Zayıflatan Çikolata Bitter, Bitter Çikolata Yemek İçin 8 Neden, Faydaları

0
Advertisement

Bitter çikolata tüketmenin faydaları nelerdir? Bitter çikolatanın sağlığa etkileri, zayıflamakta görev ve fazlasının yan etkileri hakkında bilgi.

Bitter Çikolata

Bitter çikolata mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Çalışmalar, orta dereceli koyu çikolata alımının kilo kaybına yardımcı olabileceğini belirtiyor. Yağların sindirimini ve emilimini azaltabilir ve tokluğu artırabilir.

Bitter çikolata cilt ve kalp için de fayda sağlıyor. Güçlü bir antioksidan ve diğer önemli besinlerin kaynağıdır. % 50-90 kakao, kakao yağı ve şeker içerir. Bazılarında tereyağı da bulunabilir.

bitter çikolata

Bu yazıda, araştırmaların bize bitter çikolata hakkında ne söylediğine ayrıntılı olarak bakacağız. Ayrıca çok fazla bitter çikolata yemenin neden olabileceği olası yan etkilerinden de bahsedeceğiz.

Bitter Çikolata Size Nasıl Fayda Sağlar?

Bitter çikolatadaki kakao flavanolleri faydalarının çoğunun sebebidir. Bu flavanollerin kalp sağlığını destekleyen, kanserle savaşmaya yardımcı olan ve beynin işlevini artıran antioksidan etkilere sahiptir. Bitter çikolatada da kilo kaybına yardımcı olabilir.

Advertisement

1. Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Orta derecede koyu çikolata alımı tokluğu artırabilir ve kilo kaybına neden olabilir. Ancak düzenli ancak az miktarlara tüketmek anahtardır. Araştırmalar, bitter çikolatanın kilo kaybında rol oynayabileceğini gösteriyor. Yağ asidi sentezinde yer alan genlerin ekspresyonunu azaltabilir. Bu, yağların ve karbonhidratların sindirimini ve emilimini azaltır, böylece tokluğu arttırır.

Ancak dikkatli tüketmek gerekiyor. Sadece 100 gram bitter çikolata yaklaşık 600 kalori içerir. Bu nedenle, tatlı isteğinizi kesmek için bitter çikolatanın bir parçası iyi çok parçası zarar.

2. Cildinizi Korur

Bitter çikolatadaki flavanoller cildi güneş hasarına karşı korur. Çalışmalar, kakaodan alınan flavanollerinin fotokoruma sunduğunu ve dermal kan dolaşımını iyileştirdiğini göstermektedir .

3. Kalp Sağlığını Artırır

Bitter çikolata antioksidanları oksidasyonu önleyerek, kötü kolesterol seviyelerini düşürerek ve iyi kolesterol seviyelerini yükselterek kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Düzenli çikolata alımı, koroner kalp hastalığı riskini azaltabilir. Çalışmalar, bitter çikolatanın sütlü çikolatanınkinden daha fazla faydalı olabileceğini düşündürmektedir. Bu etkinin başlıca nedenlerinden biri bitter çikolatadaki flavonoidlerdir.

Bazı kaynaklar, bitter çikolatanın, kan damarlarını gevşeten ve kan akışını artıran nitrik oksit üretimini teşvik edebileceğini iddia ediyor. Ancak bunun için daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var.

Advertisement

Kardiyovasküler sağlıkla ilgili kişilerin koyu çikolatadan (veya genel olarak çikolatadan) kaçınmaları gerektiğine dair kanıt yoktur. Çalışmalar, haftada beş kereden fazla bitter çikolata yemenin % 57 daha düşük koroner kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

Bitter çikolatanın kakaodan yapıldığını biliyoruz. Bir Japon çalışmasına göre, kakao tozundaki polifenoller LDL’yi (kötü kolesterol) düşürebilir, HDL’yi (iyi kolesterol) yükseltebilir ve oksitlenmiş LDL’yi baskılayabilir. Problem olan LDL değil, oksitlenmiş LDL’dir. Kakaodaki antioksidanlar LDL’nin oksitlenmesini önleyebilir.

bitter çikolata

4. Beyin Fonksiyonunu Teşvik Eder

Bitter çikolatadaki flavonoller, yaşlılarda ruh halini yükseltir ve bilişsel sağlığı geliştirir. Beş sağlıklı denek üzerinde yapılan bir çalışmada, koyu çikolata alımının (% 70 kakao içeriği ile) davranışsal ve beyin sağlığını iyileştirdiği bulunmuştur. Bununla birlikte, bu mekanizmalar üzerinde daha ayrıntılı araştırmalar yapılmaktadır.

Aynı ekip tarafından yapılan ikinci bir çalışmada, bitter çikolatanın nöral sinyal ve duyusal algıyı geliştirdiği bulunmuştur.

Düzenli kakao flavanol alımı, hafif zihinsel bozukluğu olan yaşlılarda bilişsel sağlığın iyileştirilmesinde de etkili olabilir. Bitter çikolata da ruh halini artırır ve duygusal stresi hafifletebilir. Ancak, ilgili mekanizmaları anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var.

5. Kanseri Önlemede Yardımcı

Fareler üzerindeki çalışmalar, bitter çikolata alımı ile kolon kanseri önleme arasında olası bir bağlantı olduğunu vurgulamaktadır. Bitter çikolata içeren bir diyetin hücre çoğalmasını ve iltihaplanmasını azalttığı bulundu.

