Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

0

Gözlük kadınları güzelleştirebilir mi? Kadınlarda yüz yapısına göre gözlük seçimi nasıl olmalıdır? Gözlük kullanımı.

gozluk-secimiYüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Devamlı gözlük takmak zorunda olan pek çok kadın bunun bir sakatlık, çirkinlik alâmeti olabileceğini düşünerek üzülür. Halbuki yüzüne yakışacak gözlüğü seçen kadınlar, gözlükle, çirkinleşmek şöyle dursun, daha da güzelleşirler.

Advertisement

Yalnız, bunun için, gözetilecek bir iki nokta vardır. Meselâ, gözlük takan bir kadın saçlarını ortan ayırmamalıdır. Seçeceği gözlüğün üst kenarının kaşlara paralel gelmesine de dikkat etmelidir. Ayrıca, zayıf kimseler kalın kenarlı gözlük kullanmaktan sakınmalıdır. Bunun dışında, gözlüğün yüz yapısına göre seçilmesi gözetilecek başlıca noktadır. Aşağıdaki yazıda, çeşitli tiplere en iyi yakışacak gözlük biçimleri gösterilmiştir.

YÜZ YAPISINA GÖRE GÖZLÜK BİÇİMLERİ

Yüksek, çıkık elmacık kemikleri: Yanları düz ve dik çıkan gözlükler, fazla yuvarlak yanak çizgisini keser, hafifleştirir.

Uzunca burun : Gözlüğün kemeri, burun semerine doğru inerek kaş çizgisiyle burun ucu arasındaki uzun mesafeyi kesmelidir. Hattâ kemer biraz kalınca da olabilir.

Advertisement

Kısa burun: Yukarıdaki tavsiyenin tam tersi yapılır. Gözlüğün kemeri alma doğru bir kavis çizerek, aşağıda burnun boyuna biraz boy ekleyecek yer bırakmalıdır.

Yuvarlak yüz: Dik ve sert köşeleri olan gözlükler kullanmalıdır. Altıköşe ve dörtköşe gözlükler gibi, kaşlara verilecek hafif A şekli de aynı işi görür.

Dörtköşe veya uzun yüz: Oval gözlük kullanmak şarttır. Dörtköşe yüzlerde kaşların uçları aşağı doğru olmalıdır. Düz kaşlar basık yüzleri büsbütün geniş gösterir. Böyle kaşlar uzun yüzlerde ise istenen etkiyi yapar, boyunu keser. İnce yüzlerde de aynı sonucu verir.


Leave A Reply