Zaha Hadid Kimdir? Pritzker Ödülü Sahibi İlk Kadın Mimarın Hayatı Eserleri

0
Advertisement

Zaha Hadid kimdir ve ne yapmıştır? Pritzker Ödülü’nü alan ilk kadın mimarın hayatı, eserleri ve ödülleri hakkında bilgi.

Zaha Hadid

Zaha Hadid, tam adı Dame Zaha Hadid, (d. 31 Ekim 1950, Bağdat, Irak – 31 Mart 2016, Miami, Florida, ABD) Irak doğumlu radikal dekonstrüktivist tasarımlarıyla tanınan bir İngiliz mimardır. 2004’te Pritzker Mimarlık Ödülü’nü alan ilk kadın oldu.

Zaha Hadid

Kaynak: commons.wikimedia.org

Erken yaşam ve kariyer

Hadid, öğrenimine Lübnan, Beyrut’taki Amerikan Üniversitesi’nde başladı ve matematik alanında lisans derecesi aldı. 1972’de, 1970’lerde ilerici mimarlığın önemli bir merkezi olan Architectural Association’da okumak için Londra’ya gitti. Orada Metropolitan Mimarlık Ofisi’nde ortak olarak işbirliği yapacağı mimarlar Elia Zenghelis ve Rem Koolhaas ile tanıştı. Hadid, 1979’da Londra merkezli kendi firması Zaha Hadid Architects’i (ZHA) kurdu.

1983’te Hadid, Hong Kong’da bir eğlence merkezi The Peak için kazanan çalışmasıyla uluslararası tanınırlık kazandı. Yamaçta dinamik bir köşegenle hareket eden bir “yatay gökdelen” olan bu tasarım; Kazimir Malevich ve Süprematistlerden ilham alan agresif geometrik tasarımları, parçalanma, istikrarsızlık ve hareket duygusunu karakterize ediyor. Bu parçalı üslup, New York City Modern Sanat Müzesi’nde düzenlenen 1988 dönüm noktası sergisi “Dekonstrüktivist Mimari” tarafından popüler hale getirilen bir sınıflandırma olan “dekonstrüktivistler” olarak bilinen mimarlarla gruplandırılmasına yol açtı.

Hadid’in ne The Peak tasarımı, ne de 1980’lerde ve 90’ların başında Berlin’deki Kurfürstendamm (1986), Düsseldorf Sanat ve Medya Merkezi (1992–93) ve Cardiff Körfezi Galler’de Opera Binası (1994) gibi diğer radikal tasarımları gerçekleştirilmedi. Hadid bir “kağıt mimarı” olarak bilinmeye başladı, yani tasarımları eskiz aşamasının ötesine geçip aslında inşa edilemeyecek kadar avangarddı. Onun bu izlenimi, güzel bir şekilde işlenmiş tasarımları – genellikle zarif detaylara sahip renkli resimler şeklinde – büyük müzelerde sanat eserleri olarak sergilendiğinde daha da arttı.

İlk İnşa Edilen Projeler

Hadid’in inşa ettiği ilk büyük proje, Almanya Weil am Rhein’deki Vitra İtfaiye İstasyonu (1989-93) idi. Bir dizi keskin açılı uçaktan oluşan yapı, uçuş halindeki bir kuşu andırıyor. Bu döneme ait diğer inşa edilen işleri arasında Berlin’deki IBA Konutları (1989-93) için bir konut projesi, Londra Greenwich’teki Millennium Dome’da Mind Zone sergi alanı (1999) ve Weil am Rhein’da Land Formation One sergi alanı (1997-99 ) dır. Tüm bu projelerde Hadid, birbirine bağlı mekanlar ve dinamik bir heykelsi mimari formu yaratma konusundaki ilgisini daha da keşfetti.

Advertisement
Vitra itfaiye istasyonu

Vitra İtfaiye İstasyonu – Kaynak: commons.wikimedia.org

Hadid, Ohio, Cincinnati’de yeni bir Lois & Richard Rosenthal Çağdaş Sanat Merkezi için tasarım çalışmalarına başladığında 2000 yılında yapılı işlerin mimarı olarak ününü pekiştirdi. 2003 yılında açılan 7.900 metrekarelik merkez, bir kadın tarafından tasarlanan ilk Amerikan müzesiydi. Esasen dikey küpler ve boşluklar dizisi olan müze, Cincinnati’nin şehir merkezinin ortasında yer almaktadır. Caddeye bakan cephede, yoldan geçenleri müzenin işleyişine bakmaya davet eden ve dolayısıyla müzeyi davetkar kılan yarı saydam bir cam cephe vardır. Binanın planı, ziyaretçi binaya girdikten sonra hafifçe yukarı doğru kıvrılır; Hadid, bunun insanlarda, müzeye davet eden bir “şehir halısı” etkisi yaratacağını umduğunu söyledi.