Bitter çikolata ve diğer kaynaklardan günlük olarak az miktarda flavanol alımı, kolon kanserini potansiyel olarak önlemek için doğal bir yaklaşım olabilir. Ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var. Bitter çikolata kakao, oksidatif strese ve kronik inflamasyona karşı faydalı bir etkiye sahip olabilecek yüksek konsantrasyonlarda kateşinler ve prosiyanidinler içerir ve bunların her ikisi de kanser için risk faktörleridir.

6. Diyabet Tedavisine Yardımcı Olabilir

Bitter çikolata tüketmek, bazı çalışmalara göre kan şekeri düzeylerini düşürebilir.

Bitter çikolatadaki kakao polifenollerinin insülin direncini doğrudan etkilemesi ve diyabet riskini azaltması mümkündür. Pankreas beta hücrelerinin oluşumunu indükleyebilir ve insülin sekresyonunu uyarabilir, böylece kan şekeri düzeylerini düşürür. Bitter çikolatanın anti-diyabetik etkilerini daha ileri analiz etmek için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.

Bununla birlikte, raporlar bitter çikolatanın diyabetli insanlar üzerinde (nadiren de olsa) bazı olumsuz etkileri olabileceğini ima ediyor. Ancak bu henüz güçlü araştırmalarla doğrulanmamıştır.

Advertisement

bitter çikolata

7. Bağırsak Sağlığını Korur

Bağırsaktaki yararlı bakteriler, yani Bifidobacterium ve laktik asit bakterileri, koyu çikolatayı fermente eder ve anti-enflamatuar bileşikler üretir. Başka bir çalışmada, kakao flavanolleri açısından zengin gıdaların tüketimi, yararlı bağırsak bakterilerinin büyümesini önemli ölçüde arttırabildiği bulunmuştur. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bu umut verici bir bulgudur.

8. Saç Sağlığını İyileştirir

Bitter çikolata kakao bakımından zengindir. Bu kakao, hayvan çalışmalarında saç uzamasnı desteklediği bilinen proantosiyanidinleri içerir. Bitter çikolatanın insanlarda saç sağlığı üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Bitter Çikolatanın Besin Değeri

% 70-80 kakao içeriğine sahip bir bar bitter çikolata (100 gram) yaklaşık 600 kalori içerir. Çok fazla, ama açıkçası, her gün 100 gram bitter çikolata tüketmeyeceksiniz (bunu da yapmanızı önermiyoruz). 28 gram bitter çikolata yaklaşık 3 gram lif,% 27 DV manganez,% 25 DV bakır,% 19 DV demir ve% 16 DV magnezyum içerir.

Koyu çikolatanın çok tartışılan yararı, kakao içeriğinden gelir. Kakao, kalbi koruyan bitki kimyasalları (flavanol adı verilir) ile doludur. Sütlü çikolatalardan iki ila üç kat daha fazla flavanol zenginidir. Bitter çikolatanın diğer önemli besinleri arasında demir, magnezyum, bakır, çinko ve fosfor bulunur – bunların hepsi genel sağlığınıza katkıda bulunur.

Bitter Çikolatanın Yan Etkileri Nelerdir?

Anksiyete

Koyu çikolatadaki kafein (ve genel olarak çikolata) nedeniyle, aşırı alım endişe sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, ölçülü olarak tüketin.

Kalp Aritmi

Bitter çikolatanın kalbe büyük faydaları vardır. Ancak içerdiği kafein, duyarlı bireylerde düzensiz kalp atışına neden olabilir. Bazı araştırmalar çikolata, kafein ve aritmi arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla, tüketim abartılmamalıdır.

Diyabet

Kakao, diyabet hastalarında kan şekeri kontrolüne müdahale edebilir. Bu konuda daha fazla araştırma devam etmektedir. Diyabetiniz varsa bitter çikolata alıp alamayacağınızı lütfen doktorunuza danışın.

Hamilelik ve Emzirme

Hamile ve emziren kadınlar için bitter çikolata (ve diğer çikolatalar) normal miktarlarda güvenlidir. Aşırıya kaçmayın (kafein içeriği nedeniyle). Ölçülü olarak tüketin.

Kafeinle İlgili Diğer Olası Sorunlar

Bitter çikolatadaki kafein aşağıdaki koşulları da kötüleştirebilir (bu koşullara sahip kişiler koyu çikolataları ölçülü olarak tüketmelidir):

İshal
glakom
Yüksek tansiyon
İrritabl bağırsak sendromu
osteoporoz

Advertisement

Bununla birlikte, bitter çikolatanın kendi başına bu sorunlardan herhangi birine neden olup olmayacağı hakkında çok az bilgi vardır. Herhangi bir sağlık durumunuz varsa lütfen doktorunuza danışın.

Sonuç

Bitter çikolata sağlıklı bir yiyecektir. İnsan sağlığını destekleyen önemli antioksidanlar içerir. Ama aynı zamanda çok fazla kaloriye de sahiptir. Dolayısıyla, ölçülülük anahtardır. Herhangi bir sorun olmadan faydalarından yararlanmak için günde 28 gramdam fazla almadığınızdan emin olun.


Leave A Reply