Z Harfiyle Başlayan Sebze ve Meyveler İsimleri Özellikleri, Z İle Bitki

0
Advertisement

Z harfiyle başlayan sebze ve meyvelerin isimleri, sebze, meyve çeşitleri listesi. Baş harfi Z olan sebze ve meyve türleri nelerdir?

Z Harfiyle Başlayan Sebze ve Meyveler

zencefil

ZENCEFİL

Zencefil, bir çeneklilerin zencefilgiller familyasından otsu bir bitkidir. Sıcak ülkelerde yetişir. Güzel kokulu olur. Itırlı kök saplarından hekimlikte kullanılan bir yağ çıkarılır. Baharat olarak kullanılır. Şurubu ve tatlısı da yapılır. Başta Çin olmak üzere, Hindistan, Endonezya, Vietnam, Japonya gibi tropik ya da yarı tropik iklimlerde yetişir.

zerdali

ZERDALİ

Zerdali gülgiller familyasından bir ağaç meyvesinin adıdır. Kayısıdan daha küçük ve biraz ekşidir. Pestili, reçeli, kompostosu yapılır. Kurutularak da satılır. Kurak bölgelerde kumsal ve kıraç arazilerde yetişir. Doğu ve Güney Anadolu’da boldur.

zerdeçal

Advertisement

ZERDEÇAL

Zerdeçal, Zingiberaceae zencefilli otlar ailesinin bir parçası olan Curcuma botanik grubunun bir üyesidir. Zerdeçal, hem mutfak baharat olarak hem de tıbbi kullanım için yaygın olarak yetiştirilmektedir. Sıcak, nemli iklimlerde büyürler ve sadece 60 ° F (29,8 ° C) üzerindeki sıcaklıklarda büyürler. Toz zerdeçal kökü, Doğu mutfağında sıkça kullanılan popüler bir baharat olarak bilinir. Köri tozlarının bir bileşenidir ve karakteristik rengini vermek için de kullanılır. Bazen safran yerine de kullanılabilir. DEVAMI

zeytin

ZEYTİN

Zeytin, zeytingiller familyasından meyveleri için yetiştirilen bir ağaçtır. Bu meyveler yendiği gibi yağı da çıkarılır. Bu bakımdan önemli bir endüstri bitkisidir. Ağacın boyu 2-8 m. arasında değişir, kökleri çok derindir. Akdeniz ülkelerinde rahatlıkla yetişir. Türkiye’de kaliteli zeytinler yetiştirilir. En çok Ege, Marmara Bölgelerinde yetiştirilir. DEVAMI


Leave A Reply