Zeytinyağlı Saç Maskesi Nasıl Yapılır? Tarifleri ve Yararları Nelerdir?

0
Advertisement

Saçlar için çok faydalı olan zeytinyağı ile evde yapılabilecek saç maskesi tarifleri. Zeytinyağı ile saç maskesi yapılışı.

Zeytinyağlı Saç Maskesi Nasıl Yapılır?
zeytinyagi

Kaynak: pixabay.com

Zeytinyağı kullanarak saç bakımı nasıl yapılır?

Kadınların da erkeklerin de modern çağlara geldiğimiz şu dönemlerde bakımları adına en çok dikkat ettikleri bölgelerinden biri saçlarıdır. Kadının da erkeğin de saçlarıyla ilgili istek ve arzusu estetik açıdan sağlıklı, güçlü, canlı, parlak ve gür saçlara sahip olmaktır.

İşte bu tip bir saç yapısına sahip olmak için kadınlar daha yüksek oranda olmak üzere kuaförlerde ve güzellik merkezlerinde pek çok bakım ürününe para harcamakta, yapılan saç bakım maskelerine ve kullanılan ekstradan spreylere, kürlere belirli bir bedel ödemek zorunda kalmaktadırlar.

Bu bakım olayı kişilerim kendi tercihlerine göre belirleyebilecekleri bir durum olsa da, her insan bu tip bakımlara fazladan para harcamak yerine mantıken daha cüzi miktarlar ödeyerek aynı sonucu da almak isteyecektir. İşte bu noktada devreye hemen hemen her evde bulunan zeytinyağı ürünü girmektedir.

Zeytinyağı doğal içeriği sebebiyle çok uzun yüzyıllardır pek çok sağlık probleminde ve pek çok cilt probleminde iyileştirici doğal bir ürün olarak kullanıldığı gibi, aynı zamanda saçlarda da bakım amacıyla kullanılacak ve saçları oldukça bakımlı gösterebilecek bir içeriğe sahip olan üründür.

Özellikle saç yapısı günlük yaşamdaki dış etkenlerden (rüzgar, egzost gazları, aşırı sıcak, az nemli ve kapalı ortamlar vb.) etkilenmiş. Bakımsızlıktan yıpranmış saç yapılarını kısa bir sürede olması gereken sağlığına ve canlılığına kavuşturma imkanı olan zeytinyağı. Saçlara bu sağlıklı yapısını verirken aynı zamanda saç derisine de müdahale ederek kuruluk ya da kepek problemi olan saç derisini de güçlendirip iyileştirme etkisine de sahiptir.

Advertisement

Yıpranmış saçları parlatarak, bir takım saç problemleri yüzünden zayıflayarak dökülmeye yüz tutmuş saç köklerini de canlandırıp saçların yoğun bir yapıda görünmesini sağlamaktadır. İhtiyacı olan sağlığına kavuşan saçlar hem yumuşayarak zarif bir dokunuşa sahip olur hem de normal şartlarda daha rahat şekil alabilme imkanına kavuşur.

saç

Kaynak: pexels.com

Zeytinyağlı saç maskesi tarifleri

Yumurtalı zeytinyağlı saç maskesi tarifi

Bahsedilen malzemelerle hazırlanacak saç maskesinde, malzemelerin oranını tamamen kendi saçınızın uzunluğuna göre belirlemeniz gerekmektedir. Örnek verecek olursak; orta boylardaki saçlar için beş yemek kaşığı zeytinyağı ve bir yumurta yeterli olmaktadır. Eğer saçın biraz daha nem almasını isterseniz bu malzemelerin içerisine bir de bal eklemeniz uygundur.

Hazırlanan maskeyi saçlarınıza geniş yapıdaki bir tarakla dip bölgeden uç bölgelere eşit miktarda dağıtmanız ve ardından saçlarınıza ve saç diplerinize masaj yaparak iyice bu malzemenin saçınız tarafından emilmesiniz sağlamanız gerekmektedir. Bu işlemden sonra saçınıza bir bone takıp malzemeyi saçlarınızda en az 30 dakika bekletmeniz ve ardından şampuanla ılık su eşliğinde yıkamanız yeterli olacaktır.

Hindistan cevizli ve zeytinyağlı saç maskesi tarifi

Bir ölçek zeytinyağı ve iki ölçü Hindistan cevizi cağını karıştırdıktan sonra, malzemeyi saçınıza makyaj yaparak dipten köklere yedirmeniz gerekmektedir. Saçlarınızda hangi bölge daha fazla sorunluysa bu bölgelere ağırlık vermeniz önerilir. Yani saç diplerinizde kepeklenme varsa saç diplerinize. Saç uçlarınızda kırılmalar çoğunluktaysa saç uçlarınıza daha yoğun şekilde bu malzemeyi yedirmeniz uygun olmaktadır.

Uygulamayı yaptıktan sonra saçınıza yine bir bone takıp maskeyi sabaha kadar saçınızda bekletmeniz. Sabah ılık bir duş eşliğinde şampuan kullanarak saçlarınızdan çıkarmanız önerilir.

Zeytinyağlı ve ek doğal malzemeli saç maskesi tarifi

Bir tutam dereotunu, bir tarçın çubuğunu, iki tatlı kaşığı miktarındaki biberiye yağını ve iki çay bardağı miktarındaki zeytinyağını bir tavaya koyarak 5 dakika boyunca ısıtmanız gerekmektedir. Isıtmanın ardından malzeme yirmi dakika boyunca ılıklaşması için bekletilmelidir.

Advertisement

Ardından ılıklaşan malzemeyi süzerek üzerine iki çay kaşığı miktarındaki kuru mayayı da ekleyin. Tamamladığınız maskeyi tüm saçınıza uygulayarak bu ürünü 2 saat boyunca saçınızda tutup son olarak da ılık suyla yıkamanız yeterli olacaktır.


Leave A Reply