Zebra Köpekbalığı Hakkında Bilgi

0

Zebra Köpekbalığı nedir, nasıl bir hayvandır? Zebra Köpekbalığının özellikleri, yaşam alanları, beslenme ve üremeleri hakkında bilgi.

Zebra Köpekbalığı Hakkında Bilgi

Zebra köpekbalığı, ılık kıyı sularında ve tropik mercan resiflerinde bulunan orta büyüklükte bir köpek balığı türüdür. Zebra köpekbalıkları en çok Hint ve Güney Pasifik okyanuslarında bulunur.

Zebra köpekbalıkları yaklaşık 3 metreye kadar uzayabilir ve vahşi ortamda 30 yıl yaşayabilir. Esaret altında tutulan Zebra köpekbalıkları genellikle 15 yaşını geçmez. Zebra köpekbalıkları, arkalarında bulunan sarı lekeler ile tanımlanabilir.


Zebra Köpekbalığı

Zebra köpekbalıkları deniz dibinde fark edilmeden kalmalarına yardımcı olan uzun ve yassı bir gövdeye sahiptir. Zebra köpekbalığı, suda daha çevik olmasını sağlayan uzun bir kuyruğa da sahiptir. Zebra köpekbalıkları yüzdüklerinde yılan balıklarına benzer şekilde kuyruklarını yana hareket ettirirler.

Zebra köpekbalıkları omnivordur, ancak daha çok et bazlı bir diyete sahip olma eğilimindedir. Zebra köpekbalıkları mercan resiflerinde beslendikleri kalamar ve deniz yılanlarıyla birlikte küçük balıklar, yengeçler, karidesler, salyangozlar ve diğer küçük omurgasızlarla beslenirler.

Göreceli olarak büyük boyutlarından ötürü, zebra köpek balıkları ortamlarında oldukça baskın avcı oldukları için az sayıda doğal düşmanı vardır. Kaplan köpekleri ve boğa köpekbalıkları gibi daha büyük köpekbalığı türleri, et ve yüzgeçleri için onları avlayan insanlarla birlikte, zebra köpekbalığının başlıca avcılarıdır.

Dişi zebra köpekbalığı, yaklaşık 5 aylık bir inkübasyon süresinden sonra ortalama on büyük yumurta yumurtlar. Bebek zebra köpekbalıkları ilk kuluçkalık olduklarında yaklaşık yarım metre uzunluğundadır.
Bir Yorum Yazmak İster misiniz?