Zaman İle İlgili Atasözleri ve Anlamları ve İçinde Zaman Geçen Atasözleri

387

Zamanla ilgili atasözleri ve anlamları hakkında bilgi edinin. Ayrıca, içinde zaman geçen popüler atasözlerini öğrenin. Zamanın önemini kavrayın ve atasözleriyle anlatılan yaşamsal derslere göz atın.

Zaman ile ilgili Atasözleri

Zamanla ilgili atasözleri, yaşamımızın önemli bir parçası olan zamanın doğru kullanımını ve değerini vurgulayan özlü sözlerdir. İşte bazı zamanla ilgili atasözleri ve kısa açıklamaları:

aç aman bilmez, çocuk zaman bilmez

aç hiçbir mazeretle susturulamaz, çocuk da istediği şeyi hemen elde etmek ister.

Bugünün işini yarına bırakma.

İşler günü gününe yapılmalıdır. Gününde yapılmayan bir iş önemini yitirir. Üst üste biriken işlerin altından kalkmak güçleşebilir. Yarın çıkacak yeni işler bugünküyle birleşince büyüyeceği için, hepsini yapmaya zamanımız yetmeyebilir. En iyisi, her işi gününde yapmaktır.

Terazi tartıyla, her şey vaktiyle ölçülür.

Her şeyin bir ölçüsü ve zamanı vardır. Herkes bu kurallara uymalıdır. Düşünülen, uygulanan her şeyin bir vakti, bir ölçüsü ve zamanı vardır. Buna çok dikkat etmelidir.

Vakit nakittir

Bu söz zamanın değerini anlatmak için söylenir. Zaman, para kadar değerlidir. Bütün zamanlarını boşa geçirenler giden zamanı geri getiremeyecekleri için, sanki birer hazine yitirmiş gibi olurlar. Zamanını boş geçirenler hiçbir kazanç elde edemezler. Ayrıca, insan ömrünün kısa, yapılacak işlerin ise çok olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle zamanımızı çok iyi değerlendirmeliyiz.

Vakitsiz öten horozu başını keserler.

Zamanlı zamansız öten horoz uğursuzluk getireceği inancıyla kesilir. Her söz yerinde ve zamanında söylenmelidir. Bir şeyin doğru ve gerçek olduğunu bilseniz bile, bunları kavrayamayacak kişilere söylerseniz büyük tepki görürsünüz. Toplum sizin söyleyeceğiniz sözü anlayacak olgunluğa eriştiği zaman söylemelisiniz.

Zaman sana uymazsa sen zamana uy…

İnsan, toplum içinde yaşamak zorundadır. Toplumdaki gelişme kişinin istediği gibi olmuyorsa, kişi bu gidişe ayak uydurmaya bakmalıdır. Yaşantıdaki değişikliklere ayak uydurmayanlar hem gülünç durumlara düşerler, hem de toplum dışına itilirler. Yeniliklerin getirdiği yaşam olanaklarından yararlanmak için, zamana ayak uydurmak gerekir.

Sakla samanı, gelir zamanı

Gereksiz ve değersiz görülen bir şey bile ileride gerekli olabilir. O yüzden hemen atmamalı, zamanı gelip kullanılana kadar saklanmalıdır.

Demir tavında dövülür. (demir tavında, dilber çağında)

“Yüksek ateşte ısıtılıp kızaran demir yumuşar. Bu esnada demire şekil vermek kolay olur. Bunun gibi her işin yapılması için uygun olan zaman ve durumlardan yararlanmayı bilmek gerekir.”

Yazın gölge hoş kışın çuval boş (yazın gölge kovan, kışın karın ovar)

yazın keyifli yerlerde tembel tembel oturan kışın yiyecek bulamaz; 2) gençliğinde kazanç peşinde koşmayıp zevke dalan hastalığında veya ihtiyarlığında perişan olur.

 • her zaman eşek ölmez, on köfte on paraya olmaz
  istenilen şeyi kolayca elde etme imkânı ortaya çıkınca fırsat kaçırılmamalıdır.
 • her zaman gemicinin istediği rüzgâr esmez
  -olaylar herkesin istediği biçimde meydana gelmez.
 • erken kalkan (çıkan) yol alır, er evlenen döl alır
  yapacakları işe erken başlayanlar kazançlı olurlar.
 • erken kalktım işime, şeker kattım aşıma
  işine sabahleyin erken başlayan kimse başarı elde eder.
 • ala keçi her vakit püsküllü oğlak doğurmaz
  değerli bir şeyden her zaman istenilen verim alınmaz.
 • fırsat her vakit ele geçmez
  fırsat insanın eline çok seyrek geçtiği için çıkan fırsat iyi değerlendirilmelidir.
 • atlıya saat olmaz
  elinde bol imkânlar olan kimse, uzun bir süre içinde yapılabilecek işi çok kısa bir zamanda yapabilir.
 • sitteisevir her saati bir devir
  fırtına günlerinde hava her saat değişikliğe uğrar.

