Zeplin Nedir? Nasıl Uçar?

0

Zeplin nedir? Zeplin nasıl icat edildi, nasıl uçar, özelliği nedir? Zeplini kim ve hangi amaç için bulmuştur? Zeplinin tarihçesi ve hakkında bilgi.

Zeplin; Havada, istenilen tarafa götürülebilen bir çeşit balondur. Ferdinand von Zeppelin tarafından icat edilen bu hava gemisi I. Dünya Savaşı‘nda bir hava silâhı olarak denendi ve bu arada Londra’nın bombardımanında kullanıldı.

Advertisement

zeplin

Zeppelin ilk hava gemisini —yani zeplini— 1900 yılında Amerika’da denedi, fakat tam başarıya ulaşamadı. Çalışmalarına devam ederek 1907’de saatte 60 kilometre hızla gökyüzünde istenilen tarafa götürülebilen ilk büyük balonu yaptı.

Bulucusunun adından dolayı “zeplin” adı verilen bu büyük hava gemileri yumurta biçimindeydi. Alüminyum veya duralüminden yapılıyor, içine gaz dolduruluyordu. Boylan 150-180 metre arasındaydı. İtici kuvveti olan motorlarının sayısı 2 ile 4 arasında değişiyordu. Balonun asıl binilecek yeri ve pilot kamarası, yumurta biçimindeki içi gazla doldurulan gövdenin altındaydı. Yükselmek için, yeter derecede gazla doldurulduktan sonra, motorları çalıştırılıyordu. Bundan sonra bağlı bulunduğu iskeleden bırakılan balon havalanıyor ve istenilen doğrultuya götürülüyordu. Hızı motorlarının kuvvetine bağlıydı.

Zeplinler bir süre havadan yapılan ulaştırma işlerinde kullanıldı. Özellikle Almanlar, bu balonları I. Dünya Savaşı’nda bir silâh olarak denediler ve 1916 ile 1917 yıllarında Londra’yı, zeplinlerle bombaladılar.

Advertisement

1927 yılında Graf Zeppelin balonu, Almanya’da Friedrichshafen’den kalkarak dünya etrafında 20 gün 4 saatte dolaşarak gene kalktığı şehre geldi.

Fakat büyük taşıt ve yolcu uçaklarının yapılması, öte yandan sık sık tutuşup yanarak kazalara sebep olması zeplinin önemini azalttı ve sonunda bu tip hava gemileri hiç kullanamamaya başlandı.


Ferdinand von Zeppelin

Ferdinand von Zeppelin

Ferdinand von Zeppelin(1838 – 1917)

Kendi adıyla anılan hava gemisini yapan Alman havacısıdır. Graf (Kont) von Zeppelin Prusya ordusunda subaydı. 1860-1864 yıllarında Amerika İç Savaşı’na gönüllü olarak katıldı. Avrupa’ya dönüşünde, birlik komutanı olarak Prusya Avusturya ve Prusya Fransa savaşlarında bulundu.

1891 yılında ordudan ayrılarak, kendisini havacılığa veren Zeppelin, 1900’de Amerika’ da ilk hava gemisini denedi, fakat başarı elde edemedi. 1907’deki denemesi başarı ile sonuçlandı. Bu tip balonlara hemen “zeplin” adı verildi.


Leave A Reply