Tartışmalar

2010 yılında Hadid’in Roma’daki MAXXI çağdaş sanat ve mimarlık müzesi için cesurca yaratıcı tasarımı, ona Kraliyet İngiliz Mimarlar Enstitüsü (RIBA) Stirling Ödülü’nü kazandı. Ertesi yıl Londra’da bir ortaokul olan Evelyn Grace Academy için tasarladığı şık bir yapı için ikinci bir Stirling Ödülü kazandı. 2012 yılında Bakü, Azerbaycan’da açılan bir kültür merkezi olan Haydar Aliyev Merkezi için Hadid’in akıcı dalgalı tasarımı, 2014 yılında Londra Tasarım Müzesi Yılın Tasarımı ödülünü kazandı. Mimarlık kategorisinde bu ödülü alan ilk kadın oldu. Diğer önemli eserleri arasında 2012 Olimpiyatları için inşa edilen Londra Su Sporları Merkezi; Michigan, East Lansing’deki Michigan Eyalet Üniversitesi’nde 2012’de açılan Eli ve Edythe Broad Sanat Müzesi; ve Hong Kong Polytechnic University için Jokey Kulübü Yenilik Kulesi (2014) yer alır.

Haydar Aliyev Merkezi

Haydar Aliyev Merkezi – Kaynak: commons.wikimedia.org

Büyük ölçüde erkeklerin hakim olduğu bir sektörde çalıştığı düşünüldüğünde Hadid’in olağanüstü başarıları daha da dikkat çekiciydi. Erkek meslektaşlarının destek olmadığı tartışmalara sık sık maruz kaldığını iddia etti. Fantastik formlarıyla ve birçok komisyonunun masrafı ve ölçeği hakkında sık sık alay ediliyordu. Nitekim, Londra Su Sporları Merkezi’nde Hadid tasarımını küçültmeye zorlandı.

2014 yılında yayınlanan bir raporun, 2022 Dünya Kupası için Al Wakrah Stadyumu’nun temelini atmaya hazırlandığı Katar’daki şantiyelerdeki inşaat sahalarındaki kötü çalışma koşulları nedeniyle yaklaşık 1000 yabancı işçinin öldüğünü ortaya çıktıktan sonra daha fazla tartışma yaşandı. Ölümler sorulduğunda Hadid, güvenli çalışma koşullarını sağlamak için bir mimar olarak sorumluluğuna itiraz etti ve sözleri geniş çapta duyarsız olarak değerlendirildi. The New York Review of Books’un mimarlık eleştirmeni, stadyumunu inşa ederken 1000 kişinin öldüğünü, ancak henüz temel atılmamış olduğunu iddia ederek durumu daha da kötüleştirdi. Hadid, eleştirmene ve yayına hakaret davası açtı. Daha sonra bir özrü kabul ederek ve açıklanmayan meblağı işçi haklarını koruyan bir hayır kurumuna bağışladı.

Guangzhou Opera Evi

Guangzhou Opera Evi – Kaynak: commons.wikimedia.org

Diğer Projeler ve Önemli Ödüller

Hadid, Mimarlık Derneği, Harvard Üniversitesi, Chicago Üniversitesi ve Yale Üniversitesi dahil olmak üzere birçok yerde mimarlık dersleri verdi. Ayrıca bir mobilya tasarımcısı, restoranlar gibi iç mekan tasarımcısı ve özellikle Mozart’ın Così fan tutte 2014 Los Angeles Filarmoni prodüksiyonu için set tasarımcısı olarak çalıştı.

2016 yılında bronşit tedavisi görürken kalp krizinden ani ölümü üzerine Hadid, 2022 Dünya Kupası stadyumu, Anvers Liman Evi (2016) ve Riyad, Suudi Arabistan’da Kral Abdullah Petrol Çalışmaları ve Araştırma Merkezi (2017; KAPSARC) dahil olmak üzere 36 bitmemiş projeden ayrıldı. İş ortağı Patrik Schumacher, firmasının liderliğini üstlendi ve mevcut komisyonların tamamlanmasını ve yenilerinin satın alınmasını sağladı.

Advertisement

Pritzker Ödülü ve Stirling Ödülü’ne ek olarak, sayısız ödülü arasında Japonya Sanat Derneği’nin Praemium Imperiale mimarlık ödülü (2009) ve RIBA’nın en yüksek onuru olan Kraliyet Altın Madalyası (2016) yer aldı.


Leave A Reply