Yunusbalığı Hakkında Bilgi

0

Yunusbalığı nasıl bir hayvandır? Yunusbalığının yapısı, özellikleri, yaşam koşulları hakkında bilgi.

Yunuslar

Advertisement

Yunusbalığı Hakkında Bilgi

Yunusbalığı; (Lat. Delphinus delphis). Balinalar takımının Yunusbalığıgiller familyasından suda yaşayan bir memeli türüdür.

Kutup denizleri dışında tüm denizlerde yaşar. Uzunluğu 180-250 cm ağırlığı ise 23-225 kg arasında değişir. Derisi çok parlak plakalar halindedir. Üst kesimi yeşil kahve ya da siyah yeşildir. Alt kesiminde ise bazı bölgeleri gri ya da siyah lekelerle kaplıdır. Kafası küçüktür; alın bölgesi hafif katlı ve az pürüzlüdür. Alnı, gaga biçimindeki burnundan ayrılır. Sırt yüzgeçleri ince, yüksek ve sivridir. Göğüs yüzgeçleri oldukça yanda yer alır. Kuyruk yüzgeçleri ise yarım ay biçimindedir. Ağzında yaklaşık 200 kadar diş vardır. Gözleri küçük, göz bebekleri kalp biçimindedir.

Gözlerinin arasına yarım ay biçiminde bir su püskürtme deliği bulunur. Dişi, 10 aylık bir gebelik süresinden sonra tek yavru doğurur. Anne-baba 16 ay kadar yavruya büyük özveriyle bakarlar. Yaşam süresi 25-35 yıl kadardır. Yunus balığı, insan dışında tüm hayvanların beyinlerinden daha büyük ve karmaşık beyne sahiptir. Bu durum, zeki bir havyan olduğuna insanları uzun zaman inandırmıştı. Yakın zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalar bu savı doğruladı. Yunus balığı özel havuzlarda yetiştirilerek gözlemlendi ve ıslıklar, bağırmalar, çıtırtılar ve horultulardan oluşan karmaşık bir dile sahip olduğu anlaşıldı. Bu sesler ses kayıt aygıtlarına yazılarak üzerilerinde yapılan incelemelerde, yunus balığının tıpkı yarasa gibi bir haberleşme sistemine sahip olduğunu kanıtladı. Öğrenme yeteneği çok gelişmiştir.

Advertisement


Leave A Reply