Boşa harcadığın bir dakika, ömründen çaldığın bin dakika

Bu atasözü, zamanın ne kadar değerli olduğunu vurgulayan bir ifade içerir. Bir dakikayı bile boşa harcamak, ömrümüzden çok daha fazla zamanın kaybedilmesi anlamına gelir. Bu nedenle, zamanı doğru bir şekilde kullanmak ve değerlendirmek önemlidir. Bu atasözü, genellikle insanları zamanlarını daha iyi yönetmeye teşvik etmek ve zamanlarını daha verimli bir şekilde kullanmalarını hatırlatmak için kullanılır. Zamanın geçici olduğunu ve onu kaybettikten sonra geri almanın imkansız olduğunu anlamamıza yardımcı olur.

Her saat yaralar, sonuncusu öldürür. (Bask atasözü)

“Bask atasözü” olarak bahsedilen atasözü, zamanın geçişi ve yaşamın sonuna doğru yaklaşırken karşılaşılan zorlukları ifade eder. Bu atasözü, hayatın içindeki her anın, insanı zorlayabileceğini ve yaşamın son anının da bu sürecin bir sonucu olduğunu anlatır.

Atasözü, zamanın insanları yıprattığını ve yaşlandıklarını gösterir. Her saat, yaşamımızın bir bölümünü temsil eder ve bu süre zarfında insanlar deneyimlerler, öğrenirler ve yaşlanırlar. Ancak sonuncusu, yani hayatın sonu, bu sürecin son noktasıdır ve insanları öldürür. Bu atasözü, zamanın geçici olduğunu, yaşamın sonuna doğru gitmek için her anın önemli olduğunu ve onu en iyi şekilde değerlendirmemiz gerektiğini hatırlatır.


*Keten Prenses rumuzlu ziyaretçimize aşağıdaki atasözlerini gönderdiği için canı gönülden teşekkürlerimizi sunmayı bir borç biliriz

 • Ahmaklar zamanı nasıl öldüreceğini, akıllılar ise nasıl kazanacağını düşünür.
 • Ey insan, zaman sensin, sen iyi olursan zaman da iyidir, eğer sen kötü isen zaman da kötüdür. Hz. Muaviye r.a.
 • Hayatınızı seviyorsanız zamanınızı boşa harcamayınız, çünkü zaman hayatın kendisidir. Benjamin Franklin
 • İki kere yıkanamazsın aynı ırmakta; üzerinde akan sulan, şimdi yeni sulardır. Heraklet
 • İnsanlar, babalarından ziyade zamanlarına benzerler. Hadis-i Şerif
 • Mutluluk başarıya, başarı ise zamanı değerlendirmeye bağlıdır. Seneca
 • Yaptığınız işin en iyisini, bir de zamanında yapın, o vakit dağ başında bile olsanız insanlar sizi bulur. Thomas Brown
 • Zaman aklı, olgunluğu ve hizmeti artırmak için bize verilmiş en değerli sermayedir. Thomas Mann
 • Zaman, birçok örtüleri kaldırabilir. J.Jack Rousseau
 • Zaman, kolay elde edilen ve ucuz olan şeyleri siler. Roy Chansior
 • Zaman, sessiz bir testeredir. Immanuel Kant
 • Zamanın azaltamadığı, yumuşatamadığı üzüntü yoktur. Cicero
 • Zamanın kaybolduğunu bilenler, en çok üzüntü duyanlardır. Dante
 • Zaman büyük bir öğretmendir, yalnız ne yazık ki daima öğrencilerini öldürür. Curt Goertz
 • Zamanın, kime dost, kime düşman olacağı bilinmez. Shakespeare
 • Zamanlarını en kötü şekilde kullananlar, en çok, zamanın kısalığından şikayet ederler. La Bruyere

387 yorum

 1. arkadaşlar siz kendi aranızda toplanıyosanız bigün beklerim adapazarına iyi günler arkadaşlar

