Sanat Güneşimiz Zeki Müren’den Resimli ve Yazılı Güzel Sözler

0
Advertisement

Zeki Müren sözleri. Sanat güneşimiz olan Türk Sanat Müziği sanatçımız Bodrum’un simgelerinden Zeki Müren’in söylemiş olduğu sözler.

1. Hala benim dahi izah edip derinine maalesef inemediğim bir yalnızlık duygusu var şöhretin içinde. Belki de dışında, kabuğunda…

Zeki Müren Sözleri


2. Tatmadığım iki duygu; kin ve kıskançlık. Çünkü kıskanılacak kimseyi bulamadım hayatta!

Zeki Müren Sözleri


3. Yalnız Allah’tan korkarım, Allah’ın dediği olur. Bu büyük alemi yaratan ve de yöneten yüce kudret, alnımıza bir yazı yazıyor diyorum ben doğarken. Doğuyor, yaşıyoruz. Ama pembe… Ama gri… Ama siyah olaylarla geçiyor bir ömür ve sonra da çaresi yok ölüyoruz. Evet. Ben bazen ölümü de özlüyorum. “Ölüm özlenir mi?” diyeceksiniz. O beni özlemeden ben yakınlık kurarım. Yeter ki Tanrı onun bile hayırlısını versin. Gecinden versin. Başkalarına çektirmeden, gına getirmeden, başka kimseleri rahatsız etmeden… Ne demiş atalarımız? “İki gün yatak, üçüncü gün toprak…”

Zeki Müren Sözleri


4. Kimdi bu çocuk diyorlardı. Gevrek, genç, tenor bir ses. Acaba kadın mıydı, erkek miydi diye aralarında iddiaya girenler olmuş. Alın yazısında ne yazıyorsa o oluyor efendim.

Zeki Müren Sözleri

Advertisement

5. Bütün giysilerimi, normal hayatımdakiler de dahil kendim çiziyorum. Modellerini kendim çiziyorum, renklerini kendim seçiyorum. Biraz yaradılış biraz da ona ilave edilen bir ekol meselesi oluyor.

Zeki Müren Sözleri


6. On yedi yaşımdan beri anne yemeğinden, aile sıcaklığından, akraba yakınlığından yoksun, yapayalnız bir insanım ben.

7. Türk Sanat Müziği, kat’iyyen ölmez ve ölmeyecektir… Çünkü herkesin kulağında bir anne ninnisi vardır. O ninniler, ya hicazdandır, ya uşşaktandır… Hele sabah ezanları sabâ makâmındandır… O yüzden bu müziğimiz ölmeyecektir ve daha da ileriye gidecektir.

8. Pop, Türkiye’de büyük bir patlama yaptı. Öyle bir patlama yaptı ki tebrik etmemek elde değil. Ama her patlayan isim ebediyen kalacak mıdır? Orasını Allah bilir.

Advertisement

9. Hayatta nefret ettiğim üç şey: Riya, yalan ve nankörlüktür.

10. sonunda hicranı öğrettin bana
ben sana sevmeyi öğretemedim

11. bir gülüşün var ki kaş çatar gibi
en sıcak sözlerin azarlar gibi
hiç bağlanır mıydım çocuklar gibi
ah bu şarkıların gözü kör olsun

12. Zeki Müren’in çocukluğunda tattığı ilk rakı, babasının şişesinden Bahçe Rakısı’dır : “Bir gün mahalle çocukları bizim bahçede toplanıp müsamerecilik oynayacaktık. Sarhoş rolü yapmak istedim. Babamın, içinde bir parmak rakı bıraktığı şişelerden birini, gittim evden aldım.İçine de bir o kadar su koydum. Rol arkadaşlarımdan birine biraz verdim, kalanını ben içtim. Sarhoş rolü yapmak ne kelime. Tam anlamıyla kafayı buldum. İndim havuz başına,bir kız çıktı karşıma diye feryat figan okumaya başladım.”

Advertisement

Leave A Reply