Yüksek Tansiyonunuz Varsa Uzak Durmanız ve Çok Tüketmeniz Gereken Gıdalar

0
Advertisement

Yüksek tansiyon sorunu olanların uzak durması ve daha fazla tüketmesi gereken yiyecekler nelerdir? Tansiyon hastalarının bilmesi gerekenler.

Tansiyonumuzun hayatımız boyunca yükselip alçalması normaldir. Ancak yine de neler yediğimize dikkat etmemiz ve sağlıklı beslendiğimizden emin olmamız lazım. Örneğin, yediğimiz her bir yemek şu ya da bu şekilde yüksek tansiyona yol açabilir.

Düzenli egzersiz yapmak bu riski her ne kadar azaltsa da yüksek miktarda şeker ve tuz içeren gıdalardan uzak durarak bu konuda elimizden geleni yapabiliriz. İşte yaşınız ilerledikçe tansiyonunuza yararı ve zararı olabilecek bazı gıdalar.

Uzak Durun – Tuzlu Turtalar

Başlamadan önce sizlere çok büyük bir sır vereceğiz: sodyum tansiyonumuz için zararlıdır. *Hem de çok!* Tuzlu turtalar 1.400 mg sodyum ve 35 gr yağ (sağlığa zararlı olanlardan!) içerirler.

turta

Kaynak : pixabay.com

Bu bölgesel tatlar inanılmaz derecede sağlıksızlar ve nadir olarak, kutladığınız çok özel günler dışında yenmemelidirler. Yüksek tansiyon riskinizi azaltmak istiyorsanız bu yemekten uzak durun. Bu arada, bahsettiğimiz miktarlar sadece hamurunda olanlar! Turtanın içindeki malzemelerden bahsetmiyoruz bile!

Daha Fazla Tüketin – Yapraklı Yeşillikler

Potasyum böbreklerinizin fazla sodyumdan, yüksek tansiyonun en büyük tetikleyicilerinden birinden, kurtulmasına yardımcı olur. Potasyum genellikle yapraklı yeşilliklerde bulunur; marul ve roka gibi.

Advertisement
roka

Kaynak: pixabay.com

Bir dahaki sefere yemeklerinize biraz taze yeşillik katmayı deneyin ve tansiyonunuzun düşüşünü izleyin! Sizi yeşillikleri yemeye zorladıkları için anne babalarınıza kızmış olabilirsiniz ama şimdi onlara teşekkür edeceksiniz!

Uzak Durun – Peynir

Peynirin ne kadar lezzetli olduğunu herkes bilir. Ancak bu lezzet küplerinde ne kadar tuz olduğunu düşünmeliyiz. Çedar peynirinin 100 gramında 621 mg sodyum vardır. Tek başına baktığımızda bu miktar yüksek gözükse de diğer peynirlere nazaran o kadar da kötü değildir.

peynir

Kaynak : pixabay.com

Kaşar peynirinin 100 gramı 710 mg sodyum içerir; Tulum peynirinde ise 100 gramda 944 mg sodyum vardır. Bu gerçekten de çok fazla sodyum! Bir dahaki sefere tükettiğiniz peynir miktarını biraz azaltmaya çalışın. Peyniri tamamen hayatınızdan çıkartırmanız da hiç fena olmayabilir. Ancak bu durumda hayatınızın daha mutsuz bir yer olacağı kesin.

Daha Fazla Tüketin – Kırmızı Meyveler

Kırmızı meyveler, özellikle de yaban mersini, çok yüksek miktarda doğal antioksidan ve flavonoid denen bir madde içerirler. Bu maddenin yüksek tansiyona iyi geldiği ve kan basıncını azalttığı kanıtlanmıştır. Günlük beslenmenize birkaç tane kırmızı meyve eklemek hiç de zor olmaz.

orman meyveleri

Kaynak: pixabay.com

Çilek, frambuaz ve yaban mersini öğünleriniz arasında atıştırmalık olarak ya da sabahları yoğurt ve granola ile tüketilebilir. Tatlı atıştırmalıklar ruh halinize ve sağlığınıza iyi gelecektir. Hem de hiçbir probleme sebep olmadan.

Uzak Durun – Şekerleme

Fazla söze gerek yok! Bunu çocukluğumuzdan beri biliyoruz. En sevdiğiniz şekerlemeler yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi şekerlerle dolu. Bu da kilo almanıza ve böbrek hastalıklarına neden olabilir ya da diyabeti tetikleyebilir. Bütün bu hastalıklar da yüksek tansiyona neden olabilir.

Advertisement
şekerleme

Kaynak: pixabay.com

Ayrıca, şekerin dişleri çürüttüğünü ve sivilcelere yol açtığını da unutmamak lazım! Bu nedenle şekerlemelerden uzak durun! Bir dahaki sefere favori şekerlemenizi ya da çikolatanızı yerken uzun dönemli etkilerini de aklınızda bulundurun.