 2. arkadaşlar ben yeni geldim öğretmenler çok beyendi size çok teşekkür ederim siz olmasaydınız ben biterdim tekrar teşekkür ederim

 3. arkadaşlar siz kendi aranızda görüşüyorsanız lütfen benide çarn sizi ankarayada beklerim temin ablam oturdu o yüzden ben 10 yaşındayım 4. sınıfa gidiyorum ben türkiyeyi gezdim siz gedinizmi ? benim öğretmenim ile babam çok bir birlerine benziyor o yüzden ikisinide çok seviyorum hepinize iyi geceler

 4. benim ablam hep pc de bu arada kübra ismini çok severim ben atatürk ilk öğretim okuluna gidiyorum sizhangi okula gidiyosunuz ben okulumdan memnunum öğretmenimin adı :ALİ ÖLMEZ ben HÜMEYRA ile kardeşim hatta ikizim siz ondan memnun kalmadıysanız ben söyliyim zaten onu sevmiyorum bem çok iyi bir arkadaşım var adı: İREM benim tanıdığım büssürü İREM var hepsini çok seviyorum SiZiDe ÇoK sEvİyOrUm

 5. wlla bu site süperr yrn ki ödevm için iyi bi kaynk oldu bu siteyi açan kişiye söylüyorum thanks :))

 6. ellerinizee sglıkk kusenımee odevındee coook yrdımcıı olduuuu ama daha fazlasını beklıyoruzzzz

 7. jeff hardy on

  kompozisyonum için süper oldu bu siteyi yapana çok teşekkürler süper tavv bu arada smackdownun en iyisi jeff hardy

 8. yha zaten benim ek ödevim yani öğrtmen bi arkime silgi yapması için silgi silmiştim biraz ama tenefüsde oNLARDA her ders ders dinlemeyip silgi siliyorlardı öğretmenle zamanla ilgili hem deyim hemde atasözü bulun dedi + – verecekmiş en az büyük boy defterde 2 sayfa olması gerekmiş bnm daha yarım sayfa olmadı off bana daha çok gerekkkk öfff daha yokmuuu – almamam gerek yhaaaa

 9. arqadaslar ogretmen coq sevdı sız çoq guzel seyler yazmısınız ama bıraz coq fazla yoq oyuzden coq bur dan yapamıyorum bıraz daha yazsanız ne guzelıq yaparsınız o zaman sizi daha coq severım ben HÜMEYRA ve EYLÜLÜN ablasıyım onları hıc sevmem sızın de sevmes sını dıye dusun dum

 10. ödevim vardı ama pek yardımcı olamadınızzz:/ yined teşekkür ederim BDE ESRA BAĞCI SENİ ÇOKKKK AMA ÇOOKKKK SEVİYORUM:))

 11. ödevim vardı ama pek yardımcı olamadınızzz:/ yined teşekkür ederim BDE ESRA BAĞCI SENİ ÇOKKKK AMA ÇOOKKKK SEVİYORUM:))

 12. uf bizim öğretmen bugün öyle çok ödev verdiki hangisini yapacağımı bilemedim şaşırdım

 13. kevser küçük on

  tşkk ödevime yardımcı oldunuz.tabiki bendende bir atasözü zaman sana uymuyorsa sen zamana uy.

 14. arkadaşlar ben bu siteyi çok beyendim sizlerden çok saolun ya ama biraz eğlencel olabilir mesela oyun gibi yada filim süpersiniz arkadaşlar ben 7\C gidiyorum türkçe onun sayesin de 5 geldi.

  bay

 15. ya tşk 2 dk da atasözxünü buldum ama daha fazla ii olurdu ama ben baş ahümeyra yım bilmiş olun
  ,

 16. öğretmenim bugün zamanla ilgili atasözleri bulun demişti ve burdan rahatça yazdım teşekkür ederim ( bu arada ablam üniversitede okuyor antalya da onu çok seviyorum tatil için 20 günlüğüne gelmişti ve yarın gidiyor çok üzülüyorum şu an son kez onunla ödevimi yapıyorum…)

 17. süper ii ödevime de yardımcı oldu ama bazıları anlamsız daha fazla şey bekliyorum solun :DDD

 18. yaha bana hiç yardımcı olamadınız nolur yaha bu atasözlerinin açıklamasını da yazsanız rica etsem bu arada bu gün çok ödevim var ya bu ne böle kitaplaran başımı kaldıramıyorum allahtan da debin biraz mola verdim de ama hala ödev yapıyom bi iki dakkadır bu sitede oyalanıyom daha yeni gördüm yorum yerini

