güçsüzlükten. Ayrıca hemen yoruluyorum. 1-2
    Yıl balık yağı ve ceratin kullandım hala da kullanıyorum. Yinede

    • AMİR ÖNCELİKLE KARDİYOLUJİ UZMANINA MUAYENE OLMANI TAVSİYE EDRİM,,,,BELKİDE KÜÇÜK BİR SARILIK TESTİNİN YORULMA NEDENİNİ ORTAYA ÇIKARABİLİR.

  2. Kardiyologa da gittim. Birsey cikmadi. Ama ben uzun sure ayakta ornegin yemek yaptigimda cok kotu yorgun hissediyorum. Venoz yetmezlik buna sebep olur mu ?

Leave A Reply