Zaloğlu Rüstem Kimdir?

1

Zaloğlu Rüstem kimdir? Zaloğlu Rüstem gerçekten yaşadı mı? Zaloğlu Rüstem’in hikayesi, efsanesi, hakkında bilgi.

Zaloğlu Rüstem; Adı masallara ve efsanelere karışmış doğulu bir kahramandır. Bu isimde bir kimsenin gerçekten yaşayıp yaşamadığı, ne zaman ve nerede yaşamış olduğu konusunda kesin bir bilgi yoktur. Ancak; Türkistan’dan, İran, Azerbaycan, Anadolu ve Irak’a büyük göçlerin yapıldığı; bütün bu ülkelerde büyük çalkantıların meydana geldiği XII. ve XIII. yüzyıllarda, zaman zaman eşsiz silahşörlükleri ve bilek güçleriyle tanınmış kahramanlardan birinin Zaloğlu Rüstem olması ve bunun hatırasının, zaman içinde gelişip genişleyerek, hayatı etrafında bir menkıbenin doğmuş bulunması kuvvetli bir ihtimaldir.

Advertisement

Doğu Anadolu, İran Azerbaycan’ı ve Türkistan dolaylarında yaşamış olması gereken Zaloğlu Rüstem’i, Türkler kadar İranlılar da benimser ve kendi uluslarına mal etmeye çalışırlar. Seyyid Battal Gazi, Danişmend Gazi gibi bir halk kahramanı olarak yaşatılan Zaloğlu Rüstem, gerek Türkler’de, gerek İranlılar da fazla ölçüde olağanüstü olayların kahramanı yapılmamakla beraber; son derece iriyarı silahını kullanmakta devrinin en seçkin kişisi ve daima sayıca pek üstün kuvvetlere galebe çalan bir yiğit olarak gösterilir

Çeşitli Zaloğlu Rüstem konularında en yaygını ve Türk halk romanlarında en çok şekillenmiş olanının özeti şudur:

Zaloğlu Rüstem, babasının çalınmış olan kılıcını bulmak için Şiraz’dan Semerkand’a giderken yolda, çok ünlü eski bir yiğit olan Demir Pehlivan’ın kızı ile tanışıp, onu sever; kızı almak için Demir Pehlivan’ın şartına uyarak, kendisiyle düello eder. Demir Pehlivan, üç gün süren düelloda yenilmez ama, birden, hastalanır. Zaloğlu Rüstem, müstakbel kayınbabasını kurtarmak için, doktorun istediği aslan kanını getirmeye gider. Korkunç irilikte bir aslanla boğuşup onu öldürür ve kanını Demir Pehlivan’a getirir. Demir Pehlivan, kanı içerek biraz iyileşirse de sonradan bir hafta içinde ölür. Bir süre sonra, bu pehlivanın kızı Rübab’la Zaloğlu Rüstem evlenirler. Rüstem, aslanla savaştan dönerken, eski bir kinden dolayı Demir Pehlivan’ı öldürmeye gelen Rum silahşörlerinden biriyle çarpışır ve onun da başını keser. Pontus Rum kralı, öc almak için, Rüstem’in üstüne 20.000 kişilik bir kuvvet yollar. Zaloğlu Rüstem; bazen tek başına, bazen Demir Pehlivan’ın çiftlik adamlarından birkaçı ile birlikte, bazen de çok iyi kılıç kullanan eşi Rübab’ın yardımıyla, bu Rum kuvvetleriyle aylarca savaşır; sonunda onların yarıdan çoğunu öldürür, kalanlar kaçarlar. Böylelikle rahat ve huzura kavuşarak, Rübab’la birlikte uzun ve mutlu bir ömür sürerler.

Advertisement


1 Yorum

  1. Yemin ederim bu benim dedem zaloglu rüstem kim diyin benim dedemi gösterirlerrrr.Zal oglunun torunuyum ben arkadaşlar ölmedi şu anda yaşıyor bi ara tırcılık yapmıştır.Yozgat/yerköy ilcesinde oturmaktadır :).

Leave A Reply