Daha Fazla Tüketin – Yulaf

İşte mükemmel kahvaltı gıdası! Yulaf tansiyonunuzu düşürmek için yüksek lifli, düşük yağlı, düşük sodyumlu ve de lezzetli bir yöntemdir. Sizi gün içinde ayakta tutacak harika bir yakıt olan yulaf, aynı zamanda başka bir süper gıda olan kırmızı meyvelerle de çok iyi gider!

yulaf

Kaynak: pixabay.com

Yulaf ile sizi çok uzun süre tok tutacak kahvaltılık gevrekler, granolalar ve yemekler yapabilir, bu sayede atıştırmalık tüketiminizi azaltabilirsiniz. Bu kilo vermenize de yardımcı olur. Her sabah yulaf yemeyi bir deneyin!

Uzak Durun – Gazlı İçecekler

Şekerlemeler gibi gazlı içecekleri de tüketmek büyük problemlere yol açabilir. Gazlı içecekler son derece bağımlılık yapıcıdır ve tükettikçe daha da fazlasını tüketmek istersiniz. Bu içecekler çok yüksek miktarlarda şeker içerirler ve tansiyonunuzda ani yükselmelere neden olabilirler.

mesrubat

Kaynak: pixabay.com

Amerikan Kalp Birliği’ne göre gazlı içeceklerden haftada en fazla 335 ml tüketmek gerekir. İlla gazlı içecek içmek istiyorsanız şeker içermeyen “diyet” içecekleri tercih edin. Aynı lezzete sahip olmayabilirler ama hayatınızı kurtarabilirler.

Uzak Durun – Enerji İçecekleri

Enerji içecekleri ile arada sırada içtiğiniz gazlı içecekler arasındaki fark enerji içeceklerinin içinde bulunan kafeindir. Kafein tansiyonunuzda kısa süreli sert bir yükselmeye neden olur ve enerji seviyenizi yükseltir. Şimdi bir durun ve bu enerji içeceklerinin aynı kutuda hem kafein hem de şeker içerdiğini hatırlayın.

enerji icecegi

Kaynak: pixabay.com

Kafein ilave edilmiş içecekleri tüketmek kafeinin etkisinin üç ila altı saat sürmesine neden olur ve geceleri uyumanızı zorlaştırır. Eğer içebiliyorsanız bir fincan kahve içmek her zaman daha iyi. Tabii ki şekersiz!

Daha Fazla Tüketin – Omega-3

Balık mükemmel bir yağsız protein ve omega-3 kaynağıdır. Faydalı yağlar içeren somon ve uskumru gibi balıklar yüksek tansiyonu düşüren bu asitlerden yüksek miktarda içerirler. Aynı zamanda çok az gıdada bulunan D vitaminini de içerirler.

somon

Kaynak: pixabay.com

Balık hazırlaması çok hızlı ve kolay bir yemek olabilir. Somon ya da uskumru filetoyu birkaç dakikalığına fırına atın. Ya da daha da iyisi, çok popüler bir yemek olan sushi ile balık tüketiminizi arttırın.

Uzak Durun – Soslar

Şimdi iyice dinleyin. Mayonez, gravy, ketçap, salata sosu gibi soslar çok yüksek miktarda sodyum içerirler ve tansiyonunuzu yükseltirler. 100 gramında 2.643 mg sodyum bulunan acı sosun aslında ne kadar tehlikeli olduğunu bir düşünün. Birkaç damlası bile hayatınızı tehlikeye atabilir.

soslar

Kaynak: pixabay.com

İstiridye sosu gramında 200 mg sodyum taşıyor. Bir gram hardalda bile 300 mg sodyum var. Eğer acı olmadan yaşayamam diyorsanız bir sonraki yemeğinize acı biber eklemeyi deneyin ya da yemeğinizi olduğu gibi tüketin.

Advertisement

Daha Fazla Tüketin – Sarımsak

Sarımsağı Vampir okuyucularımıza önermiyoruz! Biliyoruz, bir iki taneniz buralarda takılmayı seviyor. Sarımsak vücuttaki nitrik oksit miktarını arttırarak yüksek tansiyonu düşürür. Atardamarları genişleterek kanın basıncını azaltır.

sarımsak

Kaynak: pixabay.com

Yemeklerinize sarımsak ve diğer otları katmak sağlıklı olduğu kadar da lezzetlidir! Balığınızın üzerine biraz fesleğen, tarçın, kekik ve biberiye serpmeyi deneyin. Yemekten sonra dişlerinizi fırçalamayı da unutmayın!

Uzak Durun – Pizza

Bu yazıdan korkup kaçmadığınıza şaşırdık! Evet, herkesin en sevdiği bu yemek de yüksek miktarda sodyum ve yağ içeriyor. Malzemelerini düşündüğümüzde inanması hiç de zor değil. Klasik bir pizza bile yüksek miktarda tuzlu peynir, yağlı hamur ve sodyum dolu domates sosu içeriyor.

pizza

Kaynak: pixabay.com

Genelde zararlı ne kadar şey varsa pizzanın üzerine koyabiliyoruz. Onu bu kadar lezzetli yapan da bu zaten. Hepimiz arada sırada kendimizi ödüllendirmeyi hak ederiz. Ancak çok fazla tüketirseniz sağlığınıza verebileceğiniz zararı unutmayın!

