Zaman İle İlgili Kompozisyon

0

Zaman ile ilgili kompozisyon. Zamanın doğru kullanımı, zamanın değerini anlatan zaman ile ilgili yazılmış kompozisyon aşağıda yer almaktadır.

Zaman İle İlgili Atasözleri

Advertisement

ZAMAN ve BİZ

İlkokulda iken öğretmenimizin verdiği öğütler çoğunlukla şöyle biterdi: «Yavrularım, zamanınızı değerlendirin, onu boş geçirmeyin, her işinizi zamanında yapın.»

«Nedir bu sözler? Öğretmenimiz bizden ne istiyor?» gibi sorular beliriyordu kafamda. «Zaman ne gibi bir-şey acaba? Elmaya mı, ata mı, eve mi benziyor?» diye düşünürdüm. Çünkü o yaşlarda düşünülen şeyi anlamak, onu bir maddeye benzetmekle mümkün oluyordu. Her önüme gelene soruyordum: «Zaman Nedir?»

Advertisement

Bana ilk inandırıcı karşılığı dedem verdi: «Oğlum, zaman altın bir teşbihtir. Her tanesini değerlendirerek çekmek gerekir.» O zaman biraz anladım. Demek, zaman bir altın tesbihe benziyordu. Bu tesbihi, değerini bilerek çekmeliydik.

Aradan yıllar geçti ve ben şimdi 21 yaşındayım. Bu yaşa gelen bir insanın düşünmesi, düşünce şekli, haliyle değişiyor. Bu kez kendi kendime sordum: «Zaman Nedir?» diye. Sorumun karşılığını bana, Jean Paul Sartre verdi: «Zaman, kaybedildikçe değeri karesi kadar artan bir kavramdır.»

Şimdi 21 yaşındayım. Bir şeyler öğrendim, birşeyler biliyorum. Fakat bunlar yeterli değil. Daha pekçok şey öğrenmeye, pekçok şey bilmeye ihtiyacım var. Bunlar da zamanla olacağına göre, zamanımı gram gram harcayıp, çığ gibi ürün almaya bakmalıyım. Yani zamana karşı cimri, bilgiye karşı aç olmalı, doymak bilmemeliyim. Ancak bu şekilde yaparsam dünyaya gelişimin bir değeri ve bir anlamı olabilir.


Leave A Reply