Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi Nasıl Yapılır? En İyi Seçimin Anahtarı Nedir?

0
Advertisement

Gözlük kadınları güzelleştirebilir mi? Kadınlarda yüz yapısına göre gözlük seçimi nasıl olmalıdır? Gözlük kullanımı.

YÜZ TİPİNİZE GÖRE GÖZLÜK

Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Devamlı gözlük takmak zorunda olan pek çok kadın bunun bir sakatlık, çirkinlik alâmeti olabileceğini düşünerek üzülür. Halbuki yüzüne yakışacak gözlüğü seçen kadınlar, gözlükle, çirkinleşmek şöyle dursun, daha da güzelleşirler.

Yalnız, bunun için, gözetilecek bir iki nokta vardır. Meselâ, gözlük takan bir kadın saçlarını ortan ayırmamalıdır. Seçeceği gözlüğün üst kenarının kaşlara paralel gelmesine de dikkat etmelidir. Ayrıca, zayıf kimseler kalın kenarlı gözlük kullanmaktan sakınmalıdır. Bunun dışında, gözlüğün yüz yapısına göre seçilmesi gözetilecek başlıca noktadır. Aşağıdaki yazıda, çeşitli tiplere en iyi yakışacak gözlük biçimleri gösterilmiştir.

Yüzünüzün şekli size en uygun gözlük stilini belirleyecek ve biz her zaman her türlü profil ve şekil için ideal bir çerçeve bulabilirsiniz. Gördüğünüz gibi, her yüz tipi farklıdır ve çok spesifik özelliklere sahiptir. Bu nedenle, zevk ve tasarımın ötesinde, size en uygun camları bulmanıza yardımcı olacak bir dizi ipucu ve öneri sunuyoruz.

Yüzünüzün şekli, hangi gözlük çerçevelerinin size uyacağını belirlemede büyük rol oynar. Yüz şeklinizi ve hangi gözlük modellerinin size en çok yakışacağını belirlemek için saçınızı yüzünüzden geriye doğru tarayın ve aynada doğrudan kendinize bakın.

Advertisement

Yüzünüzün ve başınızın genel şekline ve hatlarına iyi bakın.

YÜZ YAPISINA GÖRE GÖZLÜK BİÇİMLERİ

  • Yüksek, çıkık elmacık kemikleri: Yanları düz ve dik çıkan gözlükler, fazla yuvarlak yanak çizgisini keser, hafifleştirir.
  • Uzunca burun : Gözlüğün kemeri, burun semerine doğru inerek kaş çizgisiyle burun ucu arasındaki uzun mesafeyi kesmelidir. Hattâ kemer biraz kalınca da olabilir.
  • Kısa burun: Yukarıdaki tavsiyenin tam tersi yapılır. Gözlüğün kemeri alma doğru bir kavis çizerek, aşağıda burnun boyuna biraz boy ekleyecek yer bırakmalıdır.
  • Yuvarlak yüz: Dik ve sert köşeleri olan gözlükler kullanmalıdır. Altıköşe ve dörtköşe gözlükler gibi, kaşlara verilecek hafif A şekli de aynı işi görür.
  • Dört köşe veya uzun yüz: Oval gözlük kullanmak şarttır. Dörtköşe yüzlerde kaşların uçları aşağı doğru olmalıdır. Düz kaşlar basık yüzleri büsbütün geniş gösterir. Böyle kaşlar uzun yüzlerde ise istenen etkiyi yapar, boyunu keser. İnce yüzlerde de aynı sonucu verir.


Leave A Reply