Zambezi Nehri Hakkında Bilgi

0

Zambezi ırmağı hakkında bilgi. Zambezi nehri üzerindeki şelale olan Victoria şelalesi resimleri.

Zambezi Irmağı Ortagüney-Güneydoğu Afrika’da bir ırmaktır. Uzunluğu 2.735 km, akaçlama havzası 1.300.000 km2. Kuzeybatı Zambiya’da, Kongo Irmağı sistemi yakınında, bataklık bir bölgede doğar. Güney doğrultusunda, Doğu Angola’yı geçer, yeniden Zambiya’ya, Bartse Ovası’na döner. Gonya Faüs’ta Barotse Ovası’ndan ayrılır.

Advertisement

130 km boyunca hızlı bir biçimde akarak Seşeke Ovası’na girer. Burada, Caprivi Şeridi (Namibya) ile Zambiya arasında sınır oluşturur. Bu noktadan Mozambik topraklarına girene kadar doğu-kuzeydoğu doğrultusunda akar ve Zambiya-Zimbabve sınırını çizer. Bu kesimde, Gonya ve Victoria çağlayanlarının 100 km aşağısında derin, kayalık bir vadiyi; açık, kurak ve sıcak Gvembe Vadisi’ni; Kariba Vadisi’ni geçer. Kariba Vadisi’ndeki dev baraj ve hidroelektrik santralı, Zambiya’nın enerji ve su gereksinimini karşılar. 250 km uzunluğundaki Kariba Baraj Gölü, dünyanın en büyük yapay göllerinden biridir.

Mozambik’te, güneydoğu yönünü izler, Mozambik Ovası’nı geçer; 90 km uzunluğunda, 65.000 km2 yüzölçümlü deltasını oluşturur. Dört ayrı kolla Mozambik Kanalı’na (Hint Okyanusu) dökülür. Bu kollar arasında, Chinde’de ulaşıma elverişlidir.

Zambezi Nehri üzerindeki dünyaca ünlü meşhur Viktorya (Victoria) Şelalesi bulunur.

Zambezi’ye Ait Bazı Fotoğraflar

Advertisement
Victoria Şelalesi

Victoria Şelalesi

Zambezi

Zambezi

Zambezi Nehri

Victoria Şelalesi

Zambezi Irmağı

Zambezi

Advertisement


Yorum yapılmamış

Leave A Reply