Zakir Hüseyin (Politikacı) Hayatı

0

Zakir Hüseyin kimdir ve ne yapmıştır? Hindistan eski cumhurbaşkanı Zakir Hüseyin hayatı, biyografisi ve kariyeri hakkında bilgi.

Zakir Hüseyin

Zakir Hüseyin; (d. 8 Şubat 1897, Haydarâbad – ö. 3 Mayıs 1969, Delhi, Hindistan), 1967-69 arasında Hindistan cumhurbaşkanıdır. Ülkesinde bu göreve getirilen ilk Müslüman olmuş ve laikliği savunduğu için bazı eylemci Müslümanlarca eleştirilmiştir.

Milliyetçi önder Mohandas Karamçand Gandhi’nin hükümetin denetimindeki kurumlarda görev almama çağrısına uyarak, Aligarh’ta Cemiyetü’l-Milliyeti’l-İslamiyye adlı Müslüman üniversitesinin kuruluş çalışmalarına katıldı. 1926-48 arasında sonradan Delhi’ye taşınan bu üniversitenin rektör yardımcılığını yaptı. 1937’de Gandhi tarafından, yeni bir eğitim programı oluşturmak için kurulan Ulusal Temel Eğitim Kurulu’ nun başına getirildi.

1948’de, Aligarh Müslüman Üniversitesi’ nin (1875) rektör yardımcısı oldu; dört yıl sonra da parlamentoya girdi. 1956-58 arasında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Yürütme Kurulu’nda çalıştı. 1957’de Bihar valiliğine atandı. 1962’de cumhurbaşkanı yardımcılığına seçildi. Hindistan Ulusal Kongresi’nin resmî adayı olarak katıldığı 1967 seçimlerinde sembolik bir makam olan cumhurbaşkanlığına seçildi ve bu görevi ölünceye değin sürdürdü.


Leave A Reply