Yumurtalı Kayık Salata Tarifi

0

Tart hamuru ile hazırlanmış kayıkların içinde leziz bir yumurtalı salata tarifi. Değişik salatalar.

Yumurtalı Kayık Salata Tarifi

Kullanılacak Malzemeler:
200 gr. un
1 adet yumurta sarısı
50 gr. öğütülmüş fındık
120 gr. yumuşak tereyağı
3 adet yumurta
80 gr. donmuş bezelye
1/2 demet kırmızı turp
120 gr. ufalanmış beyaz peynir
1/2 demet su teresi
2 tatlı kaşığı limon kabuğu rendesi
Nohut Tuz Biber

Advertisement

Yumurtalı Kayık Salata Tarifi

Yumurtalı Kayık Salata Tarifi:
Hamur için: Un, fındık, parçalar halinde tereyağı ve bir tutam tuzu önce mikserin hamur karıştırma ucu ile karıştırıp ellerinizle yoğurarak bir hamur elde edin. Folyoya sarın ve 30 dakika buzdolabında dinlendirin.

12 adet, 12 cm. uzunluğunda balık şeklindeki kalıpları yağlayın. Dinlenmiş hamuru, iki fırın kağıdının arasında 3 mm. incelikte açın. Kalıpları, 4’er tanesini yan yana koyarak 3 sıra yapın. Hamuru kağıttan çıkarın, oklavaya sarın ve kalıpların üstüne serin. İçlerine bastırıp kenarlarından kesin. 200°C’de ısıtılmış fırında turboyu çalıştırmadan 15 dakika “ön pişirme” yapın. (Tart hamurunu kalıba yerleştirdikten sonra, kenarlarını bastırın, içini çatalla birkaç kez delin ve fırın kağıdı ile kapatın. Kenarlarının devrilmemesi ve içinin kabarmaması için üstüne nohut yayın. Sıcak fırında 12-15 dakika pişirin.)

Hamurun üstündeki kağıt ve nohutları alın. Yumurta sarısını çırpın, hamurların içlerine sürüp 5 dakika daha fırında pişirin. Kalıpların içinde soğumaya bırakın.

Advertisement

Salata için: 2 yumurtayı, 10 dakika katı haşlayın. Bezelyeleri, 3 dakika kaynar suda bekletin, soğuk sudan geçirip süzülmeye bırakın. Yumurtaları ve turpları küçük küplere doğradıktan sonra bezelye, peynir ve limon rendesi ile karıştırıp tuz, biber ekin. Su teresini ince kıyın, 2/3’sini salataya katın ve kayıkların içine doldurun. Kalanını üstlerine serpip servis yapın.


Leave A Reply