 19. yaha bun sitede çok az atasözü war dediğim gibi haa bu arada hülyanur sen bunu külahıma anlat be haa

 20. bakın ben bi tane zaman ile ilgiliatasözü wereyim size AĞAÇ YAŞ İKEN EĞİLİR bu atasözünü genelde herkes bilir

 21. saman ye haaaa sakla samanı gelir zamanı eee nede olsa sen birazdan benim sakladım samanı yicen demek ki ha ha ha

 22. sakladım samanı da bi türlü yiyemiom sen yardımcı olsan hani bu konuda daha tecrubelisin ya o bakımdan hahaha

 23. merhaba arkadaşlar atasözleri az olmuş ama çok işime yaradı.herşey için teşekkür ederim.hoşçakal!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 24. Ben stella merhaba arkadaşlar .Uzun zamandır bloomla
  arkadaşım.Bu steye girdiğimde atasözleri süper dedim.Bu kadar dedikodu yeter bay bay!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 25. stella edanur on

  1.horoz bile vakitsiz ötmez.
  2.ak akçe karagün içindir.
  3.vakit nakittir.
  4.sakla samanı gelir zamanı.

 26. açıklaması yaZMIYOSA AÇ ATASÖZLER VE DEYİMLER KİTABINI OOO YAZIYI BUL VE AÇIKKLAMASI DEFTERİNDE YAZAR GÜXZEL MANTIK DİŞ

 27. BİRDE STELLA EDANUR SAKLA ZAMANI GELİER ZAMANI ZAMANLA İLGİLİ DEĞİL TMMMI=))) TASARUFLA İLGİLİ

 28. çok az ama çok guzel bi sayfa ellerinize sağlık benim bildiğim atasözü şudur:Saat Bile Zamanla Çalışır
  Lütfen Yayınlayınnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

 29. keşke anlamlarıda olsaydı daha iyi olurdu öğretmen onlarıda istedi napıcam mecbur başka yerlere bakıcam ama bulamadım

 30. Zaman olmassa hayat harap bir ev gibidir…Herhangibi bir insan vaktini nasıl geçireceğini üstün bir insan ise vaktini nasıl tasarruf edeceğini düşünür…

 31. yhaa aherkes okulunun ve enerede olduğunu yazabilir mi bizim sınıftan olaanlar varmış da:))

 32. gerçekten de güsell ama anlamlarıyla da olsaydı süperr oluırdu ama olmadı yani böyle de güsell bu siteye teşekkür ederiz.

 33. çok güzel ama anlamları yok neyse ama bu siteyi herkese tavsiye ediyorum. size bir söz söyleyeyimmi ÜÇ Harfİ Yan Yana GetİrmİŞler GenÇlerİn BaŞina Dert EtmİŞler (aŞk)

 34. K£T£N PR£NS£S on

  •Ahmaklar zamanı nasıl öldüreceğini, akıllılar ise nasıl kazanacağını düşünür. Alain
  •Ey insan, zaman sensin, sen iyi olursan zaman da iyidir, eğer sen kötü isen zaman da kötüdür. Hz. Muaviye r.a.
  •Hayatınızı seviyorsanız zamanınızı boşa harcamayınız, çünkü zaman hayatın kendisidir. Benjamin Franklin
  •İki kere yıkanamazsın aynı ırmakta; üzerinde akan sulan, şimdi yeni sulardır. Heraklet
  •İnsanlar, babalarından ziyade zamanlarına benzerler. Hadis-i Şerif
  •Mutluluk başarıya, başarı ise zamanı değerlendirmeye bağlıdır. Seneca
  •Yaptığınız işin en iyisini, bir de zamanında yapın, o vakit dağ başında bile olsanız insanlar sizi bulur. Thomas Brown
  •Zaman aklı, olgunluğu ve hizmeti artırmak için bize verilmiş en değerli sermayedir. Thomas Mann
  •Zaman, birçok örtüleri kaldırabilir. J.Jack Rousseau
  •Zaman, kolay elde edilen ve ucuz olan şeyleri siler. Roy Chansior
  •Zaman, sessiz bir testeredir. Emmanuel Kant
  •Zamanın azaltamadığı, yumuşatamadığı üzüntü yoktur. Cicero
  •Zamanın kaybolduğunu bilenler, en çok üzüntü duyanlardır. Dante
  •Zaman büyük bir öğretmendir, yalnız ne yazık ki daima öğrencilerini öldürür. Curt Goertz
  •Zamanın, kime dost, kime düşman olacağı bilinmez. Shakespeare
  •Zamanlarını en kötü şekilde kullananlar, en çok, zamanın kısalığından şikayet ederler. La Bruyere

  yalnız tesekkürlerinizi bekliyorum iki saat sırf sizin için yazdım 🙂

 35. ya cok güzel Ama türkce ögretmeni ödev verdigi için girdim AYSE DEMET ORMAN canım hocam seni cok seviyorum

