Yumurta Turşusu Nasıl Yapılır? Hakkında İlginç Bilgiler, Dünyadaki Yeri

0

Yumurta Turşusu nedir, nasıl yapılır? Yumurta turşunun çeşitleri, Dünyadaki tüketilmesi, kalori değeri ve hakkında ilginç bilgiler.

yumurta turşusu

Yumurta Turşusu

Yumurta Turşusu tipik olarak sirke veya salamura ile sertleştirilmiş sert haşlanmış yumurtalardır. Birçok gıdada olduğu gibi, gıdanın aylar sonra yenebilmesi için korumanın bir yoluydu.

O zamandan beri yumurta turşusu, publarda, barlarda ve tavernalarda ve dünya çapında bira servis edilen yerlerde popüler olan atıştırmalık veya ordövr (yemekten önce servis edilen küçük bir yemek) olarak pek çok kişi arasında favori haline gelmiştir.

Turşu için kullanılan yumurtaların temiz ve sağlam kabukları olmalıdır. Küçük veya orta boy yumurtalar genellikle turşu için iyi bir seçimdir, böylece baharat yumurtanın içine girebilir. Taze yumurtalar, mümkün olan en yüksek kaliteyi sağlamak için turşu için kullanılması uygundur.

Nasıl Yapılır?

Yumurtalar sertçe kaynatıldıktan sonra kabuğu soyulur ve sirke, tuz ve isteğe bağlı diğer baharatlardan oluşan bir solüsyonuna batırılır. Yumurtaların baharatlanması için biraz zaman gerekir (yani, tuzlu salamuradan tatları toplaması). Küçük yumurtalar kullanılıyorsa, turşunun oluşması için genellikle 1 ila 2 hafta süre verilir. Orta veya büyük yumurtaların iyi baharatlanması için 2 ila 4 hafta gerekebilir. En iyi kalite için yumurtaları 3-4 ay içinde kullanın.

yumurta turşusu

Salamura yumurtalar buzdolabında saklanmalı ve oda sıcaklığında dışarıda bırakılmamalıdır.

Protein bakımından zengindirler, kış için yapılması uygun olabilir. Avrupa’nın soğuk bölgelerinde bu nedenle geleneksel olarak yenmektedirler.

Nerede, Nasıl Tüketiliyor?

Amerikalılar barlarında ve tavernalarında yumurta turşusu tercih ediyorlar. Bir kavanoz yumurta turşusu, aslında bir dalış barında (Dive bar) olduğunuzun en kusursuz işaretlerinden biriydi.

Amerika’daki ilk belgelenmiş bahseden biri 1839’da “The Kentucky Housewife” da ortaya çıktı. Orada, Lettice Bryan küçük hindistan cevizi ve karanfil içeren bir tarif paylaştı ve hatta onları halka şeklinde kesmeyi önerdi.

1800’lerin ortalarına doğru, salamura yumurta Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Alman salonlarında temel bir üründü.

yumurta turşusu

Tarihsel olarak Pennsylvania Dutch ile ilişkilendirilen bir varyant, bütün pancar, soğan, sirke, şeker, tuz, karanfil ve (isteğe bağlı olarak) bir tarçın çubuğunun salamura olarak kullanıldığı pancarlı yumurta turşusudur. Yumurtalar pancardan pembe hatta mor bir renk alır ve tatlı, ekşi bir tada sahip olur. Pennsylvania Dutch ülkesinde uzun zamandır piknik ve tencerelerde yaygın bir yemek olan kırmızı pancarlı yumurta turşuları, çevredeki “İngiliz” halk mutfağına yayılmış ve süpermarketlerden satın alınabilen popüler bir atıştırmalık haline gelmiştir.

50 gramlık (1.8 oz) orta boy salamura yumurta yaklaşık 70 kalori (290 kJ) gıda enerjisi sağlar.

Turşu – yiyecekleri sirke, salamura veya benzer bir çözelti içinde muhafaza etmek – yiyecekleri korumanın en eski yöntemlerinden biridir. New York Gıda Müzesi’ne göre, sürecin kesin kökenleri bilinmese de arkeologlar, eski Mezopotamyalıların yiyecekleri MÖ 2400’e kadar turşu yaptığına inanıyor.

Kuş yumurtaları, hem avcı toplumlarda hem de kuşların evcilleştirildiği daha yeni kültürlerde tarih öncesinden beri değerli gıda maddeleri olmuştur.


Leave A Reply