Zil Nedir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Zil nedir? Zil çeşitleri nelerdir, zil ne işe yarar? Zillerin özellikleri ve hakkında bilgi.

Zil

Zil; Ses vermeye yarayan birkaç çeşit aletin genel adıdır. Çeşitli amaçlarla, çeşitli yerlerde kullanılan ziller başlıca üç türlüdür.

1 ) Çıngırak da denir. Koni biçiminde, içi oyuk dökme bir madeni parça ile bir tokmaktan ibarettir. Tokmak koninin içine bir zincir, ya da iple tutturulur; alet tahta sapından tutulup sallanınca ses verir. Bu zillerin sesi koni biçimindeki madenin cinsine, büyüklüğüne, incelik, kalınlığına göre değişir. Bunlar genel olarak çana benzer.

2) Elektrikli zil, genel olarak haber verme, çağırma işlerinde kullanılır, Bu amaçla kullanılan kurmalı ziller de vardır. Kurmalıların küçük bir zembereği olur, Kurmak için, zil, ekseni etrafında çevrilir. Üstteki düğmeye basınca, zemberek boşanırken, küçük bir tokmak, zilin dökme, yuvarlak kesimine çarparak ses vermesini sağlar. Bu portatif bir zil tipidir. Odalarda, dışarıdakileri çağırmak için kullanılır.

Advertisement

Elektrikli zilde esas; elektrik mıknatısının bobinlerinden akım geçmesiyle, yakınında bulunan tokmağı çekmesi, akım kesilince de çekme etkisinin durmasıdır. Böylelikle tokmakçığın çana vurması sağlanır. Elektrik zilleri, kurmalı ziller gibi, hem çağırmak için; hem de iş yerlerinde, okullarda ilgililere zamanı bildirmek için kullanılır.

3) Müzik ve oyun aracı olan ziller. Müzikte zil, öteki aletler arasında, seste bir çeşitlik yaratmak amacı ile kullanılır. Bu çeşit zil daire biçimi iki madeni parçadan ibarettir. Bu parçaların birbirine sertçe vurulması istenen sesi verir. Gene bu arada İspanyolların kastanyetleri veya avuç içlerine alınan kaşıklar yerine, parmaklara takmak suretiyle kullanılan oyun zilleri de vardır. Oyuncunun, parmaklarına geçirdiği küçük zilleri birbirine vurması sonucu çıkan zil sesleri, hem müziğe, hem oyunun ahengine çeşni katmış olur.


Leave A Reply