 36. cotton sheker on

  bnce çok güsel ama anlamı zamanla ilgili olan atasözü arıyorum sözlüğe bakmak yemedi net dende buLamıyorum xdxdxdxdxdxd

 37. Acaba Kimim :D on

  çok güzel olmuş ama anlamlarıda olsaydı daha güzel olurdu benden tavsie teşşekkür ederim 🙂 iykide yazıcım var 😀

 38. Ama birşey soracağım birazdaha atasözü yazabilirmisiniz ?
  20 tane çıkarmam gerekiyor.
  Acele 🙁

 39. sergen avcı on

  matematik ölsün dünya gülsün . …. türkçe hocamı hıc sewmıom werdııı odewe bak hahahah

 40. anlamlarını da siz bulun hazıra alişmaynn o kadar emek etmişler anlamları bulmak elinize yapişmazz:))

 41. Fanatiq Bésiktaşlı on

  Yanlış olmuş vakitsiz öten horozu itlaf ederler değil ”Vakirsiz öten horozun başını keserler ” olacak dikkat edin yanlış olmasın.

 42. tatlı cadı on

  çok işime yaradı fakat hep diğer sitelerdekilerle aynı biraz da başka koyun ya……………..

 43. teşekkürler çok sağolun var olun arkadaşlar on

  teşekkürler arkiler sağ olun var olun işime yaradı

 44. gercekten cook işime yaradı bi tane türkçe ödewim vardi ve bu sözler cok anlamlı ve güzel yazanın ellerine saglık ömrü uzun olsun 🙂

 45. Bence biraz kısaydı uzun olsaymış daha güzel olurmuş ve bazı atasözlerinin devamı yok 🙁 ama gene de güzel olmuş 🙂

 46. keten prenses on

  güzel. saolun işime yaradı 🙂 bir tane de benden: zamn her şeyin ilacıdır. 🙂

 47. canan yavuz(KKTC) on

  gerçekten 8.sınıfın türkçesi zormuş ama bunlar bnm çok işime yaradı çokkk sağolun

 48. yazılıma çalışmama yardımcı oldunuz için teşekkür ederim. İnşallah bu yazılıdan 100 alırım. dualarınızı beklerim.

 49. size sıkça girebilirim biraz daha fazla koymaya özzen gösterirseniz sevinirim
  BY BYY SİZİ ÇOK SEVİYORUM

 50. Vallaha bu atasözleri işimize yarıyor hem bilgi,hem de ödevvlerimize yarıyor hep olsun daha iyi olur okumayı bilmiyen ve engellilre yardımcı olur hep böyle kalsın

 51. atasözleri niye varki?
  nereden gelmiş?
  çooooooooooooooooooooooooooooook merak ediyorum
  bana mektup yazarak iletirmisin?

 52. sevgii yıldız on

  Çok işime yaradııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııı

 53. akıllılar keten prenses atasözü yollamamış çünkü atasözlerinin söyleyeni belli değildir….

 54. Çok teşekkür ederim ata sözleri çok güzel ve anlamları olsaydı daha iyi olurdu ama yine de bence gayet güzel ve başarılı olmuş çok teşekkür ederim

 55. HAYAT SENDEN İBARET on

  Ç O K GÜZEL BEĞENDİKLERİMİ YAXDIM VE SÖZLÜM 98 İNŞALLAH 100 OLUR . MESELA BOŞA HARCADIĞIN 1 DAKİKA ,ÖMRÜNDEN GEÇEN 1000 DAKİKA

 56. Ödevim için çok yardımcı oldu çook saolun daha fazla atasözü olsaydı daha iyi olurdu ama bu da iyi

 57. Bülent işlerini günü gününe ve tam zamanında yapıyor zaten okuldaki başarısından her şey anlaşılıyor

Leave A Reply