Daha Fazla Tüketin – Bitter Çikolata

Doğru duydunuz! Bitter çikolata sizin için faydalı. Tabii az miktarda tüketirseniz. 2015 yılında yapılan bir çalışma bitter çikolata tüketmenin kalp ve damar hastalıkları riskini azalttığını keşfetti. Bu çikolatada %60’ın üzerinde kakao ve sütlü ya da beyaz çikolatada bulunandan daha az şeker bulunuyor.

bitter çikolata

Kaynak: pixabay.com

Hızlı bir atıştırmalık olarak tüketebilir ya da gece yarısı iştahınızı bastırmak için kullanabilirsiniz. Belki birazını eritip içine çilek banarsınız? Her şekilde, tansiyonunuzu düşüren harika bir atıştırmalık!

Uzak Durun – Kırmızı Et

Tabii ki de içindeki proteinler nedeniyle küçük miktarda kırmızı et yemek sizler için faydalı. Ancak kırmızı etin yüksek miktarda doymuş yağ içerdiğini ve bu yağların atardamarlarınızı tıkayabileceğini unutmayın. Kırmızı et yemeyi bırakmak istemiyorsanız hiç önemli değil. Yeter ki haftada bir ile kısıtlayın.

kirmizi et

Kaynak: pixabay.com

Kırmızı ete alternatif olarak balık, tavuk ve hatta tofu tüketebilirsiniz. Vegan olmalısınız ya da vegan olmak zorundasınız demiyoruz. Ancak kırmızı et tüketiminizi azaltırsanız damarlarınız size teşekkür edecektir.

Daha Fazla Tüketin – Antep Fıstığı

Kuruyemiş ailesinin bu üyesi tansiyonunuzu düşürmek için harika bir yol. Periferik vasküler direnci, yani kan damarlarının sıkılaşmasını azaltır ve kalp atış hızınıza iyi gelir.

antep fistigi

Kaynak: pixabay.com

Bu harika kuruyemişten küçük bir kaseyi atıştırmalık olarak rahatlıkla tüketebilir ya da onu salatalarınıza veya pesto sosunuza ekleyebilirsiniz. Diğer kuruyemişlerden biraz daha fazla yağ içerdiğini unutmayın. Eğer iyi bir egzersizle dengelemezseniz kilo almanıza neden olabilirler.

Uzak Durun – Turşular

Turşular genelde bir kavanozda turşu suyu ile dururlar. Bu sular, doğal olarak, tuzla yapıldıklarından bu lezzetli yeşil çubukların size yarardan çok zararı dokunabilir. Haftalar hatta aylar boyunca bu kavanozlarda kaldıklarından turşuları sadece durulamak da bir işe yaramaz. Sizi öldürebilecek kadar tuzu zaten emmiş durumdadırlar.

Advertisement
turşu

Kaynak: pixabay.com

Bir dahaki sefere turşularınızı kurulmamış olarak tüketmeyi deneyin. Bizim deyişimizle salatalık olarak! Turşu ya sevilir ya da nefret edilir. Eğer nefret edenlerdenseniz şanslısınız!

Daha Fazla Tüketin – Mercimek

Mercimek ve diğer baklagiller beslenmenize protein ve lif katmak için harika kaynaklardır. Fasulye, bezelye, mercimek ve nohut gibi baklagiller vücudunuzdaki kan damarlarını genişleterek tansiyonunuzu düşürebilirler.

mercimek yemegi

Kaynak: pixabay.com

Hatta 2014 yılında fareler üzerinde yapılan bir çalışmada bu düşüşün %30 olduğu görülmüştür. Özellikle mercimekler çok yönlü besinlerdir. Onları kıyma yerine kullanabilir ya da çorbalara ekleyebilirsiniz.

Uzak Durun – Hazır Noodle

Üniversite öğrencilerinin tamamı, vazgeçilmezleri olan hazır noodle’ın ölümcül miktarda sodyum içerdiğini duyunca çok üzülecekler. Tamam tamam, tam olarak da ölümcül değil, ancak 1.580 mg sodyum hiç de azımsanamayacak bir miktar.

noodle

Kaynak: pixabay.com

Bu miktar tek başına günlük tüketmeniz gereken miktarın üzerine çıkıyor. Bu da demektir ki tek bir öğün bile sağlığınız için kötü bir adım olacaktır. Paradan tasarruf etmek için noodle almak çekici bir fikir olabilir. Ancak bu sağlığınız için trajik sonuçlar anlamına gelebilir.

Daha Fazla Tüketin – Tarçın

Tarçın tansiyonunuz üzerinde inanılmaz etkileri olabilen bir baharat. Üç farklı araştırma tarçının kısa dönemli sistolik kan basıncını (büyük tansiyon) düşürdüğünü gösteriyor. Tabii ki daha fazla araştırma yapılması lazım.

Tarçın

Kaynak : pexels.com

Tarçını sabahları yulafınızın üzerine serperek günlük beslenmenizin bir parçası yapabilirsiniz. Şeker için harika bir alternatif olabilen tarçın tansiyonunuz üzerinde de harika etkiler yaratabilir.


Leave A Reply