Zelboraf İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Zelboraf ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Zelborafın yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Zelboraf neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Zelboraf

Zelboraf

Kullanımları

Vemurafenib, bir tür cilt kanserini (melanom) tedavi etmek için kullanılır. Erdheim-Chester hastalığı adı verilen nadir bir kan hücresi kanserini tedavi etmek için de kullanılır. Bu kanser hücrelerinin belirli bir tür anormal “BRAF” geni vardır. Vemurafenib, bazı kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatarak çalışır. Kinaz inhibitörleri olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir.

Zelboraf nasıl kullanılır?

Vemurafenib almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle günde iki kez yaklaşık 12 saat arayla, doktorunuz tarafından belirtildiği gibi yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın. Bütün olarak bir bardak su ile yutunuz. Bu ilacı ezmeyin veya çiğnemeyin. Dozunuzu aldıktan sonra kusarsanız, bu ilacın fazladan bir dozunu almayın. İlacın bir sonraki dozunu düzenli olarak planlanan zamanda alın.

Dozaj, tıbbi durumunuza, tedaviye yanıtınıza ve alabileceğiniz diğer ilaçlara dayanmaktadır. Kullandığınız tüm ürünlerden (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) doktorunuza ve eczacınıza söylediğinizden emin olun. Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı reçetelenenden daha sık veya daha uzun süre kullanmayın. Durumunuz daha hızlı iyileşmeyecek ve yan etki riskiniz artacaktır.

Advertisement

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak alın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Bu ilaç cilt ve akciğerlerden emilebildiğinden ve doğmamış bir bebeğe zarar verebileceğinden, hamile olan veya hamile kalabilen kadınlar bu ilacı kullanmamalı veya tabletlerden tozu solumamalıdır.

Yan etkiler

Saç dökülmesi, kuru cilt, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal, ayak bileklerinin / ayakların / ellerin şişmesi veya eklem / kas ağrısı oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Vemurafenib, genellikle vücudun diğer bölgelerine yayılmayan diğer cilt kanseri türlerine (kutanöz skuamöz hücreli karsinom ve melanom gibi) neden olabilir. Aşağıdakiler dahil olmak üzere herhangi bir cilt değişikliğiniz varsa hemen doktorunuza bildirin: yeni siğil, cilt ağrısı, cilt renginde değişiklik, kanayan veya iyileşmeyen cilt yumru.

Advertisement

Nadiren, vemurafenib ayrıca diğer kanser türlerine (baş ve boynun kutanöz skuamöz hücreli karsinomları; belirli lösemi türleri gibi RAS mutasyonları olan kanserler gibi) neden olabilir veya kötüleştirebilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Göz ağrısı / şişme / kızarıklık, görme değişiklikleri (bulanık görme, görme merkezinizdeki kör nokta / gölgeler, ışığa duyarlılık), hızlı / düzensiz kalp atışı, şiddetli baş dönmesi, bayılma, karaciğer problemleri (iştah kaybı, aşırı yorgunluk, mide / karın ağrısı, koyu idrar, sararma gözleri / cilt gibi belirtiler), ağrı / yutma problemi, mide ekşimesi, böbrek problemleri belirtileri (değişiklik idrar miktarı, pembe / kanlı idrar) dahil olmak üzere çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Vemurafenib yaygın olarak genellikle ciddi olmayan bir döküntüye neden olabilir. Bununla birlikte, ciddi bir reaksiyonun belirtisi olabilecek bir döküntüden ayrı olarak söyleyemeyebilirsiniz. Bu nedenle, herhangi bir döküntü gelişirse derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: ateş, şişmiş lenf düğümleri, döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Vemurafenib almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: radyasyon tedavisi.

Vemurafenib, kalp ritmini (QT uzaması) etkileyen bir duruma neden olabilir. QT uzaması nadiren ciddi (nadiren ölümcül) hızlı / düzensiz kalp atışına ve hemen tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan diğer semptomlara (şiddetli baş dönmesi, bayılma gibi) neden olabilir.

Belirli tıbbi durumlarınız varsa veya QT uzamasına neden olabilecek başka ilaçlar kullanıyorsanız, QT uzaması riski artabilir. Vemurafenib’i kullanmadan önce, aldığınız tüm ilaçları ve aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza veya eczacınıza söyleyin: belirli kalp problemleri (kalp yetmezliği, yavaş kalp atışı, EKG’de QT uzaması), bazı kalp problemlerinin aile öyküsü (QT) EKG’de uzama, ani kardiyak ölüm).

Kandaki düşük potasyum veya magnezyum seviyeleri de QT uzaması riskinizi artırabilir. Bazı ilaçlar (diüretikler / “su hapları” gibi) kullanıyorsanız veya ciddi terleme, ishal veya kusma gibi durumlarınız varsa bu risk artabilir. Vemurafenib’i güvenle kullanma hakkında doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç sizi güneşe karşı daha duyarlı hale getirebilir. Güneşte zamanınızı sınırlayın. Bronzlaşma kabinlerinden kaçının. Güneş koruyucu kullanın ve dış mekanlarda koruyucu giysi giyin. Güneş yanması veya ciltte kabarcık / kızarıklık varsa hemen doktorunuza bildirin.

Advertisement

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle cilt değişikliklerine, bulantıya, iştah azalmasına, ayak bileklerinin / ayakların / ellerin şişmesine ve QT uzamasına karşı daha duyarlı olabilirler.

Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Vemurafenib kullanırken hamile kalmamalısınız. Vemurafenib doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Bu ilacı kullanırken ve tedaviyi bıraktıktan sonra 2 hafta boyunca güvenilir doğum kontrol formları hakkında bilgi alın. Hamile kalırsanız, bu ilacın riskleri ve yararları hakkında hemen doktorunuzla konuşun.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bebek için olası risk nedeniyle, bu ilacı kullanırken ve tedaviyi bıraktıktan sonra 2 hafta boyunca emzirmek önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bir ürün: ipilimumab.

Vemurafenibin yanı sıra birçok ilaç, diğerlerinin yanı sıra amiodaron, dofetilid, kinidin, prokainamid, sotalol ve bazı antipsikotik ilaçları (pimozid, tioridazin, ziprasidon gibi) dahil olmak üzere kalp ritmini (QT uzaması) etkileyebilir.

Diğer ilaçlar vemurafenib’in vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da vemurafenib’in çalışmasını etkileyebilir. Örnekler arasında azol antifungalleri (ketokonazol, itrakonazol gibi), makrolid antibiyotikler (klaritromisin gibi), HIV proteaz inhibitörleri (ritonavir, atazanavir gibi), telitromisin, nefazodon, St.John’s wort ve diğerleri bulunur.

Vemurafenib, diğer ilaçların vücudunuzdan çıkarılmasını yavaşlatabilir ve bu da çalışma şekillerini etkileyebilir. Etkilenen ilaçların örnekleri arasında kafein, warfarin ve diğerleri bulunur.


Leave A Reply